Mulla on nykyään melkein aina kurkku kipeä. Yleensä ääni saattaa olla mennyt kun puhun, mutta sitten taas laulaessa ihan normaali. Mietin vaan, että johtuukohan se väärästä laulu- tai puhetyylistä. Vai esim. nielenkö väärin, kun monesti, jos vaikka syön purkkaa eli nielen paljon, niin tulee kurkku kipeäksi... Se on todella ärsyttävää. Laulan kahdessa kuorossa ja sen lisäksi harjoittelen myös paljon kotona. Voiko ääni siis rasittua ihan vain liiasta laulamisesta vai mikä voisi olla syynä??
Krooninen kurkkukipu
5
1641
Vastaukset
- laulupedagogia
Minulle löytyi vika väärästä äänentuotosta, vaikka olenkin puheen ja laulamisen ammattilainen, mutta kun ryhtiäni tarkistettiin, huomasin että tilanne parani. Kunnon laulupedagogi voi tarkistaa äänenkäyttösi, hengitystekniikkasi ja ryhtisi. Jos ne ovat kunnossa, kannattaa käydä lääkärillä ja pyytää lähete erikoilääkärille, joka voi tarkistaa, ettei äänihuulissa tai nielurisoissa ole mitään vikaa. Ääni voi kyllä rasittua pelkästä laulamisesta, äänihuuletkin ovat lihakset, jotka tarvitsevat lepoa. Ethän tupakoi? Myös fyysinen liikunta varsinkin ennen laulamista rasittää ääntä. Muista juoda paljon vettä, jotta kosteus säilyy suun ja nielun limakalvoilla.
- sopranos-91
Tuota olisi kyllä varmaankin hyvä koettaa, mutta paljonko pedagogilla käynti maksaa? Kun ei ole rahaa kovin paljon... :( Tietääkö joku?
- anni 62
sopranos-91 kirjoitti:
Tuota olisi kyllä varmaankin hyvä koettaa, mutta paljonko pedagogilla käynti maksaa? Kun ei ole rahaa kovin paljon... :( Tietääkö joku?
Hei !
Tyttärenion tällä hetkellä kohta 20 vuotias musiikkiluokat, kuorot ja nyt musiikkilukiossa opiskeleva ja laulanun pienen ikänsä. Kesän aikana hän valitti jatkuvaa kurkkukipua ja kävi terveyskeskuslääkärillä jolta ei saanut apuja. Varasimme ajan Meihiläisestä kurkku- korva- ja nenätautien dosentilta joka on myös kirurgi. Paljon kouluja käynyt ja kokemusta omaava. Diagnoosi oli että hänellä on kurkunpään ja nielun paha tulehdus. Hoitona kolmen kuukaden kurkun refluksi hoito eli lääke joka otetaan aamuisin tuntia ennen syöntiä. Kolmen kuukauden aikana, ei kahvia,teetä,suklaata,isoja ruoka-annoksia, minttupastilleja eikä alkoholia. - Veikko H
anni 62 kirjoitti:
Hei !
Tyttärenion tällä hetkellä kohta 20 vuotias musiikkiluokat, kuorot ja nyt musiikkilukiossa opiskeleva ja laulanun pienen ikänsä. Kesän aikana hän valitti jatkuvaa kurkkukipua ja kävi terveyskeskuslääkärillä jolta ei saanut apuja. Varasimme ajan Meihiläisestä kurkku- korva- ja nenätautien dosentilta joka on myös kirurgi. Paljon kouluja käynyt ja kokemusta omaava. Diagnoosi oli että hänellä on kurkunpään ja nielun paha tulehdus. Hoitona kolmen kuukaden kurkun refluksi hoito eli lääke joka otetaan aamuisin tuntia ennen syöntiä. Kolmen kuukauden aikana, ei kahvia,teetä,suklaata,isoja ruoka-annoksia, minttupastilleja eikä alkoholia.No kuullostaa liialta laulamiselta, huonolta tai puutteelluseta/keskeneräiseltä laulutekniikalta määrään ja musiikin vaikeuteen nähden Ja jos vielä huudatetaan liian kovaa sekä liian korkealta ts. äänijänteet liian kireällä, paine liian suuri ja tekniikkapuutteen vuoksi kurkun pää nousee liian ylös - tulehdus on väistämätön. Vastuu kuuluu opettajalle, hänen pitäisi nämä asiat tietää ja osata kuunnella laulajien ääniä sillä korvalla.
- Anonyymi
anni 62 kirjoitti:
Hei !
Tyttärenion tällä hetkellä kohta 20 vuotias musiikkiluokat, kuorot ja nyt musiikkilukiossa opiskeleva ja laulanun pienen ikänsä. Kesän aikana hän valitti jatkuvaa kurkkukipua ja kävi terveyskeskuslääkärillä jolta ei saanut apuja. Varasimme ajan Meihiläisestä kurkku- korva- ja nenätautien dosentilta joka on myös kirurgi. Paljon kouluja käynyt ja kokemusta omaava. Diagnoosi oli että hänellä on kurkunpään ja nielun paha tulehdus. Hoitona kolmen kuukaden kurkun refluksi hoito eli lääke joka otetaan aamuisin tuntia ennen syöntiä. Kolmen kuukauden aikana, ei kahvia,teetä,suklaata,isoja ruoka-annoksia, minttupastilleja eikä alkoholia.Moi! Löytykö apu tuosta kurkkurefluksin hoidosta? Ite 3kk ollut kurkku ärtynyt ja ei ole voinut laulaa lainkaan. Flunssan ja koronan jälkioireita, ajattelin alunperin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka383562- 113408
- 1513162
Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032645Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv742625Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t61508- 441445
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4001166Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos531086Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6910