Mitä mieltä miehet olette, jos nainen vaatii teitä käymään hiv-testissä ennen seksin harrastamista? Ei suostuisi olemaan kanssanne jos ette käy. Muutkin testit varmaan pitää vaatia, mutta hiv on minimivaatimus. Sehän ei ole kuin yksi verikoe.
Ja kun jotkut miehet lässyttävät tällaisissa tapauksissa luottamuksen puutteesta, niin mitä tekemistä tällä on luottamuksen kanssa? Eihän sitä toki voi luottaa kehenkään jota ei täysin tunne, mutta tässä on tyhmää puhua luottamuksen puutteesta, sillä eihän se mikään luottamuskysymys ole - kenellä tahansa joka on ollut joskus sukupuoliyhdynnässä (suojatussa tai suojaamattomassa) voi olla hiv. Sitä voi kantaa tietämättään. Ja se testi on vain yksi verikoe. Jos mies ei sen verran vaivaa näe suhteen eteen, niin näkeekö hän myöhemminkään vaivaa sen hoivaamiseksi?
Mielestäni varsin järkevää. Huono tuuri voi sattu kenen tahansa kohdalle. Paitsi sellaiset jotka ovat olleet monen kanssa, eivät taatusti saa hiviä, jotenkin se sattuu usein sellaisille jotka eivät sitä välttämättä ansaitsisi.
Ja kun jotkut miehet lässyttävät tällaisissa tapauksissa luottamuksen puutteesta, niin mitä tekemistä tällä on luottamuksen kanssa? Eihän sitä toki voi luottaa kehenkään jota ei täysin tunne, mutta tässä on tyhmää puhua luottamuksen puutteesta, sillä eihän se mikään luottamuskysymys ole - kenellä tahansa joka on ollut joskus sukupuoliyhdynnässä (suojatussa tai suojaamattomassa) voi olla hiv. Sitä voi kantaa tietämättään. Ja se testi on vain yksi verikoe. Jos mies ei sen verran vaivaa näe suhteen eteen, niin näkeekö hän myöhemminkään vaivaa sen hoivaamiseksi?
Mielestäni varsin järkevää. Huono tuuri voi sattu kenen tahansa kohdalle. Paitsi sellaiset jotka ovat olleet monen kanssa, eivät taatusti saa hiviä, jotenkin se sattuu usein sellaisille jotka eivät sitä välttämättä ansaitsisi.
Vastaukset 52
Vanhimmat
Minua voi pyytää käymään vaikka missä testeissä, ja tiedän jo ennalta, että tulokset on puhtaasti negatiivisia.
Ja vaikka nainenkin kävis testeissä, niin siltikään en suostu kumittomaan seksiin ensimmäisen puolen vuoden aikana.
"Ja vaikka nainenkin kävis testeissä, niin siltikään en suostu kumittomaan seksiin ensimmäisen puolen vuoden aikana."
Satun olemaan erikoinen tapaus. Olen jokusen kerran seksiä harrastanut, siitä vajaa 4 vuotta aikaa ja olen siitä lähtien elänyt selibaatissa. Jos minun testini ovat negatiivisia, niin voi olla varma että ei minuun tauteja tule ellei mieheltäni kun tämä pettää. Eli minä en voisi pettää.
Kysyn uteliaisuudesta: mitä ajattelisit jos naisella olisi joku tauti, vaikka ei jakanut olisikaan?
" mitä ajattelisit jos naisella olisi joku tauti, vaikka ei jakanut olisikaan? "
On se silloin ainakin kerran jakanut jos tauti on. Naiset unohtelevat ajan kanssa antamisiaan.
27 petikumppania on muotoa 2 petikumppania 5 vuoden jaksolla. Teikäläiset tiedän, eri asia tietääkö muut miehet.
Mielestäni kukaan neitsyytensä menettänyt nainen ei ansaitse miestä ellei mies ole kuollut.
täysin tietoinen omista testituloksistani. Enkä oikein ymmärrä miten ne jollakin ovat vielä tällä tasolla: "Jos minun testini ovat negatiivisia..."
Naisen tautiin suhtautuminen riippuisi täysin taudin laadusta sekä tunteista ko. naista kohtaan.
"On se silloin ainakin kerran jakanut jos tauti on."
Jakanut? Jos nainen on ollut ihastunut/rakastunut johonkuhun, niin sekö on jakamista? Jos ei kerta monen kanssa ole ollut. Siinä tapauksessa kaikki neityenä naimisiin menneet jakavat avioliitossa :D
Itse pystyn laskemaan yhdyntäkertanikin yhden käden sormilla, vaikka olen jo tämän ikäinen... Joskus minuun suhtaudutaan vähän ihmetellen. Vastaan vain, että en kerta kaikkiaan ole tavannut miestä jonka kanssa jakaa elämänsä. Pitäisikö kaikkien harrastaa joitain kevyitä "juttuja"? En voi ymmärtää sellaista.
Enkä oikein ymmärrä miten ne jollakin ovat vielä tällä tasolla: "Jos minun testini ovat negatiivisia..."
Mitä vittua pilkkaat? KUN ne ovat negatiivisia, jos rautalangasta väännetään. Testit on otettu ja vaadin mieheltä samaa. Se on kuitenkin pieni henkivakuutus.
jos nainen vaatisi testiä niin en menisi testiin. Naisia saa ilman testiäkin. Valitsen sellaisen naisen, joka ei ole lumppu. Ihminen itse ratkaisee otanko naisen, ei testi.
Itselläni ei ole tautia.
Kysyn kerran onko tautia. Jos nainen sanoisi että ei ole ja saisin taudin niin se olisi naisella siinä sitten ............. minä kun olen täysin hullu jos mua petetään missään muodossa.
pilkannut. Sitäpaitsi pilkut ovat tärkeitä. Positiivista illanjatkoa sullekin vaan.
Et ole neljään vuoteen harrastannu seksiä. Kuinkas olet miehesi tyydyttänny. Saako mies käydä luvan kaa panemassa naapurissa??
"Naisia saa ilman testiäkin. Valitsen sellaisen naisen, joka ei ole lumppu."
Mistä tiedät onko nainen lumppu? Ainakin jos hän ei sinulta testejä vaadi, niin on lähellä lumppua. Ja tautejahan voi kyllä olla ei-lumpuillakin. Neitsykin voi saada ekasta kerrastaan taudin. Ei kannata ottaa naista joka ei vaadi testejä.
yksin elävä, en parisuhteessa...
Eikö miesten kalloon mahdu se,että mies tyrkyttää,antaa ja jakaa kaikille.Nainen valitsee ja ottaa minkä haluaa,jos haluaa
Jos nainen vaatisi hiv testiä. Se ei sit olis kyllä yhdenillan juttu. Ei sen puoleen toi testi on tullu otettuu ja negatiivista näytti. Mut sertifikaattia siitä ei saatu.
Ellei sit lasketa sitä että oon ollu pietarin valtiollisen yliopiston kirjoilla.
Mut jos mun kultani vaatis sitä että mulla pitää olla voimassa oleva Hiv testi niin kyl mie kerran voisin käydä. Ei se kummaltakaan ole pois :D mut sit jos se vaatis sen uusimista säännöllisesti niin alkais epäilyt heräämään. :D
testistä, pelkkä miehen sana ei riitä.
sinua sivistymättömänä :D
Koska Venäjän yliopistot ei hyväksy oppilaita joilla on todettu Hiv
Mutta hivin on voinut saada senkin jälkeen kun yliopistoon pääsi...
Eli vaatisin testiä silloin, jos:
- mieheltä ei ole otettu hiv-testiä viimeisimmän yhdynnän jälkeen, olipa se tapahtunut kondomin kanssa tai ilman - on huomioitava, että hiv-testi on luotettava vasta 3-6 kk:n päästä mahdollisesta tartuntahetkestä
Uteliasuudesta kysyn: otettiinko sulta hiv-testi nimenomaan tuon yliopistoon menon takia? Ja kysyn vielä sen verran kun olet mies, että testaako ne nykyään armeijaan meneviltä mitä sp-tauteja?
.... Ei uskaltanu säätää siellä tyttöjen kaa hillittömästi. Se tekee joka jätkästä kiltin pojun ku isi hakee kahden turvamiehen kanssa tytön koulusta mustalla hummerilla....
Ei ainakaan -03 alottavilta alokkailta testattu mitään. Ei sinne mennä harrastamaan seksiä, ainaka mun mielestä
"Ei uskaltanu säätää siellä tyttöjen kaa hillittömästi."
Harrastitko siellä seksiä? Venäjältä voi saada vaikka minkälaisen taudin...!
En nyt ihan sanos noinkaan. Mut tarkotin vaan et siellä piti vähän varoo toimiaan. Suosin kyllä suomalaista.
hanska tuskin tartuttaa hiviä, mutta voihan sitä silti testissä käydä ihan huvikseen.
Onhan toi nykyaikana ihan järkevää varmistua seksikumppanin kelvollisuudesta testienkin muodossa. Jonkun puolitutun kiimasta kankean örvelön vakuutteluja ei ehkä aina kannattaisi uskoa. Itse kerron kyllä tartunnastani (ei sukupuoliteitse tarttuva), joten pallo on aina vastapuolella jatkoa ajatellen.
"Paitsi sellaiset jotka ovat olleet monen kanssa, eivät taatusti saa hiviä, jotenkin se sattuu usein sellaisille jotka eivät sitä välttämättä ansaitsisi."
Outoa logiikkaa.
"'Paitsi sellaiset jotka ovat olleet monen kanssa, eivät taatusti saa hiviä, jotenkin se sattuu usein sellaisille jotka eivät sitä välttämättä ansaitsisi.'
Outoa logiikkaa."
Tarkoitin huonoa tuuria.
Enpä sanoisi, että pelkkä huono tuuri selittää hiv-tartunnat. Kyllä se on yleensä irtoseksiä kondomitta säännöllisesti harrastava henkilö, joka sen yleensä saa- narkomaanien tartunnat romahtaneet Subutexin käytön myötä. Tietenkin jokaisen tulisi suojata itsensä, mutta alkoholi ja hormonit kun tunnetusti vievät ihmistä miten vievät, niin.
vaiva on etsiä uusi pano kuin käydä testissä.
miehet jotka etsivät panoja eivätkä suhdetta.
en usko, että pääset edes vaatimaan..
tosi fiksu kommentti... Tosi suuri asiasisältö ja hyvät perustelut...
Pääsen kyllä vaatimaan testiä. Jos mies ei suostu, saa mennä menojaan. Mieluummin niin kuin hiv-tartunta.
Oletko nainen vai joku katkeroitunut mies...? xD
Mitkä nuo kaksi pistettä noiden sanojen perässä ovat, mitä kirjoitat? Onko suomen kieleen hyväksytty sellaiset? Ei. Niitä muuten käyttävät vain sivistymättömät ja vähän yksinkertaisemmat ihmiset...
myös yliviljelevät kolmea pistettä.
Se oli vihjeenä siitä miten monta pistettä kuuluu olla suomen kielessä, jos halutaan käyttää useampaa kuin yhtä!
Onko nikkisi taas vihje jostakin? Esitinkö juuri neljän pisteen kysymyksen?
"jotenkin se sattuu usein sellaisille jotka eivät sitä välttämättä ansaitsisi."
Jaa siis käveleekö täällä maan päällä joku joka hivinsä ansaitseekin?
Eiköhän se kaikille ole ihan yhtä kova "tuomio", niin vähemmän partnereita haalineille kuin toisenlaisillekkin.
Puhumattakaan mistään muistakaan sairauksista. Sairaus ei ole rangaistus.
Suomessa on vähän yli 2000 HIV-positiivista ihmistä, joista suurin osa on joko homoseksuaaleja tai narkomaaneja. Aika huono säkä pitää olla että sellainen sattuu kohdalle.
Voisin kyllä käydä testeissä, mutta paljon fiksumpaa on kyllä vaatia kaikkia sp-testejä eikä pelkkää hiv-testiä. Ne muut taudit nimittäin ovat kymmeniä kertoja yleisempiä.
Tänään oli lehdessä juttua HIV:stä. Siinä lääkäri sanoi suoraan, että ainoastaan riskiryhmän kannattaa hakeutua testeihin. Jos kaikki ihmiset joka kerta kävisivät testeissä kun vaihtavat seurustelukumppania, testausasemat ruuhkautuisivat ihan totaalisesti.
Ei tässäkään asiassa kannata olla vainoharhainen. Jos ei harrasta suojaamatonta seksiä yhdenillanjuttujen kanssa, tai ei harrasta ollenkaan yhdenillanjuttuja, ei ole mitään hätää.
kyllä tulla vakituiselta kumppaniltakin... Jos se vaikka sattuisi olemaan Hakkaraisen uhrin uhrin uhrin uhri... Sitä ei tiedä jos ei otata testiä.
on fiksua vaatia kaikkia sp-testejä, mutta tuo hiv on minimi. Sitä kun ei voida parantaa ja saattaa johtaa kuolemaan.
Lääkäritkin ovat sitä mieltä että ainoastaan riskiryhmän kannattaa testauttaa itsensä.
Kun se leviää ihmisestä toiseen vaikka vakisuhteen kautta, niin ei sitä voi tietää kuka virusta kantaa.
Kuuluiko Hakkaraisen vaimo riskiryhmään? Hän sai tartunnan mieheltään. Jos olisi vaatinut mieheltä testiä ennen seksin harrastamista, niin olisi välttynyt tartunnalta.
Suomessa nykyään eniten heteroseksuaalisissa sukupuoliyhteyksissä. Ei missään narkkareiden tai homojen keskuudessa. He tietävät kuuluvansa riskiryhmään ja siksi testauttavat itseään ja suojautuvat monin keinoin.
Just oli uutisissa tästä.
"Kuuluiko Hakkaraisen vaimo riskiryhmään? Hän sai tartunnan mieheltään. Jos olisi vaatinut mieheltä testiä ennen seksin harrastamista, niin olisi välttynyt tartunnalta."
Onko sinusta jotenkin realistista vaatia aviomiestä/vaimoa käymään muutaman kuukauden välein testeissä tai käyttää aina vain kumia?
Kun kerran "kuka tahansa" voi saada hiv:n ja kumitkin saattavat paukahdella, niin ei kai tässä muu auta kuin lopettaa seksielämä kokonaan.
En tarkoita että testissä pitäisi käydä muutaman viikon välein.
Pointti oli, että uusi tuttavuus on passitettava testiin! Jos Hakkaraisen vaimo olisi näin tehnyt, hän olisi välttynyt tartunnalta! Näin ainakin karsitaan pois ihmiset joilla JO on hiv!
tietoa, keiden joukossa hiv nykyään leviää, ettei tartte arvailla:
http://elisa.net/uutiset/kotimaa/?id=38028613
Seksielämän lopettaminen on ihan hyvä vaihtoehto.
on vaa se kurja jutska, että testi saattaa näyttää positiivista vasta kolmen kuukauden päästä jopa puolen vuodenkin päästä tartunnan saanista. Ei riitä yksi testi todistamaan siltä kantilta katsottuna mitään varsinkin jos on taipuvainen muutenkin paneskelemaan siellä täällä. Tarvii kuukausia odotella ja uusinta testejä ja jos ja kun mistäs voi olla varma, ettei odottelu aikana toinen jatka hurjaa seksi-elämäänsä. Mitä kortsuihin tulee, niin saattaa se virus tarttua suunkin kautta, ihan nuoleskelemalla.
Muuten täytyy myös muistaa jossain vaiheessa hi-viruksen kantaja saattaa antaa negatiivisen tuloksen ja ei suinkaan virus ole mihinkään elimistöstä poistunut.
Realistisesti niin ei se suinkaan ole vain ja ainoastaan yksi pieni verikoe ja sen jälkeen surutta voi luottaa, ettei kumppani ole hiv-positiivinen.
Ehkäpä kuitenkin oma järjenkäyttö ja luottamus ja muut tekijät vaikuttavat puntarissa enempi kuin yksi testi.
Mieshän olisi sujuvasti valehdellut että negatiivinen tulos oli ja moniko vaatii jotain helvetin sertifikaattia?
Näitä hiv-tartuttajia on ollut koko Suomessa huimat kolme kappaletta ja jokaiselta olisi säästynyt, jos ei olisi harrastanut yhden illan juttuja ja jos olis, niin kumis kanssa.
ja narkomaanipiireissä porukkaa, jotka ei välitä kertoa, kun lainaavat vehkeitään ja tai reflois oleva ei välitä tiedosta, kunhan kamaa saa.
Myöskin kyseisellä tartunnalla uhkaillaan ihmisiä.
Kaikista varminkeino on välttyä taudilta: ei harrasta seksiä, eikä käytä kamaa, eikä ole tekemisissä rikollisten kanssa, eikä liiku yksin hämärillä kujilla, eikä työskentele sos-ja terveysalalla, eikä joudu tietyissä maissa verensiirtoon, eikä muutenkaan sairaalahoitoon...jne...Menee samaa sarjaa, kuin voit jäädä auton alle, voit saada sydänkohtauksen.
Mutta toisaalta, jos oikeasti rakastuu johonkin ihmiseen ja haluaa tämän kanssa olla, niin onko jollakin hivillä enää minkään helevetinmoista merkitystä. Edellyttäen tietenkin kantajalta luotettavuutta, ettei ehdoin tahdoin lähde tartuttamaan. Kyseinen virushan kuitenkin tarttuu loppujen lopuksi heikonlaisesti, eikä siihen kuole vaan aids-vaiheen liitännäissairauksiin. Itselläni ei kuitenkaan kyseistä virusta ole, mutta en kyllä viitsi asian suhteen märehtiäkään. Hyvinpä nuo muutamat tuntemani ihmisetkin porskuttavat eteenpäin.
joitan hiv-positiivisia?
Kyllä se niin on, että rakkaus ei kestä hiviä... Tai voi kai siitä huolimatta rakastaa, mutta intiimisuhde ei ole mahdollista.
mutta en lähde erittelemään heitä.
Kuuluuhan intiimisuhteeseen muutakin, kuin mällin roiskiminen sisukseen ja verieritteiden kanssa leikkiminen ja kyllä rakkaus kestää hivinkin siinä missä muutkin.
ei ole mahdollista hiviä sairastavan kanssa. Kuka hullu ottaa riskin? Voi johtaa kuolemaan lääkityksestä huolimatta. Ja hiv voi muuten tarttua suudelmastakin.
aikas vaikeesti niistä läpi mennään. Toki tarvitsee olla huolellisempi ja varovaisempi. Seksi on tuhannesti paljon muutakin, kuin työntöä ja vetoa, sisään ja ulos. Tiedätkö en ole harrastanut seksiä hiviä sairastavan kanssa, mutta tuntuma kuitenkin semmoinen, jos rakastamalla ihmiselläni todettaisiin kyseinen sairaus, niin ei kaikki voi kaatua siihen tai jos rakastuisin ja tietäisin jälkikäteen, niin en usko tiedon muuttavan tunteitani. Eräs mies kerran aikoinaan ei päästänyt kanssani asioita alkua pidemmälle juuri hänen sairautensa vuoksi.
Elämä on muutenkin riskiä ja on sitä joskus tullut leikittyä venäläistä rulettia aseenkin kanssa, jossa panokset ja noin poispäin, mutta paha sanoa kuitenkaan etukäteen, kun en ole ollut tilanteessa rakastuneena ihmiseen, jolla sairaus ja näin en ole myöskään ollut tilanteessa sekstaako vai eikö. Olen kyllä suudellut miestä jolla sairaus.
Mutta en jaksa ottaa stressiä tuommoisen kanssa. Ihminen on kuitenkin se sama, kuin ennen sairauttakin, jos jostakin pidän, niin ei noin pikkuinen asia, kuin hi-virus muuta asioita mihinkään suuntaan.
Tuollainen HIV-testi on nykypäivänä välttämättömyys, sen verran leväperseisiä pettäjiä lutkat ovat.
Mikäli nainen vaatii hiv-testin ennen seksiä, niin se on ihan ok. Hieno periaate, jota en tosiaan itse kannata. Sehän tarkoittaa käytännössä sitä, että sinun kanssa seurustevan miehen pitää olla 3-6 kuukautta ensin ilman seksiä, sitten käydä testeissä ja odottaa tulos.
Koska itse en harrasta yhden illan juttuja niin tulen vaatimaan naiselta HIV-testiä, noista perkeleistä kun ei nykyään oikein tiedä...