Tilastokeskuksen mukaan vuonna 2006 sairaanhoitajien kokonaisansion mediaani oli 2416 €/kk ja kokonaisansion keskiarvo 2486 €/kk.
Onko tuo nyt sitten pieni?
Onko tuo nyt sitten pieni?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ei ole pieni. Kokonaisansion keskiarvo. Näytä minulle korkeakoulutuksen saanut miesvaltaisella alalla työskentelevä henkilö joka tekee tuolla hinnalla työt iltaisin, öisin, viikonloppuisin ja jouluisin.
Kun vertaillaan, niin eikö voitaisi vertailla niitä peruspalkkojen keskiarvoja? Lisiä maksetaan korvaamaan epämukavaa työaikaa, ja lisineen palkkaa ei siis ole mitään järkeä verrata sellaisen henkilön palkkaan, joka ei joudu niitä epämukavia työaikoja tekemään. Keskiansioon kuuluu myös ylityöt, joten se on vertailukelvoton jo sen vuoksi. Eihän jatkuvaa ylityön teettämistä voida tulkita niin että ala on parempipalkkainen kuin ilman niitä, vaikka tilastoissa se siltä näyttääkin.
Tämähän tarkoittaa myös että vuorotyö työn raskauden argumenttina jää pois, koska siitä saadaan erillinen korvaus.
Kysymyshän on nyt siitä että peruspalkka on koulutukseen ja työhön nähden pieni.
tuollaisessa palkkakuopassa.
"korkeakoulutuksen saanut" - hauska ilmaisu taas 3,5-vuotisesta amk-tutkinnosta.
Oletko koskaan verrannut sairaanhoitajan ja poliisin palkkaa?
Hoitoalalla on suurin osa keski-ikäisiä, joten ansiolisiä on suurimmalla osalla. Kunnalla sh peruspalkka n.1760€, lh:lla satasen huonompi ja siihen pari sataa vuorolisiä päälle.
Korkeakoulutuksen saaneet ovat ammattikorkeakoulussa tai yliopistossa koulutuksensa hankkineet. Sille et mitään voi vaikka kuinka itkisit.
Poliisien laita on varmaan vielä onnettomampi, mutta elätkö sinä sillä asenteella että jos jollain on asiat vielä huonommin niin sinäkään et saa mitään pyytää? Söisit varmaan näkkäriä onnesta kiljuen koska jollain on Afrikassa nälkä ja nauraisit alaraajahalvaukselle koska joku toinen on neliraajahalvautunut?
Epäilenpä.
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Poliisi tienaa sairaanhoitajaa paremmin/1135228837906
Nykyisin lähes alalla kuin alalla koulutusta tapahtuu pääosin ammattikorkeakoulussa, sairaanhoitajista hyvin suuri osa on suorittanut opistotasoisen koulun. Ne vaan muuttuivat ammattikorkeakouluiksi joku aika sitten. Ihan turhaa korottomista korkealla koulutuksella, sellainen koulutustausta on nykyisin jo niin monilla, kaupallisella, teknisellä alalla.
Siihen on mielestäni ihan turha vedota. Mutta toki ihminen ansaitsee palkkansa, siinä mielessä. Mutta sitä palkkaa pitäisi saada muillekin, huonomminkin palkatuille ihmisille, joilla on vahva koulutuskin.
Korkeakoulutuksen? Siis jos tarkoitat ammattikorkeakolutuksen saannutta, olet jo hakoteillä. Tiedän lähipiiristä kolme näin "korkeasti" koulutettua MIESTÄ, jotka saavat huonompaa palkkaa kuin esim. se mitä perushoitajan peruspalkka on. He ovat sosiaali ja luonnonvara-aloilla. Itse työskentelen ammattiopettajana ja bruttoansioni on 2000 e/kk:ssa.
Joten paljon melua tyhjästä ja liian paljon luuloja. Käykää katsomassa joskus muitakin aloja kuin omaanne.
Melko yllättävää. Että luonnonvara-alalla tekisi korkeakoulutettu ihminen töitä alle perushoitajan peruspalkan keskiarvon? Tuon kyllä uskon vasta kun näen. Sosiaalialalla se ei alemmissa tutkinnoissa ole lainkaan yllättävää, onhan sekin naisala vaikkei yhtä vahvasti. Korkeakoulutetun osalta kyseenalaistan tämänkin ellen saa jotain todistetta aiheesta. KVTES:n keskimääräiset tehtäväkohtaiset palkat nimittäin väittää että peruspalkan keskiarvo sosiaalihuollon tehtävissä ammattikorkeakoulun käyneellä on 1860 euroa, niin että mitä pahaa se sinun tuttavasi on tehnyt jos saa 200 euroa vähemmän peruspalkkaa?
(http://www.kuntatyonantajat.fi/modules/page/show_page~id~F9841039059C4FFB8E6B4C36624106AB~tabletarget~data_1~MENU_2_activeclicked~6159DCCDCD2C41FE9574AA7DB7F3E8CD~MENU_2_open~true~pid~81722D7E223640E1AF556D5819F05364~layout~kt2006.asp)
Tässä karkeat keskiarvot (!) tuloista eri aloilla kunnan palveluksessa: http://www.kuntatyonantajat.fi/modules/page/show_page~id~54DA6F18B98846C39CAC8A32F4870B46~itemtype~00308B787886459385F296A5AFD4FA74~tabletarget~data_1~pid~81722D7E223640E1AF556D5819F05364~layout~kt2006.asp
Ottaen huomioon kolmivuorotyöntekijät KVTES:n alaisuudessa niin on tuo pylväs minusta liian matala suhteessa kumppaneihinsa. Mutta se on vain minun mielipiteeni...
Ja sekin vielä että yksittäistapauksia tässä ei oikein voi verrata tilastoon. Mitä on "ammattiopettaja?" Ammattikoulun lehtori keskiansio 3402 euroa, historian ja yhteiskuntaopin lehtori 3233 euroa, englanninkielen lehtori 3334, kotitalouden lehtori 3038 euroa, kuvaamataidon lehtori 3415 euroa, lukion ja peruskoulutuksen lehtori 3505 euroa, luokanopettaja 2871 euroa (liian vähän!), matematiikan, fysiikan ja kemian lehtori 3483 euroa, pelkkä "opettaja" 3078 euroa. Pidemmälle en jaksa selata. Ikävää jos sinun palkkasi on koulutukseesi ja kokemukseesi nähden heikko. Olisi kuitenkin typerää hoitoalan ihmisiltä tyytyä omaan palkkaansa vain koska sinullakin on huono :D
Palkat on täältä: http://pxweb2.stat.fi/Dialog/varval.asp?ma=Kuntasektorin_kuukausipalkat_ammateittain_2006&ti=Kuntasektorin kuukausipalkat ammateittain vuonna 2006, euroa.&path=../Database/StatFin/pal/ksp/&lang=3&multilang=fi
Liian paljon luuloja? Kenellä? Sinullahan olikin puhdasta vertailukelpoista faktaa.
Kolmivuorotyötä kirurgisella osastolla ja peruspalkka 1800e kk. Eli on pieni!!
Niin mitä enemmän on näitä alle 2000€/kk tienaavia niin silloin täytyy olla paljon yli 3000€/kk tienaaviakin.
Miksi sairaanhoitajien palkkoja täytyy verrata eri tavalla kuin muiden alojen? Kokonaisansion mediaani ja keskiarvo on se millä eri alojen palkkoja toisiinsa verrataan. Jos näin ei tehtäisi niin ei kukaan kadehti esim. paperityöläisiä.
Huhujen mukaan nuo lisät olisi sairaanhoitajilla:
Yölisä 30-40%
Iltalisä 15%
Lauantailisä 20%
Sunnuntailisä 100%
+ vapaapäivä yöltä.
En yhtään ihmettele miksi opiskelijat tekevät miellään öitä ja viikonloppuja.
Mitäpä se hoitaja tekee yöllä töissä? Varsin verkkaiseen tahtiin ratkoo ristisanoja.
Ymmärrän kyllä, että tyriessä saa pahaa jälkeä aikaan töissä. Sama homma on vaikkapa nyt bussikuskilla.
Sairaaloissa lääkärit hoitavat vastuullisemmat työt, joten hoitajien kovat paineet tulevat oman pään sisältä.
Monessa muussakin ammatissa saa kuulla vittuilua asiakkailta, sekä kokea henkistä ja fyysistä väkivaltaa.
Olisi mahtava saada kaupan alalla lisien kanssa se 2500e/kk. Ehei, eihän nyt kaupat ole tärkeitä, ei niissä ihmisiä pelasteta. Sairaanhoitajien työ on se, minkä ympärillä maailma pyörii.
on - näin enne suurten ikäluokkien eläköitymistä - paljon hoitajia, joilla on kaikki ikälisät. Ne kuitenkin voidaan laskea osaksi meridiaania. Mutta mitä ei voida laskea, on ylityöt. Ja niitä tehdään paljon, ylimääräisiä vuoroja vapaapäivinä, lomilla. Näiden laskeminen osaksi keskipalkkoja on huutava vääryys.
Minä ansaitsen pääkaupunkiseudulla 1934e/kk. Ei sitä nuo teidän esittämänne tilastot muuta miksikään.
3 viikon periodissa työaika on 114 h ja 45 min ja se voi jakautua miten vaan. Kun aamulla pääset töistä 10 - 12 tunnin yövuoron jälkeen niin voin vakuuttaa sinulle ettei se päivä mikään vapaapäivä ole!
Itse tässä nyt hereillä koska eilen aamulla lopetin yövuorot ja olo on kun piestyllä ja voin todella huonosti. Lauantaihin mennessä olen toivottavasti taas kunnossa mennäkseni iltavuoroon.
Ennen vanhaan oli jopa itsestään selvää että yötyö pyrittiin hyvittämään vapaa-ajassa rahakorvauksen sijaan (3 tuntia vapaa-aikaa / yö). Nykyään yötyötä kukaan harvemmin edes vapaana haluaa (ei ole varaa ottaa). Yötyökorvaus halutaan rahassa ja harva työpaikka sitä edes vapaana antaisi. Eli kolmen viikon työaika on 114 h 45 min vaikka sitä 40 tuntia olisikin yötyötä ( yötyö: 22 - 07 )
Muut mainitsemasi lisät piti paikkansa.
Koska lisiä maksetaan korvauksena ikävästä työajansta.
Jos meillä on kaksi ammattia, jotka molemmat edellyttävät saman mittaista ammattikorkeakoulututkintoa ja ovat suurinpiirtein yhtä vaativia, ei niiden keskiansioita voi silti verrata suoraan toisiinsa jos toinen tekee työtään ma-pe 8-16 ja toinen joulut ja juhannukset, yöt ja illat. Epämukavista työajoista maksettava korvaus on perusteltu lisä perustellusta syystä. Ei sitä voi laskea mukaan kun verrataan alaan jossa kyseistä syytä ei ole.
Tämä tarkoittaa myös sitä että kolmivuorotyöstä ruikuttaminen ei ole neuvotteluvalttina. Ja toki keskiansioista on kyse silloin kun puhutaan palkalla pärjäämisestä tai sen riittävyydestä elämiseen. Mutta kun puhutaan palkan, koulutuksen ja työtehtävän kohtaamisesta, jätetään työaikaerot ja niihin liittyvät rahat siitä ulos.
On paljon sairaanhoitajia jotka tekevät arvokasta päivätyötä 600 euroa vähemmällä kuin tämä paljon uudettu sairaanhoitajien keskiansio. Eikö hän ansaitsisi edes sinne päin liksaa kuin säännöllistä työaikaa tekevä insinööri? On oma lukunsa tehdä työtä x kuin tehdä työtä x mihin vuorokauden aikaan tahansa pyhistä riippumatta ja tarvittaessa (eli usein) tuplavuoroina onnettomalla varoitusajalla.
...vuorotyölisät joita vain OSA hoitajista tekee!
Ilta- , yö-, lauantai- ja pyhätyölisiä ei tule laskea mukaan kun puhutaan hoitajan palkasta.
Oma palkkani on 2265 € / kk, työvuosia 30 , työpaikka: vaativa erikoissairaanhoito.
2486 € ois jo ihan kiva palkka :)
Wanha hoitsukin, joka on ollut palstan äänekkäimpiä työtaistelun kannattajia, tyytyisi alle 10% palkankorotukseen!
Wanha hoitsu kertoo nykyisen palkkansa olevan 2265€/kk ja 2486€/kk olevan "kivan palkan".
TEHYläiset saattaisivat siis olla tyytyväisiä jopa alle 10% korotukseen.
Kyllä nuo prosentit ovat hankalia, pitäisikö meidän alkaa puhumaan pelkästään euroista.
"Ilta- , yö-, lauantai- ja pyhätyölisiä ei tule laskea mukaan kun puhutaan hoitajan palkasta. "
Miksi hoitajien palkat täytyy laskea eritavalla kuin muiden? Yleensä kun palkkoja vertaillaa vertaillaan kokonaisansioita, joka sisältää lisät.
Sairaanhoitajat eivät ole ainoita, jotka tekevät vuorotyötä. Isot ja monet pienetkin tehtaatkin pyörivät 24/7. Erona hoitajiin, monilla aloilla vain ilta- , yö-, lauantai- ja pyhätyölisät ovat ihan naurettavan pieniä.
Tuo on jo ihan liian vähän. Erikoissairaanhoidosta tulisi todellakin maksaa enemmän kuin mitä siitä nyt maksetaan. Ikälisäsi ovat kyllä onnettomat. Palkkasi pitäisi olla nyt suurempi.
Mutta toisaalta teidän alallanne on myös perushoitajia, joista osa tekee hyvinkin huoletonta työtä (tunnen heistä muutaman)ja he eivät todellakaan ansaitsisi lisää peruspalkkaansa, joka jo nyt on 1900 e.
En voikaan käsittää miten perushoitajalla ja erikoissairaanhoitajalla keskimääräisten peruspalkkojen ero voi olla vain muutamia kymppejä. Kyse on usein kuitenkin ihan eri vastuun alueista.
Tuskin olen äänekkäin, mutta kirjoitan aina samalla nikillä, toisin kun sinä '10% korotus'! Enkä muuten ole täällä kannattamassa työtaisteluamme, se kantaa ihan itse itsensä mutta koen välillä pakottavaa tarvetta oikoa näitä pahimpia paskapuheita ja kitkeä näitä rumimpia propagandakukkasia täällä.
Miksi muuten sinä vastustat työtaisteluamme?
Ja mitä siihen 2486 € tulee niin se olisi 'kiva' siksi että se olisi laskennallisesti edes se palkka jota saisin jos vanha ikälisäsysteemi olisi edelleen käytössä. Viimeisen 12 vuoden ajan on nimittäin 'kuoppa'korotettu vain alkupalkkoja.
Saadessani viidennen ikälisän, eli ns 'määrävuosilisän' 15 vuoden palvelusta oli ikälisien arvo 23,88%.
Tänään ero vastavalmistuneen hoitajan palkkaan on 13,6 %, se minusta ei ole kivaa :(
Ainoa vertailukelpoinen palkka on se minkä molemmat ansaitsevat arkena valoisaan aikaan, eli virka-aikana.
Vuorotyölisiä maksetaan kompensaationa epämukavasta työajasta.
On paljon hoitajia jotka tekevät vain virka-aikaa, mutta on monia muitakin työaikajärjestelyjä, on kolmivuorotyöläisiä, on niitä jotka tekevät kahta vuoroa ja myös paljon sellaisia jotka tekevät varallaoloa ja päivystävät kotona, niitä jotka tekevät lyhennettyä työaikaa jne näistä elämä hankaloittavista järjestelyistä, iltaisin, öisin ja pyhinä tehdystä työstä luonnollisesti korvataan erikseen.