moi. Tuli mieleen yksi kiva laulu jota olen kuullut laulettavan ja leikittävän, mutta en muista sanoja. Auttakaa.....
Sanat menee jotenkin näin: Äiti hai pampampam..isä hai pampampam...lapsi hai....
ja sitten jotain "suu auki...."
Sitten jos vielä löytyis laulukirja josta laulu löytyisi olisin kiitollinen.
"Hai "laulun sanat hukassa
4
7619
Vastaukset
- tällaista
En ole koskaan itse tuota muualla kuullut, mutta tyttöni kertoi kerran yhdeltä leiriltä palattuaan, että siellä oli sitä laulettu ja leikitty, ja se oli ollut heistä tosi hauskaa. Hän lauloi ja leikki sitä vielä kotonakin, ja siitä se jäi minullekin mieleen.
Laulusta on ilmeisesti vähän eri versioita olemassa, koska minun kuulemassa ei laulettu "pampampam" vaan "tiittiditti". Laulussa oli ensin viisi säkeistöä, jotka olivat muuten samanlaisia, mutta jokaisessa laulettiin eri haista. Ensimmäisenä oli muistaakseni vaari-hai, sitten mummo-hai, isä-hai, äiti-hai ja viimeiseksi vauva-hai. Leikittiin niin, että joka säkeistössä kuvattiin käsillä hain suun aukomista, isolla hailla isompaa ja pienellä pienempää.
Eka säkeistö siis näin: "Vaari-hai tiittiditti", joka toistetaan yhteensä neljä kertaa ja samalla kuvataan käsivarret päällekkäin suorina edessä ison hain suun aukomista. Toisessa säkeistössä lauletaan neljä kertaa "Mummo-hai tiittiditti" ja "auotaan hain suuta" kädet ristissä rinnalla, jolloin nostellaan toista kyynärpäätä. Isä-hain suu tehdään niin, että auotaan edessä vastakkain olevia kämmeniä. Äiti-hain suu tehdään yhdellä kädellä, jonka sormet ovat hain yläleuka ja peukalo alaleuka. Vauva-hain suuna ovat peukalo ja etusormi.
Kuudennessa säkeistössä lauletaan "Nainen ui tiittiditti" myös neljä kertaa ja tehdään samalla uimaliikkeitä. Kun se on laulettu, karjaistaan äkkiä "Hai hyökkää!" ja rynnätään samalla tavoittamaan jotakin toista leikkijää, joka kaapataan halausotteeseen. Kun on paljon leikkijöitä, on jännää, kuka yrittää tavoittaa ketäkin ja tuleeko taas samalla itse kiinni otetuksi.
Tällaisena siis muistan tyttöni esityksen, mutta jos joku muistaa paremmin tai toisenlaisia versioita, niin kertokaa!- mamma48
viestistä. juu, laulu oli toi ja nyt sit metsästän vähän sävelmää siihen. jotain on takaraivossa mutta yritän saada sen järkevään muotoon.
sit vaan laulamaan ja leikkimään.
syksyn jatkoja.
- mama rv37
Itse olen kuullut n. 13v. sitten tämmöisen version koulussa esiintyneeltä heppuselta.
(Kädellä leikkkien, suu aukeaa mitä isompi hai)
Pikkuhai, pupum pupum, äitihai pupum pupum, isähai pupum pupum, isoisähai pupum pupum.
Meri kiiltelee pupum pupum..
Pikkuhai, pupum pupum, äitihai pupum pupum, isähai pupum pupum, isoisähai pupum pupum.
Tyttö ui pupum pupum...
Pikkuhai, pupum pupum, äitihai pupum pupum, isähai pupum pupum, isoisähai pupum pupum.
Aalto rantaan lyö pupum pupum...
Pikkuhai, pupum pupum, äitihai pupum pupum, isähai pupum pupum, isoisähai pupum pupum.
Tyttö ei enää ui pupum pupum...
Pikkuhai, pupum pupum, äitihai pupum pupum, isähai pupum pupum, isoisähai pupum pupum.
Ranta tyhjä on pupum pupum, Meri rauhaton...
pupumpupum... - hailaululeikkiä
on vauva hai ti ti titi ti ti on vauva hai ti ti titi titi
on äiti hai ti ti titi ti ti on äiti hai ti ti titi ti ti
ja nainen ui ti ti titi ti ti ja nainen ui ti ti titi ti ti
on mummo hai ti ti titi ti ti on mummo hai ti ti titi ti ti
on isä hai ti ti titi ti ti on isä hai ti ti titi ti ti
ja vielä ui ti ti titi ti ti ja vielä ui ti ti titi ti ti
HAI HYÖKKÄÄ ! !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi345197Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2845050Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä604483Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692435Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461868Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu281814Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont211774Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi791723Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva151631- 1051486