saivat 700 euroa. Revi siitä...
Lääkäreiden palkkaratkaisu
solidaarista palkkapolitiikkaa
4229
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
prosenttia?
Yksityisen alan hoitsuille kelpasi 11.7%. Revi siitä...
Lääkäreiden korotukset olivat yleisen linjan mukaisia. Totta kai euromääräinen korotus on suurempi, koska lähtötasokin oli korkempi.
Ei kai tämä "palkkatasa-arvo" tule kenellekkään hoitajalle yllätyksenä?. Se vaan valitettavasti on niin, että kaikki eivät voi saada yhtäsuuria korouksia.
Lääkäri on kuitenkin vielä lääkäri verrattuna sairaanhoitajaan. Vrt. koulutus, vastuu yms.
10.7 % eivät 17, kuten virheellisesti kerrotaan. Tämän lisäksi erikoistumassa olevat lääkärit saivat 6 % päälle. En välttämättä ihmettele erikoislääkäriin verrattavia koulutuksia ovat vain sairaalakemistit, -fyysikot ja solubiologit. Käytännössä vaaditaan tänä päivänä perustutkinto, väitöskirja ja sen jälkeen vielä monivuotinen erikoistuminen.