tuohon minä voin rehellisesti vastata etten todellakaan nauti.
mielessä aina ain laihdutus ja ruoka näillä sivuilla vierailen usein ja luen näitä juttuja ja mietin miten saisin laihduttettua. aamulla kun herää tietää mikä rääkki odottaa illa taaas urheilu..nautin elämästä hetkittäin usein silloin kun kokeilen jotain vaatetta joka päivä päivältä näyttää paremmalta kun laihdun ja siitä kun saan laittaa itseni kauniiksi ja tuntea kun saan huomiota osakseni. en syö mitään oikeata ruokaa,ruokani on ISO lautallinen kaurapuuroa joka päivä. ja mikä pahinta olen vasta 16w on tässä tätä elämää vielä elettävänä..mittani on 165 ja 56kg...
mielessä aina ain laihdutus ja ruoka näillä sivuilla vierailen usein ja luen näitä juttuja ja mietin miten saisin laihduttettua. aamulla kun herää tietää mikä rääkki odottaa illa taaas urheilu..nautin elämästä hetkittäin usein silloin kun kokeilen jotain vaatetta joka päivä päivältä näyttää paremmalta kun laihdun ja siitä kun saan laittaa itseni kauniiksi ja tuntea kun saan huomiota osakseni. en syö mitään oikeata ruokaa,ruokani on ISO lautallinen kaurapuuroa joka päivä. ja mikä pahinta olen vasta 16w on tässä tätä elämää vielä elettävänä..mittani on 165 ja 56kg...
Vastaukset 13
Vanhimmat
aloittaa dietin, mutta sitten tulee houkutuksia kuten aamiainen .............
Taitaa Dirty Harry kin olla minun lailla pyöreiden tyttöjen perään kun täällä laihdutus sivuilla viihtyy ...
Elämästä kannattaa nauttia. Kaupasta löytyy monenlaista hyvää ruokaa ja hyviä mausteita. Koska kirjoituksesesi perustella vaikuttaa siltä, että olet ylipainoon suuntautuva henkilö, kannattasi sinun aloittaa kasvisruokien valmistaminen. Niitä syömällä et tunne nälkää, ja saat painosi pysymään hallinnassa. En osaa kertoa mistä kevyiden kasvisruokien ohjeita löytyy, mutta varmaan joku toinen voi auttaa siinä. Kasvisruokien lisäksi syö sitten ruokaympyrän muitakin tuotteita sen verran että saat tarpeelliset aineet ruoastasi.
Sinun kannattaa laatia itsellesi ohjelma jolla pudota ylimääräiset pari kiloa ensin nopeasti, ja sen jälkeen alat nauttia elämästäsi. Eikä painon pudottamisessakaan tarvitse kärsiä kuin pari viikkoa, sen jälkeen kun elimistön "akku" on tyhjä, ei nälän tunne vaivaa. Kun keität kaalia vedessä ja lisäät siihen mausteita, voit syödä sitä vaikka kuinka paljon eikä sinulla ole nälkä.
Sivulta http://www.geocities.com/kansantuote/paino.html löydät laskurin, josta näet valitsemallasi ohjelmalla saatavan tuloksen.
Muista että urheilun kovuus ei pudota helposti painoa, vaan tasainen kulutus, esimerkiksi kävely. Kävely on mukavaa kun voi miettiä kaikkia hauskoja asioita kävellessään, mennä eri paikkoihin kävellen, vaikka katselemaan näyteikkunoista niitä vaatteita. Katso laskurista montako grammaa kuluu aina kilometrillä tai kuudella kilometrillä. Kun olet kävellyt sen, voit ajatella että taas lähti sen verran pois painoa.
Uskoisin että näiden toimenpiteiden jälkeen osaat nauttia elämästäsi paremmin.
mitä sinä tarkoitit sillä että olen ylipainoon suuntautuva?
olenko mielestäsi lihava?56kg 165cm pitkänä...
Et ole lihava. Painosi on mielestäni sopiva. Sinulla on matkaa neljä kiloa alipainoon ja 10 kiloa ylipainoon, joten olet lähempänä alipainoista painoindeksin mukaan.
Mutta koska itse haluaisit kaksi kiloa pois, luotan sinun mielipiteeseesi että tiedät itse paremmin. Kun sanoin, että olet ylipainoon suuntautuva, se ajatus tuli minulle kun kerroit syöväsi noin vähän, ja kuitenkin olet mielestäsi pari kiloa liian painava.
Jos et olisi ylipainoon suuntautuva, söisit normaalisti eikä sinulle tulisi mieleen painon pudottaminen. Ajatus ei siis suoranaisesti liity absoluuttiseen painoosi, vaan kertomaasi vähäiseen syömiseen ja pelkoon lihomisesta.
Lue nuo Niinan ja Jonna kanssa käymäni keskustelut myös. Sinullekin varmaan olisi apua jos kävisit tutustumassa kaloritaulukoihin sen verran että löytäisi turvalliset ruoka-aineet. Ja TYKA painonhallinta sivulla http://www.geocities.com/kansantuote/paino.html voit käydä katsomassa minkä verran sinä keskimäärin kulutat kaloreita että osaat rakentaa ruokaympyrän mukaiset syömiset itsellesi. Kun niitä vähän aikaa katselee ja tekee ruokaa niiden mukaan, ne voi sitten jättää pois. Kalorimäärät jäävät muistiin riittävän hyvin ja osaa sitten ostella sopivat ruoat kaupasta sen kummemmin miettimättä.
Mä olen 22 vuotias tyttö enkä todellakaan nauti elämästä ja suurimpana syynä siihen on painoni ja alemmuuden tunne sen johdosta ja masennus.
Tykkään kauheasti ulkoilusta ja luontoa rakastan, mutta se vie kummasti liikkumisen ilon, kun vieraat kakarat ja aikuisetkin tekee pilkkaa painostani.
Olen täs jonkin aikaa todella vakavissani pohtinut itsaria, mutta en kuitenkaan haluaisi satuttaa niitä harvoja läheisiä ihmisiä mitä mulla on ja mulla on kans huoli, että kuka eläimeni sen jälkeen hoitaisi.
Taitaa siis tässä vaiheessa elämä kuitenkin viedä voiton, vaikka olenkin henkisesti aivan rikkinäinen enkä enään edes ymmärrä miksi mun pitäisi laihtua, koska tiedän itse etten ole sen arvokkaampi ihminen hoikkana kuin nytkään.
Kyllä sinullakin on oikeus nauttia elämästä, vaikka olisitkin ylipainoinen. Yhtä lailla luonto on luotu sinua varten kuin hoikkia omaan napaan tuijottajia varten. Olet niin nuori, että elämää paljon jäljellä ja ehdit hyvin laihduttaa ja oppia uudet terveellisemmät elämäntavat. Mutta ei ole syytä laihduttaa, jos itse on sinut itsensä kanssa. Kakaroiden kommentit johtuu heidän kodeistaan, ehkä eivät tunne ketään fiksua ja mukavaa lihavaa ihmistä. Tsemiä sinulle! Eläimillä on vain sinut ja ne ei ole niin tyhmiä, että joku paino ratkaisis, kun ne muodostaa kuvan ihmisestä.
Sä olet täsmälleen samoissa mitoissa,kuin mä ja kaikenlisäksi samanikäinen!Ei sunkaan tarvitsis enää paljoa laihduttaa tai ei yhtään,jos sulla on sirorakenteinen vartalo..Mulla itselläni on taas aika isot luut,leveä lantio ja leveät hartiat,joten sen vuoksi en näytä ihan vielä hoikalta ja yritän saada nyt kesän aikana muutaman kilon pois.Sun kannattais ehdottomasti syödä muutakin kuin pelkkää kaurapuuroa,nimittäin sulle tulee helposti puutetta ravintoaineista tai vaikka anemia.Kannattaa alkaa syömään vihanneksia ja hedelmiä,nimittäin ne eivät lihota.Hauskaa kesää sullekin ja koita piristyä!
jännä homma mutta itsekkään en ole todellakaan mikään siro rakenteinen tyttö. lantio ja leveät reidet kiusaavat minua. kun olen tässä viime kesästä tehnyt kyykkyjä reidet vaan kasvavat kun tulee kauheet patti lihakset. en olekkaan tällä kaurapuuro linjalla kuin laihdutuksen ajan. vai kuinka sinä itse ajattelit laihduttaa ne muutaman kilon.
tyhmäähän se on hakea täydellisyyttä mutta minkäs teet ihminen on ahne elukka..
et ole vielä nähnytkään ylipainoista ihmista itse olen 167cm ja painan 75kg vaikka suurin osa on treenattua lihasta olen silti ylipainoinen ja on tosi arsyttävää kun ihmiset jotka todella ovat normaaleja sanovat itseään ylipainoisiksi Järki käteen
Et ole vielä nähnytkään ylipainoista ihmistä!
Itse olen 167cm ja 118kg!
Eli järkikäteen...
itse antaisin mitä vain jos painaisin vain 75 kiloa...
Moi Katja sinä sitten alat olla minun mieluisissa mitoissa ...
Enpäs ole enään kauaa sinun mieluisissa mitoissa...lällällää =P