moi. Tuli mieleen yksi kiva laulu jota olen kuullut laulettavan ja leikittävän, mutta en muista sanoja. Auttakaa.....
Sanat menee jotenkin näin: Äiti hai pampampam..isä hai pampampam...lapsi hai....
ja sitten jotain "suu auki...."
Sitten jos vielä löytyis laulukirja josta laulu löytyisi olisin kiitollinen.
"Hai "laulun sanat hukassa
4
7796
Vastaukset
- tällaista
En ole koskaan itse tuota muualla kuullut, mutta tyttöni kertoi kerran yhdeltä leiriltä palattuaan, että siellä oli sitä laulettu ja leikitty, ja se oli ollut heistä tosi hauskaa. Hän lauloi ja leikki sitä vielä kotonakin, ja siitä se jäi minullekin mieleen.
Laulusta on ilmeisesti vähän eri versioita olemassa, koska minun kuulemassa ei laulettu "pampampam" vaan "tiittiditti". Laulussa oli ensin viisi säkeistöä, jotka olivat muuten samanlaisia, mutta jokaisessa laulettiin eri haista. Ensimmäisenä oli muistaakseni vaari-hai, sitten mummo-hai, isä-hai, äiti-hai ja viimeiseksi vauva-hai. Leikittiin niin, että joka säkeistössä kuvattiin käsillä hain suun aukomista, isolla hailla isompaa ja pienellä pienempää.
Eka säkeistö siis näin: "Vaari-hai tiittiditti", joka toistetaan yhteensä neljä kertaa ja samalla kuvataan käsivarret päällekkäin suorina edessä ison hain suun aukomista. Toisessa säkeistössä lauletaan neljä kertaa "Mummo-hai tiittiditti" ja "auotaan hain suuta" kädet ristissä rinnalla, jolloin nostellaan toista kyynärpäätä. Isä-hain suu tehdään niin, että auotaan edessä vastakkain olevia kämmeniä. Äiti-hain suu tehdään yhdellä kädellä, jonka sormet ovat hain yläleuka ja peukalo alaleuka. Vauva-hain suuna ovat peukalo ja etusormi.
Kuudennessa säkeistössä lauletaan "Nainen ui tiittiditti" myös neljä kertaa ja tehdään samalla uimaliikkeitä. Kun se on laulettu, karjaistaan äkkiä "Hai hyökkää!" ja rynnätään samalla tavoittamaan jotakin toista leikkijää, joka kaapataan halausotteeseen. Kun on paljon leikkijöitä, on jännää, kuka yrittää tavoittaa ketäkin ja tuleeko taas samalla itse kiinni otetuksi.
Tällaisena siis muistan tyttöni esityksen, mutta jos joku muistaa paremmin tai toisenlaisia versioita, niin kertokaa!- mamma48
viestistä. juu, laulu oli toi ja nyt sit metsästän vähän sävelmää siihen. jotain on takaraivossa mutta yritän saada sen järkevään muotoon.
sit vaan laulamaan ja leikkimään.
syksyn jatkoja.
- mama rv37
Itse olen kuullut n. 13v. sitten tämmöisen version koulussa esiintyneeltä heppuselta.
(Kädellä leikkkien, suu aukeaa mitä isompi hai)
Pikkuhai, pupum pupum, äitihai pupum pupum, isähai pupum pupum, isoisähai pupum pupum.
Meri kiiltelee pupum pupum..
Pikkuhai, pupum pupum, äitihai pupum pupum, isähai pupum pupum, isoisähai pupum pupum.
Tyttö ui pupum pupum...
Pikkuhai, pupum pupum, äitihai pupum pupum, isähai pupum pupum, isoisähai pupum pupum.
Aalto rantaan lyö pupum pupum...
Pikkuhai, pupum pupum, äitihai pupum pupum, isähai pupum pupum, isoisähai pupum pupum.
Tyttö ei enää ui pupum pupum...
Pikkuhai, pupum pupum, äitihai pupum pupum, isähai pupum pupum, isoisähai pupum pupum.
Ranta tyhjä on pupum pupum, Meri rauhaton...
pupumpupum... - hailaululeikkiä
on vauva hai ti ti titi ti ti on vauva hai ti ti titi titi
on äiti hai ti ti titi ti ti on äiti hai ti ti titi ti ti
ja nainen ui ti ti titi ti ti ja nainen ui ti ti titi ti ti
on mummo hai ti ti titi ti ti on mummo hai ti ti titi ti ti
on isä hai ti ti titi ti ti on isä hai ti ti titi ti ti
ja vielä ui ti ti titi ti ti ja vielä ui ti ti titi ti ti
HAI HYÖKKÄÄ ! !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1562548Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658