Kyse on n. 1.8-2-litraisista bensakoneista
tai vaihtoehtoisesti diesel
Peugeot 406
Volvo S40
Ford Mondeo
Opel Astra
Citroen Xantia
Opel Vectra
Mikä näistä kannattaa ottaa ja miksi
Olen kartoittanut, että noissa olisi se, mitä tiloilta yms. ominaisuuksilta tarvitsen.
tai vaihtoehtoisesti diesel
Peugeot 406
Volvo S40
Ford Mondeo
Opel Astra
Citroen Xantia
Opel Vectra
Mikä näistä kannattaa ottaa ja miksi
Olen kartoittanut, että noissa olisi se, mitä tiloilta yms. ominaisuuksilta tarvitsen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Xantia on noista paras valinta. Eniten vastinetta rahalle.
Lisäksi se on ylivoimaisesti mukavin ajaa (kaasunestejousitus).
Eikä ruostu.
Niin, ja paras varustelu.
ovat muuten samaa tekniikkaa paitsi Xantiassa on kaasunestejousitus. Siihen voi jäädä koukkuun.
Xantia tai 406 ovat noista parhaat, Hollannin Volvoa tai pikku-Opelia tuskin kannattaa edes harkita ellei pienet tilat ole kaikki kaikessa. Vectra taas ei oikein vakuuta, mutta Mondeo lienee ok. Xantia on silti halpa ja hyvä, Mondeon ainoa valtti on vähän tuhdimmat ajo-ominaisuudet kovaan ajoon (ellei sitten kyseessä ole Xantia Activa), mutta mukavuushan siitä kärsii.
Xantialla on 406:sta vastaan kaksi päävalttia, ylivoimainen jousitus ja viisiovisuus. Alempi hinta tietenkin tarkoittaa että samalla rahalla saa parempikuntoisen.
Itse en ottaisi tuosta listasta mitään, mutta koska arvostan ajo-ominaisuuksia, niin valintani olisi Mondeo.
Noista on helpompi pudottaa huonot vaihtoehdot pois:
Mondeo; Ruostuu, (kuulemma) meluisa
Astra; Kaamea porkkanasorvi, kuin peltirummun sisällä istuisi. Taloudessa on yksi tällainen.
S40; Ei erityisen hyvä oikein missään. Vähän ahdas, vähän meluisa, vähän halvalla tehty, ominaisuuksiin nähden vähän kallis. Ruostuu.
Vectra; Vanhimmat vuosimallit usein "monivammaisia", uudemmissakin murheita jakohihnojen kanssa. Ominaisuuksiltaan ihan OK.
Citikoissa ja Pesoissa voi olla pikkuvikoja tai sitten ei, koneet ja korit kestävät yleisesti ottaen hyvin ja erityisesti dieselit olivat 90-luvun lopun (tuota ikäluokkaa ilmeisesti etsit?) kehityksen kärjessä. Mukavia ajaa, halpoja hankkia.