Seurustelin n. 1,5v miehen kanssa joka on naimisissa. Omien sanojensa ja kertomansa mukaan vaan paperilla ollut viimeiset neljä vuotta. Ei mukamas ole yhteydessä vaimoonsa. Tämä tietysti valetta... Mukamas ei vaan ole tullut hakeneeksi eroa.
Viimeksi kun asiasta keskusteltiin (olen ilmaissut monta kertaa kuinka tärkeää minulle tuo avioero olisi ollut)hän sitten sanoi että kun minä painostan liikaa, hän ei piruuttaankaan hae eroa. En vain ymmärrä logiikkaa, jos ei ole aikaisemmin ollut mitään väliä ja nyt hän rakastaa minua, eikö silloin olisi väliä?
No logiikkaa tai ei, törmäyskurssi ja ero.
Mies ei eroa kun minä painostan ja minä en seurustele naimisissa olevan miehen kanssa.
Ja sitten se olen minä joka haluan kontrolloida kaikkea. Eihän se mielestäni niin mene, vaan molemmat yhtä jääräpäisiä oman elämänsä ja arvojensa suhteen.
Mikä on kenenkin logiikkaa ja kenenkin kontrollointia?
Viimeksi kun asiasta keskusteltiin (olen ilmaissut monta kertaa kuinka tärkeää minulle tuo avioero olisi ollut)hän sitten sanoi että kun minä painostan liikaa, hän ei piruuttaankaan hae eroa. En vain ymmärrä logiikkaa, jos ei ole aikaisemmin ollut mitään väliä ja nyt hän rakastaa minua, eikö silloin olisi väliä?
No logiikkaa tai ei, törmäyskurssi ja ero.
Mies ei eroa kun minä painostan ja minä en seurustele naimisissa olevan miehen kanssa.
Ja sitten se olen minä joka haluan kontrolloida kaikkea. Eihän se mielestäni niin mene, vaan molemmat yhtä jääräpäisiä oman elämänsä ja arvojensa suhteen.
Mikä on kenenkin logiikkaa ja kenenkin kontrollointia?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Toisaalta olet miehen huora ja toisaalta taas nainen, joka on vain toivottomasti rakastunut.
Ei nuo tyypit ketään jätä, se pitää sua panopuunaan, ja jos se ei kelpaa, niin to hell with you. Byebye baby Jane.
PATJA. Mies ei sinusta muuta haluakaan kuin panoja.
Milloinkahan naisille kasvaa aivot päähän, jotta tajuaisivat, ettei tuollainen mies juuri koskaan eroa vaimostaan patjan vuoksi.
Jos mies olisi tosissaa, ilmanmuuta hän eroaisi. Vähän aikaa hän pitää sinua leikkikaluna ja voi sitten palata taas "onnelliseen" perhe-elämään... Käsittämätöntä sinänsä, avioliitossahan kyllä on olemassa kaksi osapuolta, miksi nainen ei hae eroa? Haluavat ehkä jostain syystä pitää avioliiton jonkinlaisena kulissina..?
Hei !
Minä olen seurustellut 4 kk naimisissa olevan miehen kanssa ja hänkin kertoo liittonsa olevan vain kulissia... mutta uskoisinko hänen rakkauden tunnustuksiinsa?
Olen tosin viime viikolla tavannut hänen murrosikäiset tyttönsä... ja kuvittelisin hänen olevan tosissaan.
Toisaalta hän kyselee miten hänen eronsa muuttaisi meidän välistä suhdetta. ÄÄÄK Mitä teen... Olen pikkuhiljaa rakastumassa häneen ja voisin viettää hänen kanssaan vaikka lopun elämän...
Toivottavasti minulla olisi onnea että hän ottaisi eron ja meillä olisi yhteinen tulevaisuus edessämme.
SInulle toivotan onnea myös - mitä ihminen voi muuta kuin luottaa ja uskoa.
Kivaa kesää.
t merit
Sulla on toivoo kun olet tavannut jo hänen lapsensakin.
Sinänsä nuo patjasta puhujat ovat oikeassa, mies ei helpolla jätä puolisoaan vaikka saattaisi pitääkin rakastajattarestaan enemmän. Syitä on esim vastuuntunto lapsiin, lojaalisuus vaimolle, rohkeuden puute jne.
Mistä noita tyhmiä naisia oikein sikiää.Haloo.Kerrotaan esimerkki oikeasta elämästä.
Eräs nainen oli samalla lailla toisena naisena kuin sinä ja rakastunut korviaan myöten varattuun mieheen, jonka kanssa jo suunnitteli yhteistä tulevaisuutta.Tämä nainen oli maksullinen suomalainen nainen, jonka luona tämä varattu mies oli vakioasiakas ja kävi siellä monta kertaa viikossa.Nainen oli ruvennut ajattelemaan, jos tämän miehen kanssa rupeaisi viettämään porvarillista elämää, onhan hän niin mukavakin.Eräänä päivänä maailma romahti ja pilvilinnat särkyivät, kun tämän miehen nainen soitti tälle maksulliselle naiselle.Oli jostain löytänyt tämän puhelinnumeron, kaiketi miehensä taskusta.Soitoa seurasi meteliä naisten taholta, niin miehen kotona kuin maksullisen naisen luonakin.Mies siis oli pahasti kusessa ja eitiennyt mitä tehdä.Jättääkkö vaimo vain ei.Vaimo kotona huusi ja meuhkasi miehelleen:" Kuka tämä toinen nainen on ?, kauanko olen häen luonaan juossut ?" jne.Maksulline nainen metelöi hänelle:" Mistä vaimosi löysi puhelin numeroni?, koska aiot erota hänestä?" jne.Lopulta maksullinen nainen tuli järkiinsä ja sanoin tällä miehelle:" Mene kotiisi vaimosi luokse ja äläkä soita minulle enään uudestaan".Maksullinen nainen oli vihdoin ja viimein tullut järkiinsä ja tajunnun sen kylmän tosi seikan, jos hän menisi tämän miehen kanssa naimisiin, niin mies tekisi hänelle taatusti samoin kuin oli tehnyt edellisellekin vaimolleen.Mihin koira karvoistaan pääsisi.Mieheen hän ei voisi siis koskaan luottaa.Mies siis palasi vaimonsa luo ja maksullinen nainen jatkoin edelleen tässä epäporvarillisessa ammatissa, hienosti samottuna kurtisaanina.En tiedä miten miehen lopulta kävi, pysyikö kiltisti vaimonsa luona vai löysikö itselleen uuden toisen naisen.Sen verran kuin tiedän tälläistä miehistä, he eivät kyllä vaimonsa vierässä pysy.Aina pitää olla vaimo ja rakastajatar.
1,5 vuotta tietäen hänen olevan naimisissa. Tyhmä nainen. Mies ei meinaakaan erota ( olisi jo tehnyt sen, jos avioliitto olisi niin huono kun kuvittelet ) Sinua on siis todella helppo kusettaa.
Periaatteesi on ettet seurustele naimisissa olevan kanssa (vaikka sitä on jatkunut jo 1,5 vuotta ) Vähän ontuu periaate. Miksi miehellä olisi uskoa siihen, että suhteenne katkeisi hänen avioliittoon kun se on tähänkin asti ollut hänelle optimi.
Ainut mitä voit tehdä, on laittaa hänet valitsemaan ( ja kantaa siitä varttuu, eli jos jäät toiseksi kävelet todellakin pois hänen elämästä ) Rakkaus mukamas ummistaa silmät elämän realiteeteilta. Naivi ajattelutapa. Hah, selityksiä puolin jos toisin.
Jos mies on noin epävarma, eikä kykene päättämään mitä tekee elämälleen ja ihmissuhteilleen, on Sinun osattava valita oma tiesi. On ihan turha syyttää häntä tai itseäsi tai hakea syitä siitä minkälaisia olette, koska ihmiset tulevat ja menevät ja kohtaavat ja eroavat.
Ymmärrän, jos olet toivonut ja odottanut, mutta eroaminen EI ole helppoa koskaan kellekään. Ei mieskaverillesi vaimostaan tai Sinulle mieskaveristasi. Ja sellainen vakiosääntö on hyvin pitänyt paikkansa: ihmiseltä vie n. viisi vuotta tokeentua erostaan (tarkoitan pitkästä sellaisesta) ja on tosi hyvin, jos sinä aikana kykenee luomaan uuden pysyvän ihmissuhteen. Olet siis sotkenut itsesi aika hyvin mieskaverisi avioliitto-ongelmiin ja jos vanhan kansan viisaus pitää paikkansa, niin oletettavasti tässäkin: kahden kauppa ja kolmannen korvapuusti. Veikkaan, että tilanne näyttää kääntyvän tappioksesi.
Koeta ottaa joksikin aikaa etäisyyttä ja tutustua uusiin ihmisiin. Mieti sen jälkeen mikä olisi järkevää, mutta älä pilaa elämääsi toivomalla mieskaveristasi liikaa.