Kävin tänään oikojalla konsultaatiossa, kun on purentavaivat vaan pahentuneet iän myötä (34 v.) ja hampaat ovat järkyttävän ristissä joka suuntaan... Jäin vain suu auki hinta- ja hoitoaika arviosta, joka oli kiinteillä metalliraudoilla ja jos jonkinmoisilla niskavedoilla ja lisälaitteilla arviolta 4 vuotta ja 4 hammasta pitäisi poistaakin ja samoin viisurit (puhkeamatta). Hintaa kertyisi kuulemma n. 6000 euroa! Voiko pitää paikkansa vai pitäisikö arvioittaa ensin muualla?
Oikomisen hirvittävä hinta
Yks-risti-kaks
312419
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Sun ei kuitenkaan tarvitse maksaa sitä koko summaa kerralla. Itse maksan osamaksulla. Mulla on alhaalla metalliset ja ylhäällä keraamiset. Mitään extrakojeita ei tuu olemaan lukuunottamatta kumilankoja. Hinta 5000 euroo.
Käy ihmeessä kysymässä hintaa ja hoitosuunnnitelmaa muualtakin. Voit välttyä hampaiden poistoltakin. Itse kävin kahdella eri oikojalla kyselemässä.
Kannattaa todellakin hankkia ns. toinen mielipide.
Oikominen on joka tapauksessa pitkäaikaista ja paljon rahaa vaativaa hommaa. Uskon, että sekä aika- että raha-arvio ovat kohdallaan.
Tuossa arviossa on aikaa varattava 4 vuotta, joten eihän siitä tule kuin 1500 euroa kustannuksia vuotta kohden. Se ei ole kovin paljon,kun voit sen kuitenkin useassa erässä maksaa aina käydessäsi.
osamaksulla eli käytännössä tarkoittaa sitä että lasku kouraan joka käynnillä. Ja joka kuukausi käydään vähintään, kumilankojen kanssa saa joskus juosta jopa kaksi kertaa kuussa. Rahaa täytyy kuitenkin löytyä joka kuukausi...
enää tänä päivänä anna laskua vasta sitten kun hoito on päättynyt. Kyllä se joka käynnillä maksetaan, oli se lääkäri sitten pohjoisesta tai etelästä. Joka kuukausi on kuitenkin tuohta löydyttävä.
Eihän se oikoja mikään pankki ole. Siis oikojan maksut maksetaan kuten kampaajan/parturin, joka käynnillä.
mukaan. Ja joka kuukausi ravataan. Joka käynnistä tulee lasku. Kun kiinteät laitetaan saa varautua lähes 1000 euron laskuun, jos molempiin leukoihin tulee yhtäaikaa. Ei todellakaan mitään halpaa, eikä oikojalääkäri tee työtä ilmaiseksi. Laskut on maksettava, ne osamaksulaskutkin. Ennen oikojat antoi vasta viimeisellä käynnillä laskun käteen ja monihan siinä kakisteli useampien tuhansien euron laskun kanssa ja lopulta kävi niin että oikoja jäi nuolemaan näppejään... Mistäpä revit opiskelijan tuloista. Siksi ollaan tänä päivänä varuillaan ja annetaan lasku aina mukaan heti.
eli oikoja ottaa tililtäni joka kuukausi vähintään 250e tavallisista viidentoista minuutin käynneistä. Kun raudat laitettiin veloitus oli monta kertaa tuo summa.
Todella kallista, käyntiaika alle 15 min. tavallinen käynti ja hinta melkoinen. Hyvä tuntipalkka tulee oikojalle.
Ei tule 15min käynnistä 250 e laskua.
on purentavikaakin. Itse sain 39v. julkiselta puolelta oikomishoidon. Maksoin ainoastaan 1/10 yksityisen hinnoista. Eikä minun vikani mikään kovin paha ollut, mutta kuitenkin ottivat hoitoon sinne, lievä purentavika. Sain lähetteen yksityiseltä tavalliselta yleishammaslääkäriltä. Voit tietysti käydä myös terveyskeskushoitolassa josta saa tarvittaessa lähetteen. Kannattaa kokeilla ainakin.
kiinteillä raudoilla 4700 euroa, johon tarvitsi myös kumivetoja, muttei sentään niskavetoa. Tosi kallista tietenkin ja retentiokojeet tulee vielä päälle. Joka kerta lasku annetaan eli tarkoittaa noin 250 euroa joka kuukausi paitsi kun raudat laitetaan niin silloin hinta 1000 euroa. Ja jos tarvitsee lisälaitteita niin ne maksaa kanssa. Käynneissä ei mene kuin muutama minuutti, mutta hinta todella kallis yhdestäkin muutaman minuutin toimenpiteestä.
uuden auton verran. Kallista on ja joka kuukausi saa olla maksamassa laskua.
vielä kysynyt, että MIKSI se tulee maksamaan niin poskettomia summia, ja MIKÄ siinä maksaa?
Jonkun tietysti kannattaisi kysyä, mutta oma arveluni on, eettä hml:n työ on kallista. Ja vielä kalliimpaa on erikoishammaslääkärin (oikojan, esimerkiksi) työ. Tekevät siis kunnon tiliä.
Siinäpä voi olla ammattia suunnittelevalle, näppärälle nuorelle rahakas tulevaisuudennäkymä, tietenkin pitkien opintojen jälkeen.
Kelahan ei korvaa oikojan hoidosta mitään,joten siksikin koko lasku tulee potilaalle ja tuntuu suolaiselta. Ja,kun mitään ohjevähittäishintoja ei ole,niin jokainen oikoja hinnoittelee laskun mieleisekseen. Näin meitä rahastetaan!
Kiitokset vastauksista. Aloin etsiskelemään toista oikojaa toista mielipidettä varten ja onnistuin saamaan jollain ihme tuurilla jonkun peruutusajan täksi illaksi! Eli tänään jo kuulen toisen mielipiteen, ja laittelen sen sitten heti kun ehdin niin tänne vertailun vuoksi.
Kysyit että mikä siinä oikomisessa maksaa??
Mietippä jos itse alkaisit oikomaan jonkun hampaita...osaisitko. Eikö tuhon hommaan vaadita melkoista ammattitaitoa. Se on vielä erityisosaamista jota edes kaikki hammaslääkärit eivät hallitse.
Lisäksi siinä on kahden ihmisen aikaa varattu. No nyt sitten sanot että eihän se hoitaja siinä mitään tee. Ei varmasti juuri sillä hetkellä kun istut siinä tuolissa.
Entä vastaanoton muut kulut. Ei vastaanottoa käytetä ilmaiseksi. Kaikki kuule maksaa.
Mikä on sinun ammattisi teetkö sitä ilmaisksi ???
Lääkikseen pitäisi myös päästä näppäryys ei auta kuin pääsykokeisiin ei tule kutsua ja mahd kokeissakin reputtaisi.Rikastuminen ei ole rikos ihme jassutusta hammaslääkäreiden palkoista.
Rikastuminen ei todellakaan ole rikos, mutta jonkinlainen epäsuhta hammaslääkäreiden (oikojien) hinnoittelussa kyllä vallitsee,kun verrataan kansalaisten yleiseen maksukykyyn.
Hyvin monet joutuvat ottamaan pankkilainaa
oikomislaskusta selvitäkseen. Suomessa yleinen palkkataso on sen verran niukka, vaikkapa
Keski-Euroopaan verrattuna.
Haistelen tekstistäsi, että olet itse alan opiskelija ja tähänastisen elämänkokemukseni mukaan raha ja suuret tulot on se suurin motivoija lääktetieen ja hmmaslääketieteen opintoihin.
Tämä puoli tietysti kysyttäessä häivytetään
kivasti taka-alalle ja kerrotaan
kysyjälle suuresta halusta auttaa ihmisiä!
Uskokoon, kuka tahtoo !
Jos 15 min sessio oikojalla maksaa 250 euroa,niin tuntihinta on 1000 euroa.
Hirvittävää. Tätä 5 tuntia päivässä,
tekee 5000 euroa. Niin, rahantuloa ei voi estää, ei ainakaan oikoja.
Mitkä mahtaa olla sinulla nuo loogisen ajattelun taidot. Tosin tuolta taka vasemmalta pilkistää melkoinen kateus. Kuvitteletko todellakin että joku hammaslääkäri pääsisi tuollaisiin tuloihin? Älä ole lapsellinen jos harmittaa niin ota rusina.
Logiikka on kuule ihan kunnossa, varmistettu parilla korkeakoulututkinnolla. Kateellinen en ole vähimmässäkään määrin ja omat raha-asiatkin ovat loistavalla tolalla. Joten, no problems!
Surkuttelin lähinnä tämän maan hammaslääkäreiden hintatasoa ja varsinkin sellaisten hoitojen hintoja,joissa Kela ei tule ollenkaan vastaan (esimerkiksi protetiikka)ja tavallaan myös kiukuttaa maan hammashoidon surkea tila julkisella puolella.
Kansalaiset ansaitsisivat parempaa, kun selkä vääränä veroja maksavat. Itse käyn yksityispuolella hoidossa,joten kaiki hyvin.
tuleeko lopputulos pysymään. monilla on lähtenyt hampaat liikkumaan vanhoille paikoilleen....
Aluksi maksoin 1250 euroo, kun raudat laitettiin. Sen jälkeen suoraveloituksella 210 euroo per kuukausi. Nyt on jo 2/3 maksettu.
maksuistasi tähän asti.
Paljonkohan sinulle tullee kokonaishinnaksi tälle hoitoperiodillesi?
Mitä lienee tulee tuntiveloituksen hinnaksi?
No, onhan siinä materiaalikulujakin tietenkin mukana.
Nimimerkki "hoitajahan" kertoo tuossa yllä, että kaikki kuule maksaa.
Mutta, kuinka paljon se sitten maksaa?
Tuohon hintaan kuuluu kaikki vempeleet, kuminauhat ja retentiokojeet. Hinta määriteltiin sopimuksessa, jossa esiteltiin eri hoitovaiheet tms. Hoitoaika 18 kuukautta.
Onko takuuta hoidon onnistumisesta, sekä saavutetun tilan pysyvyydestä?
Kalliiksi näkyy käyvän sinullakin. Toivottavasti työn jälki on kaikin puolin hyväksyttävää. Kannattaa kysyä, onko työllä mitään takuuta.
joillain ei...
Ei kai sitä pysty takuu varmasti sanomaan pysyykö tulos vai ei. Ja jos ei pysy varmaan "syytetään" ettei käyttänyt retentiokojetta tarpeeksi kauan. Onhan siinä riskinsä kun oikomaan ja maksamaan lähtee, mutta omalla kohdallani purentavaivat ja hampaiden hankala puhdistaminen ainakin antoi syyn yrittää. Tähän astisiin tuloksiin olen tyytyväinen. Omalla kohdalla ei ollut kyse esteettisestä oikomisesta. Hampaani oli vinot mutta ne ei näyttäneet kovinkaan pahoilta.
oikomishoito ostetaan "pakettina". Hoitosopimuksessa käy ilmi mitä kojeita tullaan käyttämään, aika ja mitä halutaan korjata. Lopussa ainakin hampaiden tulisi olla oikeilla paikoillaan. Sitten vaan retentiokojeet mukaan ja tarkastuskäynneille myöhemmin.
Eipäs ole mitään takuita hoidon pysyvyydestä, eikä yleensäkään tuloksesta.
Minulla oli yli kaksi vuotta kiinteät raudat, sen jälkeen ollut retentiokaaria, kiinteät ja irralliset jatkuvassa käytössä. ( Lasku näistä
5970e)
Noin viikko sitten hampaani
udelleenraudoittiin kiinteillä raudoilla, koska hampaat eivät ole pysyneet asetetuilla paikoillaan, vaikka retentiokaaret sun muut tukeneet hampaita. Normaalisti olen jälleen joutunut maksamaan raudoittamisista täyden hinnan kuten eka kerralla. Ennustetta pysyvyydestä ei tiedä etukäteen, riippuu monesta seikasta.
Olisi pitänyt lapsena oikoa, silloin olisi tulos pysynytkin. Harmittaa koko aloitus. Hampaani oli kuiteskin nätit vaikka ei mitään tikkusuoraa rivistöä ollut. Nyt en ole vuosiin nähnyt hampaitani ilman jotain rautoja ja brakettien alta näkyy vielä vähemmän hampaita.
Tässä nyt odotellaan vain...
raudat ja kyllä ne hampaat ovat sen jälkeen siirtyilleet sen verran, että pitää oikoa kohta uudestaan.
Onko sulla purennassa häikkää? joskus ei oikomistulos pysy, koska lopullinen purenta ei ole stabiili. Jos on pahaa yli-tai alipurentaa ei oikomalla aina pääse kestävään tulokseen.
n.2600 euroa ja oionta-aika n.2vuotta. hyvä oikoja.
Kuulostaa kelpokaupalta, missäpäin Suomena, ja jos pk-seudulla niin missä tarkemmin..?