vetoomus

Älkää osallistuko millään lailla tukilakkoon. Tehy nimen omaan halusi enemmän kun MUUT koulutetut naisvaltaiset alat, sama ei riittänyt.

Olkoon nyt sitten omillaan asian kanssa.

t:Opettaja
1106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Miksei opettajien liitto sitten pyytänyt enempää?

Kaikkien tietämä tosiasia on se että euron aikana markka on muuttunut euroksi. Ennen riitti omakotitalon kuluihin 500 mk/kk. Nyt sama summa euroissa ei riitä siihen. Samaan aikaan palkat on nousen 20%, missä vika.

Ei se ole liiton tai ihmisen vika että haluaa saman palkan kun ennen EU:ta. Palkan jolla on sama ostovoima ja sama elämisen vapaus.

Tällä hetkellä suomessa on yli 100 000 euroa velkaa jokaista ihmistä kohti. Meillä ei onneksi ole penniäkään, mutta jolla kulla on nekin 500 000€. Tällä hetkellä kustanusten koko ajan noustessa vahvimmilla ovat ne joilla ei ole velkaa. Ja jotka saavat parhaiten korjattua palkkansa vastaamaan vuotuista kustannusten nousua. Inflaatio on ollut 17%/v, vaikka sitä euron aikana on olutkin vaikea laskea.

Onko siis aika tuhkauttaa vanhat liitot jotka eivät aja jäsentensä etua, ja palattava -70 luvun lakkolaisuuteen ja tiukkoihin neuvotteluihin.

Työstä kunnon korvaus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


omalle liitolleni kirjoitti:

Älkää osallistuko millään lailla tukilakkoon. Tehy nimen omaan halusi enemmän kun MUUT koulutetut naisvaltaiset alat, sama ei riittänyt.

Olkoon nyt sitten omillaan asian kanssa.

t:Opettaja

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu