Helluntailainen profeetta : " Jos koet itsesi korvaamattomaksi, niin sen voi testata yksinkertaisella ja luotettavalla testillä. Otetaan lasillinen vettä. Työnnetään etusormi veteen toista niveltä myöten. Tässä välissä voi lukea lyhyen rukouksen. Nostetaan sormi pois vedestä. Jos veteen jäi reikä, olet korvaamaton. "
Vastaukseni : " Sinä katsot vettä lasissa etkä näe reikää. Sinä et näe sitä koska olet nostanut sen pois vedestä; Et näe vettä sormesi ympärillä. Kun nostat märän sormen ylös vedestä, se on veden peittämä, ja näin vedessä on reikä, ja sormesi on siinä. Olet korvaamaton, kun käytät sitä mitä Luoja on sinulle antanut, etkä sitä mitä joku on päähäsi syöttänyt. "
Katselin muuan päivä sitten videonauhoituksia kokouksista jossa ihmiset puhuivat sekavia äänteillä, kuolasivat, konttasivat lattialla ja huitovat y.m.v. muka "Jumalan hurmiossa" (kyseessä on tilapäinen mielenhäiriö joka voi muuttua pysyväksi).
Ne maksaa "jumalan rakkaudesta" huoralleen, oikovat vaatteensa, ja kun he tulevat ulos, he näkevät juopon joka kuolaa, konttaa silmät nurinpäin maassa ja puhuu sekavia. Ja ne osoittavat häntä sanoen; "Katso, pirun riivaama".
Juoppo käyttäytyy kuin eläin koska hän on päihtynyt viinasta, mutta uskovainen joka käyttäytyy kuin eläin, on päihtynyt pirusta. Alkoholi haihtuu aikanaan ensimmäisestä, mutta piru ei haihdu toisesta.
käyttäytyy kuin eläin
4
332
Vastaukset
- ReaAalto
"Juoppo käyttäytyy kuin eläin koska hän on päihtynyt viinasta, mutta uskovainen joka käyttäytyy kuin eläin, on päihtynyt pirusta. Alkoholi haihtuu aikanaan ensimmäisestä, mutta piru ei haihdu toisesta. "
Näin on, kun juopunut menettää kontrollin, hän saattaa käyttäytyä eläimen tavoin, kuten sanoit!
Helluntailainen tai muu karismaatikko, joka antautuu hurmoshengen valtaan, menettää myös kontrollin ja silloin käyttäytyminen on hävettävää.
Häpäisevät siis Raamatun Jeesuksen , Jumalan nimen sanoessaan että tällaisen hurmoksen saa "Jumala" aikaan.
Näin ei kuitenkaan ole Raamatun oman Sanan mukaan, vaan ihmisen oma sielullisuus antaa vallan pahan voimille, eli pirulle.
Lisäisin vielä, ettei koko totuus unohtuisi;
Jumalan Henki ei vie kontrollia ihmiseltä, eikä järjen käyttöä vaan antaa järjen ja raittiin mielen, niin että jokainen uskova voisi olla kunniaksi sille Jumalalle jota on lähtenyt seuraamaan.
Näin siis käytöksellään voi jokaisen ns uskon "mitata"- Pakanain.Huuto
että hurmostelee kuin humalainen. En ikinä ole nähnyt muuta hurmostelua kuin kielillä puhumista ja tietyn sortista seurakuntalaisten kiihdyttämistä. Mutta en ole Hgin Näkinkujalla nähnyt mitään hurmosmaista överiksi vetäytynyttä käytöstä sen paremmin kuin muuallakaan.
- Pakanain.Huuto
johdu aika paljon siitä kuka lauman saa kiihtymään eli hyvää hurmosjohtajaa.
Kokeilepas tuota testiä:
http://www.vihrearouva.net/usko/lasi.html
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1831536
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall1961367Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431119Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad43823- 14720
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30701Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21700- 36681
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20640Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617