Nykiminen vikana

mikä voisi olla syynä?

Kaasarikoneinen 323 Mazda 1,6 koneella vm. 1990 nykii selvästi pintakaasulla ja erityisen paljon moottorijarrutuksessa, joutokäynti lämpimänä epätasaista, kierrokset vaeltelee mutta ei sammu. Käynnistyy hyvin kylmänä sekä kuumana ja tuntuu vetävän paremmin kylmänä rikastin päällä. Kun antaa kenkää vähän enemmän niin ei tunnu nykivän ainakaan niin selvästi, tehot kumminkin kateissa.
Olen uusinut ilmansuodattimen tähän mennessä, ei vaikutusta, tulpat olisi seuraavana vaihtovuorossa kunhan saisin konetta vähän pestyä.

Olisiko tietoa tai hyviä veikkauksia mikä voisi olla syynä nykimiseen? Vika on ilmaantunut vähitellen voimistuen mielestäni.

Venttiiliremontti tehty reilu 50.000km/muutama vuosi sitten yhden pakoventtiilin palamisen takia mutta silloinkaan kone ei nykinyt, oli täysyllätys katsastuksessa kun pomppasi sen takia päästöistä. Samoihin aikoihin myös sytytysyksikkö piti uusia mutta silloinkin kipinä katosi kerrasta täysin ja moottori sammui ilman mitään nykimistä tai muita ennakkovaroituksia.

3

402

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kenties.

      En tunne kyseistä merkkiä, mutta tarkastaisin ensin alipaineletkut. Ainakin Volkkareissa oli ennen kaasari kiinnitetty kumilaipalla imusarjaan ja kumi haurastuessaan aiheutti vuodon ja sitä kautta käyntihäiriöitä.

    • virranjakajan ennakon säädin on varmaan jumissa,
      ota letku irti ja tulppaa se niin kokeile sitten jos nykiminen taukoaa se on siinä vika,siis alipaine ennakon säädin toimii kierroksien mukaan imuilman paineella.

    • Varajet kakkonen

      Minulla oli muinoin samanlaisia oireita Asconassa. Kaasuläppien akselien laakerointi runkoon oli kulunut ja sieltä vuoti ilmaa kaasuttimeen. Oireet olivat jokseenkin samanlaiset. Rikastimen käyttö auttoi tähän, mutta lopulta kaasutin piti vaihtaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ne katseet, ei niitä

      Voi unohtaa. Se, miten molemmat katsoi
      Ikävä
      66
      1062
    2. Miten jotkut kehtaa aikuisiällä kiusata

      Ihmisiä? Eikö se ole aika noloa?
      Ikävä
      140
      849
    3. 71
      743
    4. Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla

      Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla (yksityisen asiakkaille Kela-korvaus jätetä
      Maailman menoa
      422
      714
    5. Onko kaivattusi seksipommi?

      Minun kaivattuni on😅😍
      Ikävä
      38
      648
    6. Mies miksi me ei voida aloittaa salaista suhdetta

      Pakkoko siitä olisi kenellekään kertoa? Voitaisiin nähdä salaa jossain eri paikkakunnalla.
      Ikävä
      72
      594
    7. Milloin mies aloitetaan

      Joku kiihkeä romanssi tai vakavampi suhde..? En jaksa enää olla yksin. Sä taidat haluta olla yksin.
      Ikävä
      37
      564
    8. Salassapito ja kunnan hommat

      Hyryllä alkanut olla ihmeellinen tapa että minä kuulen kunnan tapahtumista kylältä yhden henkilön toimesta. Tiedotusta h
      Hyrynsalmi
      13
      559
    9. En enää mies ikävöi sinua niin paljon

      Jos nyt vain pysyttelisit pois näköpiiristäni vielä kesän yli näiden useiden kuukausien jatkeeksi, niin luulen että kaik
      Ikävä
      55
      533
    10. Hyvää yötä kivalle miehelle!

      Samasta kylästä! 😊
      Ikävä
      94
      519
    Aihe