VÄLITTÄJIEN PALKKIOT!

Kertokaahan nyt,mitä olette joutuneet maksamaan välittäjille? Kyselin eri välittäjiltä. Kallein 3000e...toinen lupasi 2200-2700e. Sitten oli pari, jotka lupasivat 2000e. Nämä hinnat siis "avaimet käteen" periaatteella, eli kaikki hoidettu katsastusta myöten. Vain veron hoito jää ostajalle ja auton haku välittäjältä.

Näinköhän tuo 2000e on halvin, millä auton saa "avaimet käteen" tyylillä? Voishan sitä yrittää toki hieman tinkiä...tuskin mistään alle 1500e onnistuu kuitenkaan?
82391
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Itse olen tuottanut 10 autoa kaverini kautta 1000€/kpl. Ymmärtääkseni hän tuo myös muille samaan hintaan. Katsastus sisältyy hintaan, jos on laittoa se tietty jää ostajan kontolle.

Millaista autoa havittelet?

Äänestä

Vaikkapa keltaisessa pörssissä niin johan alkaa puhelimet soida.
Laita myös sähköpostiosoite niin ottavat Saksasta yhteyttä ja tuovat auton Helsingin satamaan melkein Saksan hinnoilla.
nimim. kokemusta on

Äänestä
  • Kiitos vinkeistä kaikille. Pitää nyt katsella, miten teen. Tuon ilmoituksen ostosta voisi hyvinkin laittaa vaikka pörssiin, kunhan nyt ensin saan oman Opelini myytyä alta pois...

    Äänestä

Tarjoamme hyväkuntoisia käytettyjä autoja Saksasta. Etsimme myös toimeksiannosta asiakkaan toiveiden mukaisen auton.

Autojen välitys
Autojen hinnat ovat taxfreehintoja vapaasti myyjältä Saksassa *). Rahtikulut ovat n. 600 euroa/auto, jonka asiakas maksaa kuljetusliikkeelle.
Ertec Trading Oy laskuttaa välitystoimeksiannosta 450 euroa/auto, joka sisältää myös kaikkien rekisteröinnissä tarvittavien asiakirjojen hankkimisen.

*) Ostaja maksaa kauppahinnan myyjälle Saksaan ennen auton toimitusta.

Äänestä
  • Onko sun mahdollista meilata mulle sen välittäjän osoite? [email protected]

    Kiitoksii

    Äänestä

Olen tuonut itselleni kaksi autoa kuluneena vuonna Saksasta. Mitään välityspalkkioita kenellekään jobbarille en ole maksanut. Miksi olisin? Lähes jokainen osaa varmasti ostaa auton sieltä ominensa. Minulla ei ollut aikaisemmin mitään kokemusta tällaisesta, silti kaikki sujui hyvin ja vaivatta. Olin liikkeellä aivan yksin yksityishenkilönä. Olen kauppoihin ( autoihin ) erittäin tyytyväinen, jos ei mukaan lueta Suomen
autoverotuskäytäntöä yms.. Verovalitus kannattanee
jättää automaattisesti, sillä autoverolainsäädäntö syrjinee edelleen suomalaisia. Paineet autoverolainsäädännön muuttumisesta ovat käsittääkseni edelleenkin suuret.

Jos osaatte ostaa auton Suomesta, osaatte kyllä Saksastakin! Ei se ole vaikeaa, eikä siinä tarvita ketään jobbaria rahastamassa välissä.
Ripaus rohkeutta ja uskallusta matkaan ja suunta
autokaupoille Saksaan tai Benelux-maihin.
Eniten häviätte ostamalla autonne Suomesta.

Äänestä

pulittaa paikallinen yritys täällä auton etsinnästä sekä maahantuonnista. ei oo paha.. eikä sitä ole pakko ostaa kun se tulee suomeen, jos ei kelpaa.

Äänestä
  • Mikä tuon yrityksen nimi on?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aku kirjoitti:

Kertokaahan nyt,mitä olette joutuneet maksamaan välittäjille? Kyselin eri välittäjiltä. Kallein 3000e...toinen lupasi 2200-2700e. Sitten oli pari, jotka lupasivat 2000e. Nämä hinnat siis "avaimet käteen" periaatteella, eli kaikki hoidettu katsastusta myöten. Vain veron hoito jää ostajalle ja auton haku välittäjältä.

Näinköhän tuo 2000e on halvin, millä auton saa "avaimet käteen" tyylillä? Voishan sitä yrittää toki hieman tinkiä...tuskin mistään alle 1500e onnistuu kuitenkaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu