Karjalaisen artikkeli

-- Tuli luettua niin paksua juttua Karjalaisesta että oli pakko kommentoida. Kommenttien antajien omat tarkoitusperät tulee selkeästi ilmi!

Saksasta tuoduille käytetyille autoille rinnakkaismarkkinat
Saksassa matkamittareita ja huoltokirjoja väärennetään

Käytettyjen henkilöautojen hintataso on laskenut Suomessa sen mukaan kuinka paljon käytetyt Saksan tuontiautot Suomeen tuotuna maksavat.
- Ero on nyt jo niin pieni, ettei autoa Saksasta juurikaan kannata lähteä hakemaan. Varsinkin jos mukaan laskee seuraavan vaihdon hyvityshinnan ja sen, että auton voi joutua myymään jobbariverkoston kautta, sanoo toimialajohtaja Arto Nurminen E. Hartikainen Oy:stä.

--- Väärin, auto kannattaa hakea Saksasta, koska se tulee aina halvemmaksi. Jos Suomen hintataso laskee, myös se euromääräinen arvo, mistä veroja lähetään laskemaan käytetylle tuontiautolle on pienempi. Käsittämätön väite, että hyvitys olisi huonompi tuontiautosta. Auton kunto ja markkinat määrä yksistään vaihtoauton arvon, ei alkuperä! Omakohtainen kokemukseni on että Saksasta auton tuonti kannattaa. Olen tuonut kymmeniä ja kaikki on mennyt hyvin kaupaksi.


Hartikaiselle ei ole otettu vaihdossa yhtään Saksasta tuotua käytettyä autoa. Asia ei ole vielä ajankohtainenkaan, mutta tulee esille parin lähivuoden aikana.

--- Omaa tyhmyyttä, kyllä suurin osa suomalaisita ymmärtää ettei ole mitään syytä karsastaa Saksan autoja. Suosittelisin myös tuontiautojen ottamista vaihdossa ja oman tuonnin aloittaminen Saksasta. Ymmärrän kyllä asenteen tuontiautoja kohtaan jos itsellä on iso varasto suomalaisia vaihtoautoja.

Saksasta tuodut Mersut ovat varustellumpia ja koriltaan paremmassa kunnossa kuin suomalaiset vastineensa.

--- Pitää paikkansa.

Saksassa ei suolaa käytetä.

--- kyllä käytetään, muuta niin vähän ettei sillä ole autoja haittaavaa vaikutusta. Niitä päiviä, jolloin suolan käyttö kannattaa lämpötilan puolesta on Saksassa erittäin vähän vuodessa.

Talvivarusteita, kuten talvirenkaita autoissa sen sijaan ei ole. Viime talvena Hartikaisella asennettiin Saksasta tuotuun autoon imuilman esilämmitys, suurempi kenno lämmityslaitteeseen ja penkinlämmittimet.
Autoalan keskusliiton mukaan Suomesta ostettu vaihtoauto on usein jopa edullisempi kuin toisesta EU-maasta hankittu.

--- Voi tietysti jonkin automerkin kohdalla olla niin. Siinä on heti valituksen paikka. EU:sta ostettu auto ei verojen jälkeen saa tulla kalliimmaksi kuin Suomessa vastaava. Veroperusteena oleva markkinahinta on siinä tapauksessa liian korkea.

Kun esimerkiksi Saksassa myytävän henkilöauton hankintahintaan lisätään autovero ja siitä perittävä arvonlisävero, vastaavan auton hinta Suomessa saattaa olla jopa alhaisempi. Lisäksi on syytä muistaa matkakulut, rahti ja rekisteröintikustannukset.
Muun muassa saksalaismerkkejä Mercedes Benziä ja BMW:tä Joensuussa myyvä E. Hartikainen Oy toi vuoden alkupuolella kaksi harjoituskappaletta Saksasta. Mersut on myyty asiakkaille, mutta kokemus ei osoittautunut kannattavaksi.

--- No on tietysti eri asia ostaako autot Saksasta yksityisesltä vai Saksalaiselta kauppiaalta

- Oliko kauppa kannattava asiakkaalle, sen näkee sitten kun auton vaihtaa toiseen, sanoo Nurminen.


Ruotsalaisilla
huonoja kokemuksia

Ruotsin kokemusten mukaan kaksi kolmasosaa Saksan tuontiautoista on mittariväärennettyjä, kolarikorjattuja tai varastettuja.

--- Ehkä... ehkä Ruotsiin tuodut ja varsinkin jos luvussa on mukana kolarikorjatut. Itse tuomissani keskimäärin 12 vuotta vanhoissa autoissa on niin ikään ollut suurin osa sellaisia, joissa on jonkin sortin korjailuja tehty. Jos kaikki lommojen oikaisut/lokasuojan vaihdot lasketaan mukaan päästään varmaan 2/3 lukemaan. Joukossa on varmaan huomattava osa Saksalaisilta pikkukauppiailta tai turkkilaisilta ostettuja, jolloin todennäköisyys saada mittarisäädetty on erittäin suuri. Jos ostat perus perheelliseltä Güntheriltä on jopa todennäköisempää että mittarilukemat on aidot!

Ruotsissa ilmenneet ongelmat tulevat todennäköisesti esiin myös Suomessa tuonnin lisääntyessä. Jo nyt tulli on alkanut kiinnittää huomiota matkamittareiden luotettavuuteen.

--- Siis voihan H... Tullia kiinnostaa korkeintaan se onko mittareihin pantu lisää veroissa säästämisen vuoksi.

Ruotsissa on jo kahdet markkinat: käytettynä tuotujen autojen ja oman maan käytettyjen autojen markkinat.

--- Höpö höpö!!!

Käytettynä maahan tuodut ovat Nurmisen mukaan Ruotsissa 20-30 prosenttia halvempia.

--- HÖPÖ HÖPÖ!!!!!!

Autoalan keskusliiton mukaan Suomessa mennään todennäköisesti samaan käytäntöön ennen kaikkea sellaisten ajoneuvojen kohdalla, joiden historia ei ole kiistatta selvillä.

--- Hetkinen, siis mihin? siihen vai että syntyy kahdet markkinat. Ei sellaiseen käytäntöön mennä vaan se muodostuu itsestään, jos nyt mukamas joku niin haluaa uskoa. Sitä paitsi mitä mahdollisuuksia yksityisellä on selvittää asioita suomiauton historiasta ellei nyt kaikki kilometrit ole alusta asti otettu ylös joka vuosi katsastuksessa. Saksalaisen auton rekisteriotteessa on edellisten omistajien nimet ja syntymäajat ja koska auto on ollut milloinkin. Yhtä helppo on soittaa Saksassa 11833 ja kysyä edellisten omistajien puh.numerot. Kyllä kai jokaisella Suomalaisella on suvussa tai kaveripiirissä joku Saksan taitoinen. Ei muuta kuin 49 suuntanumeroksi ja soittamaan.

Mittarit usein
korjaamolla

Merkkiliikkeitten silmissä käytettyjen tuontiautojen arvoa alentaa matkamittareiden epäluotettavuus.

--- Typerän naivi pitää olla, jos kotimaisiin mittarilukemiin luottaa sen enempää kuin saksalaisiin.

Kuluttajansuojalaki velvoittaa autoliikkeet tietämään, kuinka paljon autolla on ajettu.

--- HÖPÖ HÖPÖ!

Saksassa mittarin väärentäminen tai pyörittäminen ei Nurmisen mukaan ole rikos yksityishenkilölle.

--- Nyt Nurminen on pihalla kuin lumiukko. Mittaria saa Saksassakin pyöritellä mihin suuntaan lystää niin paljon kuin sielu sietää. Vasta jos myy autoa eteenpäin pienemmillä kilometrilukemilla ostjan tietämättä se on rikos myös Saksassa oli myyjänä kuka tahansa.

Olipa kyseessä sitten vanhanmallinen mittari tai uudempi digitaalinen mittari, niin mittarikorjaajilla on välineet molempien muokkaamiseen. Maasta löytyy jokaiselle automerkille mittarikorjaaja .

--- Kyllä yleensä mittarin muokkaaja Saksassa hoitaa useimmat automerkit.

Suomessa tällaista ammattikuntaa ei ole.

--- Ai eikö???

- Saksassa kulutusvero muodostuu ajettujen kilometrien mukaan. Aina kun auto joutuu viranomaistarkastukseen, kuten katsastukseen tai kolariin, viranomaiset ottavat auton mittarilukeman ylös ja ilmoittavat sen verottajalle. Verottaja lähettää lukeman mukaisen kulutusverolaskun auton omistajalle, kertoo Nurminen.

--- Nyt hei, mitä v...? Nurminen!!! Olen asunut yli puolet elämästäni Saksassa ja omistanut useita autoja enkä ole ikinä kuullutkaan moisesta saatikka saanut mitään matkamittarilukemiin perustuvia verolappuja kotiin. Vuotuinen verolappu tulee kyllä maksettavaksi, vastaa euromääräisesti suunnilleen suomalaista käyttömaksua.

- Yritysten autoissa verotus määräytyy myös ajettujen kilometrien mukaan. Autolle on määritelty esimerkiksi leasing-sopimuksessa vuotuinen kilometriraja. Jos rajan ylittää, ovat ylimenevät kilometrit kalliimpia. Myös seuranta on järjestetty. Jos yritysjohtaja päättää piipahtaa Alpeilla laskettelemassa, hoidetaan nämä ylimääräiset kilometrit pois mittarista mittarikorjaamolla .

--- Saattaapi olla.

Saksassa autoilla ajetaan vähintään yhtä paljon kuin Suomessa, vaikka ilmoitusten mukaan autojen omistajat ovat saaressa asuvia vanhoja herrasmiehiä.

--- Kyllä Saksassa ajetaan suunnilleen keskimäärin yhtä paljon kuin Suomessa johonkin 200 tuhanteen asti. Pitää paikkansa. Mutta kun Saksassa ei ole niitä kuuluisia yli 400 tuhatta ajettuja suhteessa niin paljoa kuin Suomessa. Syy siihen on looginen. Kaupassa Saksassa uusi auto maksaa 2/3 siitä mitä Suomessa, eli siellä ei tarvitse ajaa puolta miljoonaa. Saksassa paalataan auto aikaisemmin kuin Suomessa! Ilmoituksissa ei ole juuri ikinä mainintaa että saaressa ajettu, koska Saksassa ei ole saaria kun ei ole järviäkään. Sen sijaan olen ostanut monelta herrasmieheltä mantereelta jopa alle 100 tuhatta ajettuja 15 vuotta vanhoja mersuja. Se on kovan työn takana löytää niitä, mutta niitä on olemassa!


Nurmisen mukaan diesel-Mersut ja diesel-Bemarit ovat olleet kovassa ajossa. Niillä ajetaan Saksassa keskimäärin 50 000 kilometriä vuodessa. Juuri tämän kokoluokan autoja tuodaan eniten Suomeen.

--- Onks 50 000 km. vuodessa joku kokoluokka? Ehkä tämä on toimittajan huolimattomuutta...

Myös huoltokirjan saa Saksassa väärennettyä. Uudessa ja paremmassa huoltokirjassa on myös huoltokorjaamon näköiset leimat, kertoo Nurminen.

--- No tottakai tyhmäkin tajuaa että huoltokirjan saa väärennettynä myös Saksasta! Hyvä Nurminen!

Kilometrit
pitäisi tietää

Kuluttajavalituslautakunnan arvion mukaan tärkeämpiä auton kunnon kannalta ovat ajetut kilometrit, eikä niinkään auton ikä. Lautakunta painottaa sitä, että auto kestää tietyn kilometrimäärän. Nuoremmissa autoissa virhevastuu kohtaa Nurmisen mukaan autoliikettä ankarampana, jos autoissa esiintyy virheitä.
Kuluttajavalituslautakunnasta on viestitetty, ettei riitä, jos autoliike ilmoittaa, ettei se tiedä kuinka paljon autolla on ajettu. Sekään ei riitä, vaikka autoliike ilmoittaisi, ettei auton mittarilukema pidä paikkaansa.

--- Eihän tuo voi pitää paikkaansa!

Jos asiakas selvittää esimerkiksi auton vanhan rekisterinumeron perusteella Mersun saksalaisesta merkkihuollosta, kuinka paljon autolla on Saksassa ajettu, vastaa autoliike vahingosta, jos mittarista on hävinnyt 200 000 kilometriä. Oikeuden päätöksiä asiasta ei vielä ole, mutta lautakunta ennakoi, että tämä voisi olla lopputulos.
Tämä vähentää tuntuvasti järjestäytyneiden autoliikkeiden halua käydä kauppaa käytetyillä tuontiautoilla.

--- Eikä vähennä! Hinta suhteessa kuntoon ratkaisee.
Kaiken kaikkiaan kirjoitus Karjalaisessa on täyttä potaskaa. Osittain varmaan kirjoittajien tietämättömyydestä osittain tarkoituksellisesta disinformaation levittämisestä johtuvaa.
101743
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

se "rehellisten" suomalaisten rehellinen journalismi on????

Äänestä

on siinä, että toimittajat eivät itse ole välttämättä millään tavalla asiantuntijoita esim.po. asiassa ja yhteydet esim. "virallisen" myyntiverkoston edustajiin ovat muodostuneet vuosien kuluessa ihan muunkin tyyppisen alaan liittyvän uutisoinnin yhteydessä. No kyllähän myyntimies osaa vaikka minkälaista bullshittä syöttää medialle tarvittaessa. Jos ko. toimittajaa
ei työtehtäviin annettu (auto)aihe isommin kiinnosta, jää asian käsittely helposti puolitiehen ja lehden antama (väärä) mielikuva asioista muokkaa meidän tavallisten tallaajien
käsityksiä juuri haastateltavan haluamaan suuntaan. Tämä on helvetin valitettavaa. Kehottaisinkin erityisesti toimittajia perehtymään
ennakkoluulottomasti ja monipuolisesti käsittelemäänsä aiheeseen. Ja yksi näistä hyvinkin
laajasti intohimoja herättävistä aiheista Suomessa
on autot ja autoilu yleensäkin. Se, että uuden ajan alku on kivuliasta ja vaikea hyväksyä
niin "virallisen" autokauppaelinkeinon kuin kyykyttävän virkamieskunnankin keskuudessa ei saa vähentää toimittajan vastuuta ja velvollisuutta
tuoda esiin "neuvostosysteemin" vähittäisen päättymisen etuja tavalliselle autoilevalle suomalaiselle.

Äänestä

Mutta lähetä se Karjalaiseen ja mieluummin päätoimittajalle.
Vähän lisäyksiä ja korjauksia:
Autoja voi tuoda uudempiakin, silti kannattaa (itse olen tuonut 6-vuotta vanhan ja kuukauden päästä 4-5 vuotiaan).
Hyviä ostoksia voi tehdä yksityisiltä, mutta turvallisin (myös kallein) on ostaa esim viralliselta BMW-merkkimyyjältä (varmaan luotettavampi kuin jutun Hartikainen!)
Kilometreista:
Muistaakseni esim ADAC:ta löytyy tilastoja keskimääräistä vuotuisista ajokilometreistä. Saksassa n 13000 vrs Suomi 18800 km.

Äänestä
  • Että ADAC on tilastoinu ajomäärät maittain. Nyt siitäkin on todiste että Saksassa ajetaan vähemmän per auto, mikä on erittäinkin luonnollista. ADAC:hen voi luottaa toisin kuin suomalaisiin tilaston tekijöihin, joiden työtä aina on joku edunvalvoja häiritsemässä.

    Äänestä

  • Tmo Krause kirjoitti:

    Että ADAC on tilastoinu ajomäärät maittain. Nyt siitäkin on todiste että Saksassa ajetaan vähemmän per auto, mikä on erittäinkin luonnollista. ADAC:hen voi luottaa toisin kuin suomalaisiin tilaston tekijöihin, joiden työtä aina on joku edunvalvoja häiritsemässä.

    ADAC (tai joku muu) on tilastoinut Saksassa ajetut. Tuskin muista maista. Mutta tuo 18800 onkin jonkin Suomalaisen viranomaisen tilastotieto Suomessa ajettavista kilometreistä.

    Äänestä

  • Speed kirjoitti:

    ADAC (tai joku muu) on tilastoinut Saksassa ajetut. Tuskin muista maista. Mutta tuo 18800 onkin jonkin Suomalaisen viranomaisen tilastotieto Suomessa ajettavista kilometreistä.

    Jos todelliset ajokilometrit eivät ole tiedossa tai riittävää selvitystä ei kyetä esittämään, Tulli arvioi ajokilometrit keskimääräisen vuotuisen ajosuoritteen mukaisesti.

    Keskimääräisenä vuotuisena ajosuoritteena pidetään toistaiseksi seuraavia määriä:

    henkilöautot 18 800 km / vuosi
    pakettiautot 14 700 km / vuosi
    moottoripyörät 7 300 km / vuosi

    Äänestä

Tuo johtaja on asioista ulkona kuin tamppoonin naru ja toimittaja nielee kaiken mitä ko. johtaja sanelee...
Onkohan toimittajalla Hartikaiselta hankittu auto?

Äänestä

Niin, näinhän se on mitä kirjoittaja kirjoittaa. Voin kertoa myös omasta kokemuksesta. Tulee mieleen, että mitäköhän ne Saksalaiset auton valmistajat/Merkkimyyjät mahtaisivat tuumia tämmösistä ANKOISTA mitä meikäläiset merkki-myyjät julkisuudessa suustaan päästelevät. Pitäisköhän joitakin juttuja lähettää käännettynä esim. Mersujen markkinoinnista Saksassa vastaaville henkilöille.

Äänestä
  • Tosiaan taidampa laittaa; GM:lle menee mökkinaapurin kautta tarpeeksi korkeelle organisaatioon. Muita vois spostina lähestyä.

    Äänestä

häärää itse Laakkosen Reino vai Yrjö vai mikä lie?

Autotalo Laakkonen?

Veljekset Laakkonen?

Pisnismiehiä..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Timo Krause kirjoitti:

-- Tuli luettua niin paksua juttua Karjalaisesta että oli pakko kommentoida. Kommenttien antajien omat tarkoitusperät tulee selkeästi ilmi!

Saksasta tuoduille käytetyille autoille rinnakkaismarkkinat
Saksassa matkamittareita ja huoltokirjoja väärennetään

Käytettyjen henkilöautojen hintataso on laskenut Suomessa sen mukaan kuinka paljon käytetyt Saksan tuontiautot Suomeen tuotuna maksavat.
- Ero on nyt jo niin pieni, ettei autoa Saksasta juurikaan kannata lähteä hakemaan. Varsinkin jos mukaan laskee seuraavan vaihdon hyvityshinnan ja sen, että auton voi joutua myymään jobbariverkoston kautta, sanoo toimialajohtaja Arto Nurminen E. Hartikainen Oy:stä.

--- Väärin, auto kannattaa hakea Saksasta, koska se tulee aina halvemmaksi. Jos Suomen hintataso laskee, myös se euromääräinen arvo, mistä veroja lähetään laskemaan käytetylle tuontiautolle on pienempi. Käsittämätön väite, että hyvitys olisi huonompi tuontiautosta. Auton kunto ja markkinat määrä yksistään vaihtoauton arvon, ei alkuperä! Omakohtainen kokemukseni on että Saksasta auton tuonti kannattaa. Olen tuonut kymmeniä ja kaikki on mennyt hyvin kaupaksi.


Hartikaiselle ei ole otettu vaihdossa yhtään Saksasta tuotua käytettyä autoa. Asia ei ole vielä ajankohtainenkaan, mutta tulee esille parin lähivuoden aikana.

--- Omaa tyhmyyttä, kyllä suurin osa suomalaisita ymmärtää ettei ole mitään syytä karsastaa Saksan autoja. Suosittelisin myös tuontiautojen ottamista vaihdossa ja oman tuonnin aloittaminen Saksasta. Ymmärrän kyllä asenteen tuontiautoja kohtaan jos itsellä on iso varasto suomalaisia vaihtoautoja.

Saksasta tuodut Mersut ovat varustellumpia ja koriltaan paremmassa kunnossa kuin suomalaiset vastineensa.

--- Pitää paikkansa.

Saksassa ei suolaa käytetä.

--- kyllä käytetään, muuta niin vähän ettei sillä ole autoja haittaavaa vaikutusta. Niitä päiviä, jolloin suolan käyttö kannattaa lämpötilan puolesta on Saksassa erittäin vähän vuodessa.

Talvivarusteita, kuten talvirenkaita autoissa sen sijaan ei ole. Viime talvena Hartikaisella asennettiin Saksasta tuotuun autoon imuilman esilämmitys, suurempi kenno lämmityslaitteeseen ja penkinlämmittimet.
Autoalan keskusliiton mukaan Suomesta ostettu vaihtoauto on usein jopa edullisempi kuin toisesta EU-maasta hankittu.

--- Voi tietysti jonkin automerkin kohdalla olla niin. Siinä on heti valituksen paikka. EU:sta ostettu auto ei verojen jälkeen saa tulla kalliimmaksi kuin Suomessa vastaava. Veroperusteena oleva markkinahinta on siinä tapauksessa liian korkea.

Kun esimerkiksi Saksassa myytävän henkilöauton hankintahintaan lisätään autovero ja siitä perittävä arvonlisävero, vastaavan auton hinta Suomessa saattaa olla jopa alhaisempi. Lisäksi on syytä muistaa matkakulut, rahti ja rekisteröintikustannukset.
Muun muassa saksalaismerkkejä Mercedes Benziä ja BMW:tä Joensuussa myyvä E. Hartikainen Oy toi vuoden alkupuolella kaksi harjoituskappaletta Saksasta. Mersut on myyty asiakkaille, mutta kokemus ei osoittautunut kannattavaksi.

--- No on tietysti eri asia ostaako autot Saksasta yksityisesltä vai Saksalaiselta kauppiaalta

- Oliko kauppa kannattava asiakkaalle, sen näkee sitten kun auton vaihtaa toiseen, sanoo Nurminen.


Ruotsalaisilla
huonoja kokemuksia

Ruotsin kokemusten mukaan kaksi kolmasosaa Saksan tuontiautoista on mittariväärennettyjä, kolarikorjattuja tai varastettuja.

--- Ehkä... ehkä Ruotsiin tuodut ja varsinkin jos luvussa on mukana kolarikorjatut. Itse tuomissani keskimäärin 12 vuotta vanhoissa autoissa on niin ikään ollut suurin osa sellaisia, joissa on jonkin sortin korjailuja tehty. Jos kaikki lommojen oikaisut/lokasuojan vaihdot lasketaan mukaan päästään varmaan 2/3 lukemaan. Joukossa on varmaan huomattava osa Saksalaisilta pikkukauppiailta tai turkkilaisilta ostettuja, jolloin todennäköisyys saada mittarisäädetty on erittäin suuri. Jos ostat perus perheelliseltä Güntheriltä on jopa todennäköisempää että mittarilukemat on aidot!

Ruotsissa ilmenneet ongelmat tulevat todennäköisesti esiin myös Suomessa tuonnin lisääntyessä. Jo nyt tulli on alkanut kiinnittää huomiota matkamittareiden luotettavuuteen.

--- Siis voihan H... Tullia kiinnostaa korkeintaan se onko mittareihin pantu lisää veroissa säästämisen vuoksi.

Ruotsissa on jo kahdet markkinat: käytettynä tuotujen autojen ja oman maan käytettyjen autojen markkinat.

--- Höpö höpö!!!

Käytettynä maahan tuodut ovat Nurmisen mukaan Ruotsissa 20-30 prosenttia halvempia.

--- HÖPÖ HÖPÖ!!!!!!

Autoalan keskusliiton mukaan Suomessa mennään todennäköisesti samaan käytäntöön ennen kaikkea sellaisten ajoneuvojen kohdalla, joiden historia ei ole kiistatta selvillä.

--- Hetkinen, siis mihin? siihen vai että syntyy kahdet markkinat. Ei sellaiseen käytäntöön mennä vaan se muodostuu itsestään, jos nyt mukamas joku niin haluaa uskoa. Sitä paitsi mitä mahdollisuuksia yksityisellä on selvittää asioita suomiauton historiasta ellei nyt kaikki kilometrit ole alusta asti otettu ylös joka vuosi katsastuksessa. Saksalaisen auton rekisteriotteessa on edellisten omistajien nimet ja syntymäajat ja koska auto on ollut milloinkin. Yhtä helppo on soittaa Saksassa 11833 ja kysyä edellisten omistajien puh.numerot. Kyllä kai jokaisella Suomalaisella on suvussa tai kaveripiirissä joku Saksan taitoinen. Ei muuta kuin 49 suuntanumeroksi ja soittamaan.

Mittarit usein
korjaamolla

Merkkiliikkeitten silmissä käytettyjen tuontiautojen arvoa alentaa matkamittareiden epäluotettavuus.

--- Typerän naivi pitää olla, jos kotimaisiin mittarilukemiin luottaa sen enempää kuin saksalaisiin.

Kuluttajansuojalaki velvoittaa autoliikkeet tietämään, kuinka paljon autolla on ajettu.

--- HÖPÖ HÖPÖ!

Saksassa mittarin väärentäminen tai pyörittäminen ei Nurmisen mukaan ole rikos yksityishenkilölle.

--- Nyt Nurminen on pihalla kuin lumiukko. Mittaria saa Saksassakin pyöritellä mihin suuntaan lystää niin paljon kuin sielu sietää. Vasta jos myy autoa eteenpäin pienemmillä kilometrilukemilla ostjan tietämättä se on rikos myös Saksassa oli myyjänä kuka tahansa.

Olipa kyseessä sitten vanhanmallinen mittari tai uudempi digitaalinen mittari, niin mittarikorjaajilla on välineet molempien muokkaamiseen. Maasta löytyy jokaiselle automerkille mittarikorjaaja .

--- Kyllä yleensä mittarin muokkaaja Saksassa hoitaa useimmat automerkit.

Suomessa tällaista ammattikuntaa ei ole.

--- Ai eikö???

- Saksassa kulutusvero muodostuu ajettujen kilometrien mukaan. Aina kun auto joutuu viranomaistarkastukseen, kuten katsastukseen tai kolariin, viranomaiset ottavat auton mittarilukeman ylös ja ilmoittavat sen verottajalle. Verottaja lähettää lukeman mukaisen kulutusverolaskun auton omistajalle, kertoo Nurminen.

--- Nyt hei, mitä v...? Nurminen!!! Olen asunut yli puolet elämästäni Saksassa ja omistanut useita autoja enkä ole ikinä kuullutkaan moisesta saatikka saanut mitään matkamittarilukemiin perustuvia verolappuja kotiin. Vuotuinen verolappu tulee kyllä maksettavaksi, vastaa euromääräisesti suunnilleen suomalaista käyttömaksua.

- Yritysten autoissa verotus määräytyy myös ajettujen kilometrien mukaan. Autolle on määritelty esimerkiksi leasing-sopimuksessa vuotuinen kilometriraja. Jos rajan ylittää, ovat ylimenevät kilometrit kalliimpia. Myös seuranta on järjestetty. Jos yritysjohtaja päättää piipahtaa Alpeilla laskettelemassa, hoidetaan nämä ylimääräiset kilometrit pois mittarista mittarikorjaamolla .

--- Saattaapi olla.

Saksassa autoilla ajetaan vähintään yhtä paljon kuin Suomessa, vaikka ilmoitusten mukaan autojen omistajat ovat saaressa asuvia vanhoja herrasmiehiä.

--- Kyllä Saksassa ajetaan suunnilleen keskimäärin yhtä paljon kuin Suomessa johonkin 200 tuhanteen asti. Pitää paikkansa. Mutta kun Saksassa ei ole niitä kuuluisia yli 400 tuhatta ajettuja suhteessa niin paljoa kuin Suomessa. Syy siihen on looginen. Kaupassa Saksassa uusi auto maksaa 2/3 siitä mitä Suomessa, eli siellä ei tarvitse ajaa puolta miljoonaa. Saksassa paalataan auto aikaisemmin kuin Suomessa! Ilmoituksissa ei ole juuri ikinä mainintaa että saaressa ajettu, koska Saksassa ei ole saaria kun ei ole järviäkään. Sen sijaan olen ostanut monelta herrasmieheltä mantereelta jopa alle 100 tuhatta ajettuja 15 vuotta vanhoja mersuja. Se on kovan työn takana löytää niitä, mutta niitä on olemassa!


Nurmisen mukaan diesel-Mersut ja diesel-Bemarit ovat olleet kovassa ajossa. Niillä ajetaan Saksassa keskimäärin 50 000 kilometriä vuodessa. Juuri tämän kokoluokan autoja tuodaan eniten Suomeen.

--- Onks 50 000 km. vuodessa joku kokoluokka? Ehkä tämä on toimittajan huolimattomuutta...

Myös huoltokirjan saa Saksassa väärennettyä. Uudessa ja paremmassa huoltokirjassa on myös huoltokorjaamon näköiset leimat, kertoo Nurminen.

--- No tottakai tyhmäkin tajuaa että huoltokirjan saa väärennettynä myös Saksasta! Hyvä Nurminen!

Kilometrit
pitäisi tietää

Kuluttajavalituslautakunnan arvion mukaan tärkeämpiä auton kunnon kannalta ovat ajetut kilometrit, eikä niinkään auton ikä. Lautakunta painottaa sitä, että auto kestää tietyn kilometrimäärän. Nuoremmissa autoissa virhevastuu kohtaa Nurmisen mukaan autoliikettä ankarampana, jos autoissa esiintyy virheitä.
Kuluttajavalituslautakunnasta on viestitetty, ettei riitä, jos autoliike ilmoittaa, ettei se tiedä kuinka paljon autolla on ajettu. Sekään ei riitä, vaikka autoliike ilmoittaisi, ettei auton mittarilukema pidä paikkaansa.

--- Eihän tuo voi pitää paikkaansa!

Jos asiakas selvittää esimerkiksi auton vanhan rekisterinumeron perusteella Mersun saksalaisesta merkkihuollosta, kuinka paljon autolla on Saksassa ajettu, vastaa autoliike vahingosta, jos mittarista on hävinnyt 200 000 kilometriä. Oikeuden päätöksiä asiasta ei vielä ole, mutta lautakunta ennakoi, että tämä voisi olla lopputulos.
Tämä vähentää tuntuvasti järjestäytyneiden autoliikkeiden halua käydä kauppaa käytetyillä tuontiautoilla.

--- Eikä vähennä! Hinta suhteessa kuntoon ratkaisee.
Kaiken kaikkiaan kirjoitus Karjalaisessa on täyttä potaskaa. Osittain varmaan kirjoittajien tietämättömyydestä osittain tarkoituksellisesta disinformaation levittämisestä johtuvaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu