Tais tulla tytöille pupu housuun.
TNJ olisi kieltänyt TEHYä allekirjoittamasta sopimusta.
Veikkaan että äänin 3-3- olisi kielto tullut.
Vai vielä neuvotteluoikeus tällaiselle järjestölle, joka ei hallitse edes perus neuvottelutaitoja.
Neuvottelun periaatteisiin ei kuulu uhkailu.
Tehy erosi TNJ.stä
5
319
Vastaukset
- Irtisanoutunut hoitsu
Mikä ihmeen pupu??
Jänikset (Super Erto) pois kyydistä, mitään pummilla matkustavia ei huolita. Tehy tekee nyt sopimuksen vain omille jäsenilleen.
Tehy hakee omaa neuvotteluoikeutta ja 12 800 tehyläisen avulla sen myös todennäköisesti saa.- vaan.
mutta palkkaa ei makseta sen mukaan mihin liittoon kuuluu vaan työn mukaan.
- Wanha hoitsu
vaan. kirjoitti:
mutta palkkaa ei makseta sen mukaan mihin liittoon kuuluu vaan työn mukaan.
...mutta se saattaa muuttua. HYKS ehkä petaa liittokohtaisia palkkoja koska se maksoi Superilaisille ja JÄRJESTÄYTYMÄTTÖMILLE HOITAJILLE ne Superin hyväksymät korotukset jo lokakuussa.
Näin ei ole menetelty koskaan ennen vaan koko ala on joutunut odottamaan lopullista sopimusta. Tehyhän neuvottelee vain omilleen.
Mielenkiintoinen tilanne.
- /Tutkain
SuPerhan allekirjoitti omin nokkinensa sopimuksen, joka olisi pitänyt TNJ:n sääntöjen mukaan allekirjoittaa TNJ:n hallituksen toimesta. Eli SuPer rikkoi TNJ:n sopimusta. Tehy olisi siis oikeutetu tekemään tämän liikkeen.
Eri asia sitten on se, mitä mieltä keinoista ollaan...
PS Tehyn kuoppakorotuksen nettovaikutus palkansaajaa kohden n. 4 eur/kk, jos lisärasite (netto, verokertymien jälkeen) kohdiseteaan pelkästään tuloveroihin. Mitä sillä neljällä eurolla saa? Tupakka-askin tai oluen baarissa. - kariei.
veikkauksesi oli aivan väärin,
minä veikkaan että superin neuvottelijat joutuvat lähtemään,
niin huonon sopimuksen ja puoliväkisin kirjoittivat,
hyvin
moni jäsen olisi odottanut yhteisiä neuvottelujen tulokset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten601965Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73875
- 27869