Millaisia lopetusoireita teillä on ollut ja kuinka on vaikuttanut masennukseesi? Oletko psykiatrin hoidossa vai yleislääkärillä? Annostus?
Kiinnostais!
Kiinnostais!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
zoloftia (vaikuttava aine sertralin) masennukseen neljä ja puoli vuotta. Annoksena oli 50mg ("pieni" annos, koska rinnalla myös toinen mielialalääke). Diagnoosini on vaikea-asteinen masennus, tai oli silloin kun lääke määrättiin. Tämän hetkistä diagnoosia en tiiä. Lääke on määrätty alunperin psykiatrisella osastolla.
Lopetin lääkkeen käytön heinä-elokuussa. Mielestäni se oli hyvä lääke ja auttoi minua oikeasti. Varsinkin lääkkeen lopettamisen jälkeen olen huomannut, että paniikkioireiluni on lisääntynyt. Eli siitä oli siihenkin huomattava apu.
Sivuoireita ei liiemmin ilmennyt. Tosin nyt lopetettuani tuntuu siltä, että keskittymiskykyni on parantunut ja myös lähimuistini. Mutta en tiedä sitten oliko se lääkkeestä vai ihan muuten vaan, ja onko keskittymiskykyni vain väliaikaisesti parempi.
Terapiassa käyn edelleen ja psyk.polin lääkäriä näen muutaman kuukauden välein ja tarvittaessa voin varata ajan.
Elämä alkaa olemaan suhteellisen mallillaan. :)
...sitä aamuisin 50mg annoksella.Paroksetiini vaihdettiin sairaalassa sertraliiniin.Aivan loistava lääke masikseen ja panikointiin.