Meneekö elimistösi sekaisin?

ei sovi mulle yötyö

Mulla menee elimistö sekaisin tästä pakollisesta pahasta eli yötyöstä. Kusella saa rampata tunnin välein yön jälkeen kun yrittää nukkua. Mites teillä ja mistä tämä mun vaiva johtuu?

7

2703

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama vaiva

      ja myös mietin mistä johtuu?

    • esko...nen

      ...kahdella,kolmella kahvi litralla jotain osuutta asiaan;)? Olen tehnyt yötyötä yli 20v.(siis vain yövuoroa)ja todennut että kahvia vain 2-3 kuppia yössä.

      • yöllä

        ja muutenkin "lopetan" syömisen ja juomisen klo 5-6.


    • sanotaan kaikkien puolesta

      toiset tekee välittämättä. mä juoksen paskalla aamuyön ja puolenpäivän välillä 3-4x. johtuu vähän siitäki mitä syö. hedelmiä vetää niin ei niin paskata. lisäksi paskaon mustaa ihmeellistä muutenkin. haavottuu perseki.

      • aeads

        Itsekin olen tehnyt pelkkää yötyötä ja huomannut erilaisia asioita, jotka omalla kohdallani ovat auttaneet. Ensimmäisenä tulee mieleen berocca, joka on minua auttanut valtavasti. Sitten kunnon fyysinen liikunta ja hyvä kunto. Ilman sitä, en usko, että voisi tehdä hyvin yötyötä. Rytmi kannattaa vapaillakin pitää aika myöhäisenä. Eli nukkumaan vasta siinä 24-01 aikoihin ja herääminen 11-13 aikaan.

        Yövuoron aikana itse syön lämpimän aterian siinä 24aikoihin. Hedelmiä välillä. Puuron keitän 05aikoihin. Kotona aamulla ennen nukkumaan menoa syön vielä leipää, jugurttia ja mysliä. Sen jälkeen suihkuun, yöpuku päälle. Pimennysverhot alas, tulpat korviin ja nukkumaan. Uni tulee alle viidessä minuutissa.

        Tyhjällä mahalla ei kannata koskaan mennä nukkumaan, uni ei muuten kestä kovin kauan. Itse näillä keinoilla nukun klo. 17asti, jolloin herätyskello soi ja nousen ylös. Tunnin ajan on toispuoleinen olo,mutta siihen auttaa lenkkeily, suihku ja syöminen.


    • zsdgvxs

      Jep, tuo vessa ongelma kans, lisäksi jatkuvasti väsynyt ja vatsa sekaisin.

      • mene

        Itse syön yössä ehkä jukrun ja banaanin, kahvia en ollenkaan, joskus 3:n maissa juon kupillisen teetä. Aamulla ennenkun pääsen nukkumaan en syö mitään. Nukun helposti 2-3:een, elimistö ei ole mennyt sekaisin ja olen laihtunutkin:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      153
      1373
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      122
      1095
    3. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      33
      872
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      839
    5. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      792
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      762
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      143
      754
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      47
      696
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      632
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      63
      593
    Aihe