kuinka kauan virolaiset ym. ulkom. saavat ajaa suomessa verovapailla autoillaan, voiko suomalainen myös hakea virosta auton ja ajaa ilman veronsuoritusta. ainakin kuusankoskella pyörii jatkuvasta uusia vironkilpisiä autoja.
onko valvonta pettänyt, vai tosiaan luvallista.
onko valvonta pettänyt, vai tosiaan luvallista.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Saavat liikkua ja ostaa tavaroita vapaasti! paitsi suomalaiset!.
Se on sitä vero suunittelua!.
Suomessa on säännöllisesti töissä merkittävä määrä virolaisia. Ilman muuta he saavat käyttää virolaisia Viron rekisterissä olevia verottomia autoja Suomessa.
Niin saan minäkin käyttää Suomen kilvissä olevaa autoa vapaasti Virossa, Saksassa, missä tahansa.
Enimmäkseen nämä ulkomaalaiset, virolaiset Suomessa, ja suomalaiset Virossa (tai Saksassa), käyvät kotimaassaan ainakin muutaman kerran vuodessa.
Valvonta ei ole pettänyt, joten en suosittele Suomessa kirjoilla olevalle henkilölle verottoman virolaisen auton ostoa ja sen pitämistä Viron kilvissä ja liikkumista Suomessa. Se lysti näet tulee hirvittävän kalliiksi.
Jos autoveron kiertäminen on kutsumus, niin ei muuta kuin pysyvä muutto pois Suomesta eli vakituinen asuinpaikka Viroon (ja mieluusti näyttö siitä että siellä todella on olemassa asunto ja elinkeino / työnantaja), auto Virosta, ja sitten vain Suomen liikenteeseen, eikä kenelläkään ole mitään sanomista. Mutta taitaa siellä olla sellainen pykälä, että todelliseksi asuinpaikaksi katsotaan henkilöllä se paikka "johon hän luonnollisista syistä palaa".
Helpompaa on maksaa vero kuin kiertää se. Mutta ei niille vironkilpisille kannata kade olla, kyllä ne ovat virolaisten autoja virolaisten kuljettamina, tai sitten sellaisten suomalaisten, joilla on pysyvä asuinpaikka Virossa.
Kaikilla muilla riski on niin iso ettei sitä hullukaan ota. Ajatteles nyt; ostat uuden Bemarin Virosta sinne Kuusankoskelle, Viron kilvissä, ja osut ratsiaan. Silloin alkavat kymppitonnit juosta rutkaa tahtia!
Vantaalla Äyritien pihalla pyöri kauan aikaa bmw Eestin kilvillä. Haki paksua akkaa. Ei oikein ollut remppamuorin näköinen. Akka oli duunissa tossa osoitteessa, toimistossa. Asunut 6 vuotta Suomessa. Vedä siitä.
Mitäs h**vetin väliä sillä matkustajalla on?
Onpa asunut Suomessa vaikka ikänsä, niin auton matkustajalla ei tässä asiassa ole merkitystä.
Jos rikosta epäilet, niin älä täällä mussuta. Ota yhteyttä tulliin.
1. Soita ilmaiseksi 0800 1 4600
2. Täytä nettilomake: http://vihjeet.tulli.fi/huumelomake_FI.html
3 tai 6 kuukautta kun täytyy käydä näyttämässä autoa Viron puolella, sitten aika alkaa uudestaan.
Ei tietenkään suomalaiset saa ajaa ulkomaanrekisterissä olevalla autolla Suomessa.
Tässä kohtaa autoverolaki taitaa olla siinä mielessä laiton, ettei kilpailusäännökset toteudu. Ajatteleppa , että suomalainen ja virolainen hakevat vaikkapa kaupparatsun hommaa Suomesta, virolainen ssa sen koska pystyy tekemään pienemmän tarjouksen syystä, että autokulut ovat pienemmät.
Luepa alempana oleva juttuni, samasta aiheesta.
yllättävän moni suomalainen ajaa nytkin viron rekkareissa olevaa autoa.
Niin teen luultavasti itsekin viimeistään keväällä, sillä auto on valmiina ja vain rekkari puuttuu.
6 kuukautta saa ajaa eestin kilvillä, kun on tullut suomeen, sitten voi anoa vuoden lisäaikaa, jos muistaa anoa sen ennen kuin 6 kk menee umpeen. Jos on perhe ja vakituinen asunto Eestissä, niin voi anoa myös lupaa joten ei tarvitse lainkaan muuttaa autoa Suomen rekisteriin,eikä näinollen maksaa veroa, vaikka asuukin täällä tilapäisesti ja on työssä täällä. Tosin itse olen sitä mieltä että jollain lailla nämä autoveroasiat voisi selvemmin jossain ilmoittaa. Esimerkiksi jos Eestiläinen asuu vakituisesti Suomessa niin hän voi tuoda niin sanottuna muuttoautona oman autonsa suomen reksiteriin ja silloin ei tarvitse maksaa veroa, jos auton arvo ei ylitä määrättyä rajaa, mutta jos Eestiläinen on ollut suomessa töissä joskus, sen jälkeen asunut taas Eestissä ja ostanut auton, ja tulee taas joskus Suomeen vakituisesti asumaan, niin autoa ei enää saakkaan tuoda muuttoautona....ja paljon muita hauskoja ja erittäin vaikeaselkoisia pykäliä, joista ei parhaalla taidollakaan saa selvää
Saa ajaa. Käyppäs lukemassa tullin sivuilta. On tekstiä sivu kaupalla. Lopussa todetaan, ettei nämä aikarajat ym. koske ulkolaista henkilöä, joka työskentelee suomessa ja poistuu säännöllisesti maasta. Eli saa ajaa käytännössä rajattomasti.
Iso osa eestiläisistä jotka asuvat "vakituisesti" suomessa, ajavat Viron kilvillä. Vuositolkulla.
Heille on eri säännöt suomessa kuin suomalaisilla.
usein myös erilaista palkkaa, ainakin niille jotka ovat virolaisyrityksen kirjoilla ja tekevät töitä suomessa "vakituisesti".
virolainen asuu suomessa ostaa virosta verovapaan auton siirtää suomen kilpiin ja myy suomessa,
vähintään 200 pros. voittoa. kerta. vai ymmärsinkö taas väärin,,.
hyvä härmä, ihan sama mitä hankkii verrattuna virolaiseen kun verossa n.20prossaa eroa. viro 22% vastaan suomi kaikkiaan n.45%
ei 22 % kuten Suomessa.
Olen töissä Viron kauppaa harjoittavassa suuressa yrityksessä.