Jälkihehku toimii , mutta pikahehkun rele ei jää päälle vaan antaa vain sekunnin vilauksen. Onkohan siellä jossakin erillinen lämpöanturi , vai ottaako siitä termostaatin päällä olevasta? Tietääkö kukaan missä pikahehkun ohjaus sijaitsee? Valo toimii normaalisti , mutta releen ohjaus jännite vain vilahtaa kylmänäkin.
Lämpömittarikin kyllä temppuilee , viisari tipahtelee välillä nollaan ajon aikana.
Auto on 86 2,4 d
Lämpömittarikin kyllä temppuilee , viisari tipahtelee välillä nollaan ajon aikana.
Auto on 86 2,4 d
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vika voi olla myös virtalukon pohjassa. Kokeile laittaa hehkuasento päälle ja käännä varovasti startille päin. Jos rele naksahtaa ja merkkivalot himmenevät, päähehkutus menee vasta silloin päälle.
Hehkun päärele on likimain tämännäköinen: http://www.shopdiesel.com/images/large/HDC908.jpg ja ainakin Hiluxissa se sijaitsee konehuoneessa.
Tulppien virtakiskossa, kolmospytyn tulpan vieressä on pari mittajohtoa jotka mittaavat tulpan lämmön.
Imusarjan alapuolella on jälkihehkutuksen alennettua jännitettä (7,2V) varten esivastus. Myös tälle on oma releensä.
Kiitän vastauksesta , olen ehkä huonosti esittänyt asian. Päähehkun releen tiedän , se on moottorin kopassa kiinni. Se ei vain saa ohjaus virtaa kuin pienen hetken kylmänäkin , kun avain väännetään normaaliin hehkuasentoon. Normaalisti sen pitäisi olla kiinni useita sekunteja, sen mukaan kuinka kylmä on. Jälkihehkun rele on kuskin puolen raitisilma kanavan vieressä , ja se toimii normaalisti. Jälkihehku ei kuitenkaan riitä käynnistykseen jos on vähänkin kylmempää.
Pikahehku toimiikin niinkuin moottori olisi ihan kuuma , ja sen vuoksi arvelin että vika voisi olla lämpöanturissa.
Jokatapauksessa vika on pikahehkun ohjauksessa johon luen myös mahdollisen lämpöanturin ,ja joka on minulle tietämättömässä paikassa.