"Patti" korvalehdessä

Erinka

Korvalehdessäni on 1.6mm kokoiset lävistykset (reippaasti yli 1½kk vanhat) ja kokeilin niihin kolme viikkoa sitten normaaleja korviksia (1.2mm) ja pidin niitä yhden illan ajan. Yöksi otin ne pois mutta en sitten tullut laittaneeksi lävistyksiä yön ajaksi niihin takaisin. Aamulla reijät tuntuivat olevan ummessa kuivuneesta verestä ja kudosnesteestä. Onneksi olin aikaisemmin ostanut 1.2mm -> 1.6mm venytyskorun (tällaisten tilanteiden varalle, olinpas fiksu) ja sain sillä lävistykset puhdistettua moskasta ja lävistykseni takaisin paikoilleen.

Huomasin kuitenkin toisen lävistyksen kohdilla pienen patin (se ei näkynyt tai ollut kipeä), painoin varovasti vain korvalehteä ja huomasin oudon muhkuran siellä sisäpuolella, hitusen lävistysreijän alapuolella. Ajattelin korvalehden olleen turvonnut tai jotain tuosta putsausshowsta ja jätin asian siihen. Muutaman päivän päästä patti oli kadonnut kun hieroin korvalehteä. Ihan kuin ihon alla olisi ollut pienen pieni kuula (1mm x 1mm?)

Nyt kolmen viikon tuon jälkeen pidin muutaman tunnin ajan jälleen normikorviksia (juhlissa) ja otin ne sitten äsken pois. Taas lävistysten läpisaaminen tuntui todella hankalalta, aivan kuin reijät olisivat kutistuneet. Barbellin sain menemään vielä helposti takantapäin läpi ihan hyvin, mutta hevosenkengän saaminen toiseen korvaan oli yhtä tuskaa. Se ei tuntunut liikkuvan mihinkään suntaan, vähän upposi pää suuaukolta. Moskaa ei lävistyksessä ollut. Otin taas tutun venytyskorun ja sen sain 1.2mm:stä 1.6mm:n kohdille ihan helposti ilman ongelmia. Viimeksi oli siis ihan sama ongelma. Ja tuo samanen pikkupatti korvalehden sisäpuolella teki comebackin. En uskaltanut sitä alkaa painelemaan tai mitään.

Ensimmäiset korut olivat nikkelitestatut, toisesta ei ole hajuakaan mutta eivät korvani niihen mitenkää reagoineet eikä iho alkanut punottamaan/kutisemaan (en edes tiedä olenko nikkelille allerginen).

Mistä tämä patti johtuu? Ja vaikka lävistykseni ovat olleet jo "pitkän" ajan, niin miksi muutaman tunnin normikorvisten pitäminen saa lävistysreikäni "pienentymään" ja lävistyksieni takaisin laittaminen on hankalaa? Lävistyksistä toiseen (1.6mm) ei ole ongelmaa.

Tuo korvalehti jonka ihon sisällä oleva patti ilmestyy, niin lävistäjä sanoi siinä lävärin kohdalla olevan juuri suoni ja lävistyshetkellä verta tulikin sen mukaisesti. Johtuisiko patin syntyminen siitä vai mistä?

5

1327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miukui

      Itselläni tuli tavallisesta korvakorusta juuri kuvaamasi kaltainen patti. Lääkärin mukaan se on arpikudosta, jouduin ottamaan korvakorut kokonaan pois, koska patti saattaa kuulemma vain kasvaa jos korujen käyttämistä jatkaa :s

    • eiasiantuntijamutta...

      En ole mikään asiantuntija, mutta yli 20 korvareikää omistan (alkaen 15 vuotta sitten) ja käytän samaten 1.6mm korviksia. Minulla on ollut usein noita patteja korvissa, kyllä ne siitä aina ovat ajan kanssa ja putsaamalla kadonneet. En usko että ne ainakaan mitään rustoa ovat olleet, jotain nestettä vain kertyneenä reiän kohdalle. En olisi mitenkään huolissani niistä, kuten muutenkaan korvisten tulehtumisesta, tulehtuvat silloin tällöin noin 6kk-vuoden ajan laittamisesta.

      Minusta tuntuu että monet lääkärit ovat lävistysten vastaisia ja kehottavat kaikissa tapauksissa ottamaan korut pois. _Luotettavinta_tietoa_saa_lävistäjiltä._

      • Erinka

        Eli minun ei kannata käyttää noita normaaleja korviksia enää ollenkaan? Tuskin on mitenkään hyvä asia jos aina sellaisen käyttökerran jälkeen se patti ilmestyy.

        Tilasin eräästä suositusta (lävistys)nettikaupasta tuollaisia (ja tietenkin kokoa 1.6mm) "bilelävistyksiä", eli banana barbelleja mistä roikkuu tuollaisia ketjuja, koruja yms. "Tyydyn" sitten noihin tulevissa juhlissa.


    • eukaalia

      Johtuu varmaan siitä että oot ottanu korvareijät neulalla. Parani mulla ainakin järjettömän hitaasti ammuttuihin verrattuna.Kyllä harmitti!

      • tänne perustaa...

        ...ihan oma foorumi ampumalla tehdyille lävistyksille, niin eukaalia & co voisivat pitaa siellä omaa henkevaa keskusteluaan?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      41
      1456
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1365
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      303
      1299
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1125
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1081
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      65
      1048
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1029
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      888
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      18
      841
    Aihe