Naisasialiitto

Naisasia liitto, kehoittaa kaikkia naisia huomenna tukilakkoon TEHY:n puolesta.

Eli huomenna pitäisi kaikkien naisten olla päivän lakossa.

Työnantaja on varoittanut, että tuo
Naisasialiiton tukilakko on laiton.

Naiset ovat siis huomenna menossa lakkoon päiväksi.
5310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

murjaisit. Toisaalta sateisena maanantaiaamuna olis houkutteleva jäädä peiton alle..

Äänestä

varoituksen.

Jätänkös minä korkeasti koulutettu kotiäiti lapset hoitamatta?

Äänestä

mennä huomenna töihin, niinkuin kaikkina muinakin päivinä. Onneksi meillä on yhteiskunta, joka koulutuksemme maksaa,joten kiittääkseni tätä meidän yhteiskuntaamme,menen mielelläni töihin. Vuonna 1995 oli lakko jossa vaadittiin 800 mk:n korotuksia (?), mitä saatiin? Vähän yli 100 mk. - Kuukauden palkka menetettiin, vai kuinka? Tähän kauheuteen en toista kertaa ole suostunut enkä suostu, en ole TEHY:n tai muunkaan ammattijärjestön jäsen, olen ainostaan työttymyyskassan jäsen, niinkuin moni muukin työpaikallani on. Joka kuukausi säästyy rahaa kun ei tarvitse maksaa ammattijärjestölle summia joilla ei mitään saa. Maksan työttömyyskassalle yhden kerran vuodessa n. 100 euron maksun, joten 12 vuoden aikana on säästynyt aika paljon, joka vuosi pieni korostus palkkaani. - Ja eihän se ole ammattijärjestö joka maksaa mulle palkkaa. Ei, se on työnantajani joka on muistanut minua henkilökohtaisilla korotuksilla aina silloin tällöin. Olenhan hyvä työntekijä, jonka työnantaja palkitsee. Iloitsen siis huomisesta ja työpaikastani.

Äänestä

Naisasialiitto on ehdotuksessaan miehiä syrjivä, eivätkö miehetkin voisi naisasialiiton mielestä jäädä huomenna kotiin tukeakseen Tehyn pienipalkkaisia jäseniä.

Vai onko naisasialiitto sitä mieltä, että naisen paikka on kotona "Nyrkin ja Hellan välissä".
Ja jos etäisyys hellaan ylittää kaksi metriä on nainen karkumatkalla.

Missä on naisasialiiton tuki PAM:n jäsenille, entä pienipalkkaiset kauppojen työntekijät?

Tuntuukin siltä, että naisasialiitto on vain valikoitujen naisammattiryhmien asialla ns. keppihevosena.

Äänestä
  • Pienellä palkalla, olisi hyvä korotus tuo viisisataa. Ajatelkaa prosenteissa, kuinka paljon. Myyjät joutuvat tahtomattaan tekemään osa-aikatyötä, tuntipalkka ei ole kaksinen, eikä ole " pekkasia". Asiakkaat kohtelevat useinkin ylimielisesti, purkavat pahaa oloaan myyjiin, kun eivät kehtaa virastoissa ja pankeissa huutaa. Työtaakka on valtava, osaamista pitää olla paljon ja monelta kantilta, työt on tehtävä loppuun saakka vaikka työaika loppuisi. Munalisä on tuttu juttu kaupan alalla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tukilakko huomenna kirjoitti:

Naisasia liitto, kehoittaa kaikkia naisia huomenna tukilakkoon TEHY:n puolesta.

Eli huomenna pitäisi kaikkien naisten olla päivän lakossa.

Työnantaja on varoittanut, että tuo
Naisasialiiton tukilakko on laiton.

Naiset ovat siis huomenna menossa lakkoon päiväksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu