Sopiiko pitkät korvakorut ihan arkikäytössä jos on ihan tavalliset vaatteet? Onhan noissa koruissa tietysti eroja, mutta tarkoitan sellaisia nättejä lähinnä hopeakoruja jotka eivät ole kauhean silmiinpistäviä.
En kovin paljon käytä nappeja, koska korvassa oleva reikä on sen verran reunassa että isot napit näyttää hölmöltä ja hyvin pienet melkein painuu reiän sisään. Renkaista en oikein tykkää muuten vaan.
Miten te käytätte korviksia ja millaisia eri tilanteissa? Onko näissä jotakin sääntöjä? Joskus luin naistenlehdestä kun arvosteltiin julkkisten tyylejä ja en ymmärtänyt ollenkaan miksi esim. haukuttiin mauttomaksi kyseiset korvakorut pukeutumiseen vertailtuna. En jaksa muistaa mistä lehdestä ja kenestä julkkiksesta oli kyse. Enpä itse ole kylläkään mikään julkkis mutta en halua silti olla mauton.
Milloin mitkäkin korvikset?
8
1255
Vastaukset
- pois vaan!
Käytä korviksia niin paljon kuin huvittaa ja missä tilanteissa vaan! Ei siihen mitään sääntöjä ole. Kyllä sen varmaan ymmärtää itsekin, että esim. hautajaisiin laitetaan tummat, pienet ja hillityt (jos ollenkaan) ja iloisiin juhliin näyttävämpiä ja värikkäämpiä. Oman mielen mukaan arkikäytössä!
- MiimuXi
nyrkkisääntönä voisi pitää, että mitä erikoisempi yhdistelmä, sen parempi.
Tämä ei nyt tarkoita, että isoja muovisia taivaansinisiä kasarikorviksia yhdistellään jakkupukuun, mutta muuten, esim. tavallisiin farkkuihin ja neuleeseen jotkut räväkät.
Napit ovat aika tylsät, vaikka esimerkiksi asiakaspalvelussa niiden käyttö onkin perusteltua. Ja ovathan ne kätevät, eivät takerru kiinni tukkaan, kissaan, sanomalehteen, sohvaan... ;) Mutta roikkuvat, suunnilleen leukalinjaan päättyvät mallit ovat useimmille kauniita.
Muistathan mätsätä metallit keskenään; hopea ja kulta samassa korvassa ei näytä kovin tyylikkäältä (jos on useampi reikä), ellei suunnittelija ole sitten tahtonut niitä samaan koruun laittaa.
Eli arkikäytössä sopii melkein mitkä tahansa, etenkin nätit hopeakorut. Hautajaisiin laittaisin jotakin hillittyä. Ja jos käsissä, ranteessa, ym. on arvometallia, en yhdistäisi niihin halpiskorvakoruja. Sen sijaan, jos menet halpakorulinjalle, tee se kautta linjan... valtaisat tekotemantit korvissa eivät edes yritä olla aidon näköiset, ja silloin ne ovat ihan hauskat.- MiimuXi
tekotemantit, tarkoitin tietty tekotimantteja, whatta freudian slip. ;)
- edellisissä...
...kommenteissa olikin jo paljon asiaa. Lisäisin vielä, että tiukkaan bisnespukeutumiskoodiin eivät kuulu roikkuvat korvikset, vaikka ne olisivat hillitytkin. (Missä sitten menee raja "roikkuvien" ja "ei-roikkuvien" välillä ei aina kuitenkaan ole selvä. Ovatko esim nämä http://www.themikkelsens.net/sarah/pictures/061115-RedEarrings.jpg korvikset roikkuvat, vai eivät? Itse ainakin voisin laittaa ne bisnesneuvotteluun, jos sopisivat muuten väreihin jne.)
Jos et kuitenkaan ole töissä pankissa, lakitoimistossa tai muussa vastaavassa, niin en näe mitään ongelmaa roikkuvien korvisten käytössä töissäkään.- timanttikorvikset
korviksia löytyy monta paria mutta ehdoton suosikki ovat pikkuiset, aidot timantit! Niitä käytänkin lähes aina. Turha edes ostella muita kuin aina laitan nämä korviini kuitenkin : )
Plussa myös että sopivat asuun kun asuun ja joka tilanteeseen : )
- korvakoru
Itse olen jo 4 v. käyttänyt samoja merkkipäivänä lahjaksi saatuja kultaisia roikkuvia korviksia. Rihkamakoruja en voi pitää, metalleista ei käy kuin kulta. Näissä on synteettinen valk kivi ja sen jatkeena kultainen herkästi heiluva venytetty pisara.
- Mies.
Mun mielestä on ainakin mielenkiintoisinta jos naisella on eri korvikset joka päivä. Siis ettei samat jatkuvasti.
- mie vaan
Itse pidän ainakin fiiliksen mukaan joko nappeja tai renkaita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku305053Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova671940HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1131817Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel291714- 1111690
Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p234972- 71911
Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.44887Leikitään tavuleikkiä
Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen54833- 53792