Oletteko samaa mieltä, että rekrytoinnissa ei kannattaisi antaa suurta painoarvoa hakijan todistusten arvosanoihin? Itse en ole rekrytoija enkä muukaan johtoportaan tyyppi, mutta olen huomannut että joissain paikoissa katsotaan numeroita liikaa, joiden perusteella työntekijä on valittu. Mielestäni väärin. Hakija on voinut olla hyvä koulussa ja oppinut, mutta sehän ei vastaa työtilannetta. Työpaikalla ei välttämättä kukaan ole ohjaamassa tai opettamassa kädestä pitäen. Siinä katsotaan käytännön soveltamiskykyä ja hyvälläkään oppilaalla sitä ei välttämättä ole. Olen kuullut sanonnan, "papereilla ei saa töitä, vaan suhteilla". Itselläni ei ole hyvät paperit, ehkä keskiverrot ja töissä kehuivat numeroitani...olin pyörtyä.
arvosanoihin tuijottaminen
töissä, mutta minkä ansiosta
5607
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ERäs luokkakaverini oli erinomaisen hyvä koulussa, mutta täysin sopeutumaton asiakaspalveluun ja työyhteisöön. En palkkaisi, vaikka olisi ainoa hakija. Toisaalta itseäni on työntekijänä kehuttu, vaikka olen aina ollut keskitasoa. Saan kiitettäviäkin, jos luen "kuin hullu", mutta ei ne ulkoa opettelemalla hankitut numerot vastaa osaamista. Toisaalta eräs toinen luokkakaverini oli myös hyvä, ja hänet palkkaisin ehdottomasti. Tämä jälkimmäinen oli ensimmäiseen verrattuna sellainen, että hän vain osasi, siinä missä ensimmäinen luki. Myös luonne tällä toisella on miellyttävä, hän on hyvä asiakaspalvelija, mutta silti topakka. Tämä kun on pieni kunta, niin sattuu joko asiakkaaksi tai samoille työpaikoille.
Tietty jos todistus on pelkkiä ykkösiä, niin silloin se antaa sellaisen kuvan, ettei opiskelun eteen ole viitsitty nähdä yhtään vaivaa, eikä se ole töissäkään hyvä. Itse katsoisin, että ne, jotka ovat oleellisia työssä, niin silloin pitäisi vähintään kolmonen olla. En esimerkiksi ottaisi kirjanpitäjäksi henkilöä, jolla on laskentatoimi tai matikka ykkönen, koska jo perusosaamisella pitäisi päästä parempaan. Tai kääntäjäksi tyyppiä, jolla on kielet ykkösiä. Muista aloista en osaa sanoa, kun olen taloushallinnon trade itse.
on kyse. Kyllä, jos on fiksu koulussa ja sillä saanut hyvät arvosanat, on fiksu myös haastattelussa ja saa paikan muullakin kuin arvosanoilla! Päinvastoin kuule jos ei anna fiksun kuvaa, niin sittenhän ne vinoilevat että "lukemallako nämä arvosanat on saatu"- tai "et sinä täällä viihdy kuitenkaan, tämä on niin yksinkertaista työtä!" Toisaalta jos haetaan työhön jossa työntekeminen on tärkeää, siis tekeminen, niin kyllähän arvosanat siinäkin tapauksessa että kyseessä on lukemisella ansaitut arvosanat kertovat että kyseessä on tunnollinen ja ahkera tekijä!
Sen sijaan sanoisin, että usein työpaikka hankitaan suhteilla!
Jos sulla on tunti aikaa tehdä päätös hakijasta, niin kyllä arvosanat ikävä kyllä painaa. Työhaastattelutilanteessa kun on kovin vaikea saada selville asiakaspalveluosaamista tai muuten työhön sopeutumista. Sitä varten taasen on käytössä koeaika. Eli jos teitä harmittaa se, että joku valitaan paremman todistuksen vuoksi, voitte katsoa vain peiliin.
että todistukseni on keskiarvoltaan aina ollut kiitettävä ja siitäkin enemmän plussakiitettävä kuin miinus. No niin.
Ei se todistus paljon paina kuin ensimmäistä työpaikkaa hakiessa. Silloin on jostain otettava vertailukohtaa. Jatkossa kokemukset sun muut. Mutta esim. itsellä on hyvät arvosanat matemaattisista aineista ja kielistä, mutta sellaisista, missä pitää päntätä teoriaa on yleensä aika keskitasoa. Silti väitän olevani töissä paljon parempi kuin moni, jolla on pelkkää kiitettävää.
Kyllä jos minä saan kolmosen tai nelosen jostain aineesta lukematta ja joku toinen opettelee asiat ulkoa, niin osaamisen määrä ei silti paljon eroa. Itsellä on ollut eri tilanne kuin monilla nuorilla samassa oppilaitoksessa, kun opiskelun lisäksi on ollut hoidettavana pitkäaikaissairas lapsi, aikuisena opiskellessa nuorisoasteella. No minä en työnantajaa edes halua, olen yrittäjätyyppiä ollut aina. Minua ei vieraan töissä ole harmittanut se, että parempia todistuksia suositaan, vaan se, että pelkkien arvosanojen perusteella valitaan täysiä tumpeloita, joiden ainoa kyky on päntätä asioita ulkoa, mutta mitään, mihin ei kirjoista löydy vastausta, ei osata.