Vatsakipuja ja vuotoa

Vaikka samantapaisia kysymyksiä on vilissyt palstalla, päätin silti kysyä omakohtaista asiaani ja muiden kokemuksia siihen liittyen.
Eli: aloitin elämäni ensimmäiset e-pillerit (Yasmin)n. 3 vkoa sitten, eli ensimmäisestä laatasta on jäljellä 2 pilleriä.
Aloitin popsimisen kuukautisten ensimmäisenä päivänä ja tähän päivään asti on vuotoa jatkunut ENEMMÄN tai vähemmän. Uskoin vielä muutama päivä sitten itselläni varmasti olevan normaalia tiputtelua (joko punaista tai rusehtavaa vuotoa) mutta n. 6 päivää sitten alkoivat menkkamaiset vatsakivut "aallottaisesti" ja ovat jatkuneet tähän päivään asti. Kivut eivät siis ole yhtäjaksoisia, välillä rankkoja mutta menevät pois. Ennen en siis kärsinyt moisesta kuin menkkojen ekoina päivinä.
Vatsakipujen ohella aloin toissapäivänä vuotamaan runsaammin (en aivan niin runsaasti kuin kuukautisten aikana, luulisin) ja hieman paksuja paakkujakin on vuodon mukana tullut (pillereitä on siis vielä jäljellä ja tyhjennysvuoto näiden lisäksi tulossako???)
Kysyn siis, että onko muilla samantapaisia kokemuksia ("kuukautiset" jatkuu ja runsastuu vaikka pillerit vielä jatkuu ja vatsakipuja?) Soitin terveydenhoitajalle joka väitti asian olevan kai normaalia ja luultavasti riippuvan kierron ajankohdasta.
Olen siis hieman huolestunut kun vuodan edelleen (ja taas :) vai onko syytä huoleen...? Muita sivuoireita ei ole ollut.
3289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Normaalia tosiaan on, sekä kivut, että vuodot.

Äänestä
  • Palaan vielä, en näköjään usko kerrasta :)
    Tänään huomasin vuotavani vieläkin runsaammin, ihan kuin kuukautisten aikana (paakkua ja verta). Jatkoin kuitenkin pillerien syöntiä (tämän päivän lisäksi huominen vielä jäljellä ensimmäisestä laatasta). Vuodanko kuiviin? Entä kuinka kauan tätä on kestettävä ja onko vaarana anemia tms.? Entä ehkäisyteho, sama edelleen?
    Kysymyksiä satelee ja osa pitää varmaan mua seinähulluna... :)

    Äänestä

  • Linea kirjoitti:

    Palaan vielä, en näköjään usko kerrasta :)
    Tänään huomasin vuotavani vieläkin runsaammin, ihan kuin kuukautisten aikana (paakkua ja verta). Jatkoin kuitenkin pillerien syöntiä (tämän päivän lisäksi huominen vielä jäljellä ensimmäisestä laatasta). Vuodanko kuiviin? Entä kuinka kauan tätä on kestettävä ja onko vaarana anemia tms.? Entä ehkäisyteho, sama edelleen?
    Kysymyksiä satelee ja osa pitää varmaan mua seinähulluna... :)

    Et vuoda kuiviin, mutta anemiaan voi toki olla mahdollisuus jos vuoto on runsasta. Ei siis ole ylireagointia käydä mittauttamassa hemoglobiinia. Tuota voi pahimmassa tapauksessa jatkua vielä parin liuskan ajan (jos ei kolmannen aikana lopu, niin merkki vaihtoon), mutta usein nuo ylimääräiset vuodot kuulemani mukaan ovat loppuneet ensimmäisen taukoviikon jälkeen. Ehkäisyteho on täysin kunnossa, lisäehkäisyyn on tarvetta vain siinä tapauksessa, että unohdat/oksennat/ripuloit pillerin (lisäehkäisyn tarve riippuu toki siitä, että millä viikolla liuskasta on menossa).

    Jos hermot kertakaikkiaan menevät jatkuvaan vuotoon, niin voi sen merkin vaihdon ottaa puheeksi lääkärin kanssa aiemminkin kuin kolmannen liuskan jälkeen. Se kolme kuukautta vaan on se aika, joka suositellaan pillereitä syötäväksi sivuvaikutuksista huolimatta, koska usein sen jälkeen ne alun sivuvaikutukset katoavat kun keho on tottunut pillereihin kunnolla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Linea kirjoitti:

Vaikka samantapaisia kysymyksiä on vilissyt palstalla, päätin silti kysyä omakohtaista asiaani ja muiden kokemuksia siihen liittyen.
Eli: aloitin elämäni ensimmäiset e-pillerit (Yasmin)n. 3 vkoa sitten, eli ensimmäisestä laatasta on jäljellä 2 pilleriä.
Aloitin popsimisen kuukautisten ensimmäisenä päivänä ja tähän päivään asti on vuotoa jatkunut ENEMMÄN tai vähemmän. Uskoin vielä muutama päivä sitten itselläni varmasti olevan normaalia tiputtelua (joko punaista tai rusehtavaa vuotoa) mutta n. 6 päivää sitten alkoivat menkkamaiset vatsakivut "aallottaisesti" ja ovat jatkuneet tähän päivään asti. Kivut eivät siis ole yhtäjaksoisia, välillä rankkoja mutta menevät pois. Ennen en siis kärsinyt moisesta kuin menkkojen ekoina päivinä.
Vatsakipujen ohella aloin toissapäivänä vuotamaan runsaammin (en aivan niin runsaasti kuin kuukautisten aikana, luulisin) ja hieman paksuja paakkujakin on vuodon mukana tullut (pillereitä on siis vielä jäljellä ja tyhjennysvuoto näiden lisäksi tulossako???)
Kysyn siis, että onko muilla samantapaisia kokemuksia ("kuukautiset" jatkuu ja runsastuu vaikka pillerit vielä jatkuu ja vatsakipuja?) Soitin terveydenhoitajalle joka väitti asian olevan kai normaalia ja luultavasti riippuvan kierron ajankohdasta.
Olen siis hieman huolestunut kun vuodan edelleen (ja taas :) vai onko syytä huoleen...? Muita sivuoireita ei ole ollut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu