Kun atomin uloimmalle elektronikuorelle sopii 32 elektronia, mutta toisaalta atomi pyrkii oktettiin, niin mitä tämä tarkoittaa?
-Pyrkiikö tällainen "täynnä oleva" atomi luovuttamaan pois 24 elektronia uloimmalta kuoreltaan, vai miten sääntö toimii?
-Miksi mikään atomi sitten hankkii lisää elektroneja uloimmalle kuorelleen sen jälkeen kun niitä on jo se kahdeksan, jos ne kerran pyrkivät siihen?
-Koskeeko tämä oktettisääntö kaikkia elektronikuoria, vai pyrkivätkö monikuorisemmat atomit luovuttamaan pois muut elektronikuoret kunnes ollaan sillä kuorella jonne mahtuu vain 8 elektronia?
Toivottavasti joku ymmärsi kysymyksen... Tätä ei selitetä kemian kirjassa.
Oktettisäännöstä
3
740
Vastaukset
- ...
on paljon monimutkaisempi. Oktettisääntöä (?) voi soveltaa ainoastaan hyvin alhaisiin järjestyslukuihin, siinä vaiheessa kun d-orbitaalit liittyvät joukkoon, homma kosahtaa. Joskus sanotaan, että siirtymäalkuaineilla oktetti olisi 18 mutta mielestäni sekin vähän huuhaata koska mitään sääntöjä ei sinänsä tarvita.
Se missä järjestyksessä atomi luovuttaa elektroneitaan, riippuu orbitaalien geometriasta (ja tietysti etäisyydestä ytimestä) sillä ydin ns. pitää tiukemmin kiinni vaikkapa pallosymmetrisistä orbitaaleista (s:t) kuin puikuloista. Puhutaan ytimen varjostuksesta. Lisäksi puoliksi täytyyneet orbitaalit ovat stabiilimpia kuin "epäsymmetriset" (energiaminimi) ja näin saadaan niitä paljon puhuttuja poikkeuksia alkuaineiden käyttäytymiseen.
Itse katselen alkuaineita enemmän yksilöinä kuin ryhmänjäseninä. Valitettavasti jostain syystä perusopetukseen halutaan saada tavallaan väkisinväännettyjä sääntöjä ja niille tietysti tulee poikkeuksia (koska ei ole mitään sääntöjä). Näin ihmiset saadaan ihan pihalle ja raivostumaan kun puhutaan poikkeuksien poikkeuksista puuttumatta lainkaan siihen mistä asiassa on kysymys. Vasta yliopistotasolla ns. säännöt sitten viimein jätetään pois.
1. Atomi pyrkii saavuttamaan ensimmäisen energiaminimin luovuttamalla e:ja. Se luovuttaa niitä niin monta, kunnes sellaisen saavuttaa saamalla esim. jonkin uloimman orbitaalin tyhjäksi, puolitäydeksi tai täydeksi.
2., 3. Myös jo ylhäällä
Yksi linkki, josta voi yrittää vähän selvitellä:
http://www.helsinki.fi/kemia/opettaja/palvelut/kysykemiasta/arkisto/palladiumin_elektronirakenne.htm- Minna-92
Tämä oli hyvä pointti, vaikka noista orbitaaleista ei vielä tässä vaiheessa olekaan tietoa;)
"Valitettavasti jostain syystä perusopetukseen halutaan saada tavallaan väkisinväännettyjä sääntöjä ja niille tietysti tulee poikkeuksia (koska ei ole mitään sääntöjä)."
-Perehtyy linkkiin...
- Anonyymi
Ainakin melkein kaikki atomit pyrkivät 8 elektronin oktettiin ennen kuin aloitetaan uutta elektronin kuorta, mutta sitten vety pyrkii pikkuoktettiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1625355Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä432615- 1562212
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161749- 821374
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241291Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1551264Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https321223Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.106972Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne21917