Mulla menee elimistö sekaisin tästä pakollisesta pahasta eli yötyöstä. Kusella saa rampata tunnin välein yön jälkeen kun yrittää nukkua. Mites teillä ja mistä tämä mun vaiva johtuu?
Meneekö elimistösi sekaisin?
7
2684
Vastaukset
- sama vaiva
ja myös mietin mistä johtuu?
- esko...nen
...kahdella,kolmella kahvi litralla jotain osuutta asiaan;)? Olen tehnyt yötyötä yli 20v.(siis vain yövuoroa)ja todennut että kahvia vain 2-3 kuppia yössä.
- yöllä
ja muutenkin "lopetan" syömisen ja juomisen klo 5-6.
- sanotaan kaikkien puolesta
toiset tekee välittämättä. mä juoksen paskalla aamuyön ja puolenpäivän välillä 3-4x. johtuu vähän siitäki mitä syö. hedelmiä vetää niin ei niin paskata. lisäksi paskaon mustaa ihmeellistä muutenkin. haavottuu perseki.
- aeads
Itsekin olen tehnyt pelkkää yötyötä ja huomannut erilaisia asioita, jotka omalla kohdallani ovat auttaneet. Ensimmäisenä tulee mieleen berocca, joka on minua auttanut valtavasti. Sitten kunnon fyysinen liikunta ja hyvä kunto. Ilman sitä, en usko, että voisi tehdä hyvin yötyötä. Rytmi kannattaa vapaillakin pitää aika myöhäisenä. Eli nukkumaan vasta siinä 24-01 aikoihin ja herääminen 11-13 aikaan.
Yövuoron aikana itse syön lämpimän aterian siinä 24aikoihin. Hedelmiä välillä. Puuron keitän 05aikoihin. Kotona aamulla ennen nukkumaan menoa syön vielä leipää, jugurttia ja mysliä. Sen jälkeen suihkuun, yöpuku päälle. Pimennysverhot alas, tulpat korviin ja nukkumaan. Uni tulee alle viidessä minuutissa.
Tyhjällä mahalla ei kannata koskaan mennä nukkumaan, uni ei muuten kestä kovin kauan. Itse näillä keinoilla nukun klo. 17asti, jolloin herätyskello soi ja nousen ylös. Tunnin ajan on toispuoleinen olo,mutta siihen auttaa lenkkeily, suihku ja syöminen.
- zsdgvxs
Jep, tuo vessa ongelma kans, lisäksi jatkuvasti väsynyt ja vatsa sekaisin.
- mene
Itse syön yössä ehkä jukrun ja banaanin, kahvia en ollenkaan, joskus 3:n maissa juon kupillisen teetä. Aamulla ennenkun pääsen nukkumaan en syö mitään. Nukun helposti 2-3:een, elimistö ei ole mennyt sekaisin ja olen laihtunutkin:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1836513Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto945432Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost173772Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1233397Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2323237Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat832381Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32125Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191726Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val471709Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi441449