Keväästä syksyyn

1943

olen saanut ihailla tuomipihlajaa asuntoni ikkunasta. Keväällä kukkiessaan se on aivan valkoinen. Kesällä rehevän vihreä vihreine marjan raakileineen. Kun marjat alkavat punertua, erilaiset linnut syövät niitä kilvan, mitä on aamukahvia juodessa mukava katsella. Niillä on erilaisia keinoja päästä käsiksi viimeisiinkin marjoihin. Juuri nyt pensas on osittain vielä syvän vihreä, mutta joukossa on punaisia ja oranssinvärisiä oksia piristämässä. Onko Sinulla muita pensaita, jotka antavat silmäniloa näin pitkäksi aikaa?

6

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • a-woman1

      Hei 1943, osaisitko sanoa, montako vuotta istutuksen jälkeen on odotettavissa kukintaa ja marjoja? Poikani ja miniäni istuttivat k.o. pensaita kesällä -06 oman pihansa reunaan.

      • 1943

        mutta tämä talo on rakennettu 1984 ja pensaat ovat yhtä vanhoja. Ainakin 10 vuotta ne ovat olleet tuollaisia, kun kuvasin. Ehkä jollakulla muulla on enemmän tietoa.


      • minulla se kukki ja tuli muutama marjakin maistiaisiksi. Hyviä olivat ja saman havainnon tekivät tänä vuonna linnut ja minä jäin nuolemaan näppejäni.
        Marjat ovat mustikan kaltaisia, ehkä makeampiakin.

        Marjatuomipihlajaa eli saskatoonia viljellään jo teollisuuteenkin, en käsitä miten saavat marjat varjeltua linnuilta.


      • 1943
        Tellastiina kirjoitti:

        minulla se kukki ja tuli muutama marjakin maistiaisiksi. Hyviä olivat ja saman havainnon tekivät tänä vuonna linnut ja minä jäin nuolemaan näppejäni.
        Marjat ovat mustikan kaltaisia, ehkä makeampiakin.

        Marjatuomipihlajaa eli saskatoonia viljellään jo teollisuuteenkin, en käsitä miten saavat marjat varjeltua linnuilta.

        on tosiaan. Itsekin olen ihmetellyt samaa.


    • lupiini

      tontin raja-aitana kiiltävälehtinen tuhkapensas, joka on syksyisin tosi värikäs punaisine ja oranssine lehtineen. On siinä joukossa vihreääkin, mutta pääosin on punaista. Kovasti se teki marjoja ja kerran näin, kun suuri ihana tilhilauma oli asettunut syömään näitä marjoja. Tilhet helisivät ja pyrähtelivät ja popsivat nautinnollisesti marjoja. Sitä oli kiva seurata.

      • 1943

        on yksi mahdollisuus, jos haluaa syksyn värejä puutarhaansa. Meillä oli pihlajassa kerran suuri lauma räkättirastaita. Näky oli kaunis, vaikka en heti tunnistanut lintua, kun oli niin oudossa ympäristössä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      59
      788
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      773
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      44
      640
    4. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      213
      578
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      534
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      52
      526
    7. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      523
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      506
    9. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      82
      473
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      37
      470
    Aihe