jos vertaa ihannenainen ja ihannemies palstoja keskenään, niin ei voi olla huomaamatta että naiset ovat todellisuudessa se pinnallisempi sukupuoli.
Miehet ovat rakkausasioissa hieman hmm...inhimillisempiä.
Mistähän on lähtöisin käsitys että naiset olisivat vähemmän pinnallisia? En ole ikinä tätä ymmärtänyt.
Miehet ovat rakkausasioissa hieman hmm...inhimillisempiä.
Mistähän on lähtöisin käsitys että naiset olisivat vähemmän pinnallisia? En ole ikinä tätä ymmärtänyt.
Vastaukset 6
Vanhimmat
...täysin oikeassa. Kovin on ulkonäköpainotteisia nuo naisten vaatimukset.
Miehet sentään joustavat niissä asioissa.
Minäkään en ole koskaan ymmärtänyt/hyväksynyt tuota väitettä että naiset olisivat vähemmän pinnallisia. Asia on melkeinpä päinvastoin.
Pointtini voisi kiteyttää yhteen lauseeseen: "Älä vaadi prinssiä, jos et itse ole prinsessa"
Täytyy sanoa että mielestäni molemmilla sivustoilla liikkuu todella aivoköyhää porukkaa... eipäilen vahvasti kaikkien kirjoitusten todenperäisyyttä, tai sitten tämä maa todella niin pinnallinen kuin palstat antavat ymmärtää... missä ovat kaikki aidot, ihanat ja järkevät ihmiset, miehet ja naiset?
Kyllä olen huomannut, että ensin miehet ovat nojaa kyl sä kelepaat tyylii ja sitten se alakaa se vaatimus taso nousta.
Et varmaan kulje farkuis tai jotain. Tai et laita tukkaas niin.
Naiset ovat munkin mielestä todella mahdottomia, vaikka itse edustan naisia. Mua ollaan nypitty ja vedelty, onko sulla todella noin paksut hiukset jne. tai mistä sinä tuon miehen sait. Sehän on kivannäköinen, kerron sitten niin alkaa kelkka kääntyy. Eli jotain rotujuttuja. No se siitä eli kummassakin on sitä pinnallisuutta muuten eli elintaso se meitä riepottaa ja antaa meille uusia käyttäytymismalleja. Elikkä pistipä sun juttus todella kirjoittaa.
Sana "ihanne" merkitsee usein jotain, mikä ei ehkä ole todellista. Ainakin itse erotan ihanteen ja todellisuuden toisistaan aika selkeästi. En yritäkään etsiä fyysisten seikkojen osalta ihannettani vastaavaa seurustelukumppania, sillä luonne on loppujen lopuksi olennaisempaa... mikä sitten on ihanteellinen luonne? No, siitä ainoa, minkä voin eritellä, on vilpittömyys. Muu riippuu kemioista.
Pinnallisuudesta: - usein näkee kauniitakin naisia todella.. no, epämiellyttävien ja epäsiistien miesten kanssa. Epämiellyttäviä ja epäsiistejä, tai edes siistejä mutta vaikka hieman ylipainoisia naisia harvoin näkee ns. "komeiden" miesten seurassa.
Mutta mielestäni sukupuolten välinen rajanveto on lähinnä tyhmää ja rajoittunutta. Ei se sukupuoli tee ihmistä, vaan se persoona.
käyttää miehistä sanaa komea ilman lainausmerkkejä? Miksi kuitenkin käytät naisista sanaa kaunis ilman lainausmerkkejä?
Nämä on hyviä todisteita että naiset todellakin on paljon pinnallisempia, lue: vaativampia vastakkaisen sukupuolen ulkonäöstä kuin miehet:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=3500000000000009&posting=22000000029860804
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=4500000000001778&posting=22000000029578817