Kaikki isänmaalliset äänestämään!

Käykää kaikki isänmaalliset äänestämässä, että saataisiin Tampereellekin Mannerheimin patsas keskustaan:

http://www.polemiikki.net/

"Uusi Mannerheimin patsas Tampereen keskustaan?"
KYLLÄ!!!
9386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

..viatonta suomalaista kuoli kyseisen henkilön vuoksi?miksi pystyttää patsas miehelle joka sytytti sodan neuvostoliittoa vastaan kysyn vaan mannerheim oli suomen ainoa diktaattori ja suurin takinkääntäjä jos sille patsas pystytetään lupaan käydä kusella patsaan juurella jonka jälkeen sylkäisen päin!

Äänestä

Tampereella ja nimenomaan Tampereella on edelleen tuhansia ihmisiä, joiden isät, äidit tai isovanhemmat ovat kuolleet kyseisen henkilön joukkojen toimesta. On mielestäni aivan turhaa ja jopa häijyä tuoda voittaneen osapuolen patsas kaupungin keskustaan ilkkumaan: kuinka moni suomalainen olisi ottanut jatkosodan jälkeen stalinin patsaan kaupunkiinsa. Nyt Leinolassa patsas on aivan oikeassa paikassa, jopa historiallisesti.

Mannerheimin henkilö on ongelma, koska hänen talvi- ja jatkosodan aikaista, sinänsä erittäin ansiokasta, ylipäällikkyyttään on vaikea erottaa kansalaissodan aikaisesta toiminnasta; ihmisille, jotka tuntevat sympatiaa kansalaissodan hävinnyttä osapuolta kohtaan, Mannerheim on nimenomaan valkoisten komentaja.

Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että kenellekään ihmiselle ei pitäisi koskaan patsasta pystyttää, koska kukaan ei ole toista parempi eikä ansaitse jalustalle nostamista. Jos ihminen on pyyteetön ja oikeudenmukainen toimissaan, niin hänet muistetaan kuoleman jälkeen ilman patsastakin. Jos ihminen ja hänen tekonsa unohtuvat, ne saavatkin unohtua koska eivät ole tarpeeksi tärkeitä muistettaviksi. Patsaat synnyttävät vain turhaa sankaripalvontaa, jota kukaan ei ansaitse.

Tampereen taistelulle voisi kyllä muistomerkin pystyttää. Siihen voisi laittaa taistelussa ja sen seurauksena kuolleiden nimet aakkojärjestykseen, punaiset ja valkoiset sekaisin ilman erittelyä kumpaa puolta kyseinen henkilö on edustanut vai onko hän ollut viaton sivullinen.

Äänestä
  • Che kysyi "kuinka moni suomalainen olisi ottanut stalinin patsaan kaupunkiinsa."

    Minä kysyn kuinka moni ottaisi Lenin patsaan tai jopa Lenin museon? Näköjään aika moni Tamperelainen, koska sellainen Tamperella kyllä on.

    Miksi Tampereen keskustassa ei voisi olla myös Mannerheimin patsasta? Kunnioittavatko Tamperelaiset Leniniä mutteivät Mannerheimia?

    Mitä se kertoo Tamperelaisista?

    Äänestä

  • Tamperelainen sosialisti kirjoitti:

    Che kysyi "kuinka moni suomalainen olisi ottanut stalinin patsaan kaupunkiinsa."

    Minä kysyn kuinka moni ottaisi Lenin patsaan tai jopa Lenin museon? Näköjään aika moni Tamperelainen, koska sellainen Tamperella kyllä on.

    Miksi Tampereen keskustassa ei voisi olla myös Mannerheimin patsasta? Kunnioittavatko Tamperelaiset Leniniä mutteivät Mannerheimia?

    Mitä se kertoo Tamperelaisista?

    yksinkertaisesti siksi koska mannerheim oli sotahullu köyhien sortaja joka provosoi neuvostoliittoa hyökkäämään suomen eli ei jättänyt neuvostoliitolle muuta mahdollisuutta lisäksi mannerheim itse aikaisemmin oli toiminut neuvostoliiton armeijassa joten aika takin kääntäjä murhaaja!!!mies jota voisi verrata saddam husseiniin!

    Äänestä

  • dust kirjoitti:

    yksinkertaisesti siksi koska mannerheim oli sotahullu köyhien sortaja joka provosoi neuvostoliittoa hyökkäämään suomen eli ei jättänyt neuvostoliitolle muuta mahdollisuutta lisäksi mannerheim itse aikaisemmin oli toiminut neuvostoliiton armeijassa joten aika takin kääntäjä murhaaja!!!mies jota voisi verrata saddam husseiniin!

    Mannerheim toimi lähes kolmenkymmenen vuoden ajan upseerina tsaarin armeijassa sotilasarvoissa kornetista kenraaliluutnantiksi. Monista tovereistaan poiketen hän osoitti suurta kiinnostusta ammattiinsa.
    Ensimmäinen upseerintehtävä hänellä oli 15. Aleksandran rakuunarykmentissä Puolassa Kaliszissa 1889-1890.

    Korkea-aatelinen sukutausta, äidin suvun taloudellinen tuki ja opintomenestys avasivat tien arvostettuun kaartinrykmenttiin. Hän oli H.M. keisarinna Maria Feodorovnan Chevalier-ratsurykmentin kirjoissa 1891-1904.

    Lapsesta asti hevosista kiinnostunut Mannerheim pääsi mieluiselle alalle, kun hänet komennettiin keisarillisen hovitallihallituksen palvelukseen (1897-1903). Upseerien ratsastuskoulussa hän toimi 1903-1904, mm. mallieskadroonan päällikkönä.

    Venäjän-Japanin sodan aikana Mannerheim pääsi Mantshuriaan 52. Njezhinin rakuunarykmentin rykmentinkomentajan apulaiseksi sotakokemusta saamaan (1904-1905). Tämä merkitsi siirtymistä pois kaartinjoukoista, mutta toisaalta hänen onnistui kunnostautua aloitekykyisyydellään ja tarmokkuudellaan, niin että hänelle aukeni ura ratsuväen komentotehtävissä.

    Vuosina 1906-1908 hän suoritti sotilaallisen tiedustelumatkan Kiinaan.

    Kiinan-matkasta raportoituaan Mannerheim siirrettiin komentajantehtäviin Puolaan , jossa hän toimi 13. Vladimirin ulaanirykmentin komentajana 5.1.1909 v.l.-24.12. 1913 v.l. ja Erillisen kaartinratsuprikaatin komentaja 24.12.1913 v.l.-24.6.1915 v.l. Arvostusta osoitti se, että hänet luettiin "keisarin seurueeseen" 5.10. 1912

    Äänestä

kellä 41%
ei 51%
eos 8%

Äänestä
  • Uusi Mannerheimin patsas keskustaan?
    kyllä 47%
    ei 46%
    eos 7%

    Tää tulos on todella hyvä kun Tampereesta on kyse.

    Kaikki isänmaalliset äänestämään!

    Näytetään niille Leninin ihailijoille.

    Äänestä

  • Nyt kävi näin

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Suomalainen kirjoitti:

Käykää kaikki isänmaalliset äänestämässä, että saataisiin Tampereellekin Mannerheimin patsas keskustaan:

http://www.polemiikki.net/

"Uusi Mannerheimin patsas Tampereen keskustaan?"
KYLLÄ!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu