Miten toimia liian omistavan

anopin kanssa

Tai ei siis anopista ole vielä kysymys. Olen tavannut kansalaisopiston lukupiirissä ihan ihanan miehen josta olen kiinnostunut ja hänkin on kiinnostunut minusta. Sovimme että hän tulisi tänään tansseihin ja jos hyvin menisi saisi hän jäädä luokseni keskustaan yöksikin, hän kun asuu äitinsä kanssa syrjemmällä. Nyt tältä mieheltä tuli puhelu ettei hän pääse tansseihin eikä voi tavata minua enää koska hänen äitinsä ei halua että poika tapaa naisia. Äitinsä oli sanonut ettei päästä poikaa enää lukupiiriin ainakaan yksin ja piirrustuskurssi jolle olimme jo ilmoittautuneet ei kuulemma tule lainkaan kyseeseen. Poika ei pääse lainkaan yöksi kotoa pois kun ilmeisesti nukkuvatkin yhdessä ja äiti sanoo aina että on voinut pahoin ja pelkää nukkua yksin jos tulee jotain sairauskohtausta tms. Ilmeisesti poika joutuukin hoitamaan äitiään aika paljon. Miten toimisin tässä tilanteessa?

11

1730

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unohda koko tyyppi.

      • sama kokemus

        anopin kanssa, mutta halusin mieheni, koska rakastan häntä. Nyt naimisissa 15 vuotta, mutta helppoa ei ole ollut. Anoppi on tehnyt kaikkensa saadakseen meidät eroon. Ja aina, kun mies oli ollut äitinsä luona, oli hänellä päässään ohjeita minua kohtaan, esim. minun olisi silitettävä 15 ryppyistä silkkipaitaa tai tehtävä vanhanaikaista ruokaa, jota anoppi on tehnyt. En silitä enään minkäänlaista paitaa, pesulatkin on olemassa ja ruoat teen omien ideoitteni mukaan, jolloin ne myös onnistuvat.
        Nyt on anoppi juuri kuollut, en ollut hautajaisissa, enkä ole enään katkera pilattujen vuosien takia, vain huojentunut. Asiat olisivat voineet olla toisinkin, jos anoppi olisi ollut ystävällisempi: olisimme voineet laittaa ruokaa yhdessä, hän olisi voinut tulla mukaan viikonloppujen automatkoille. Rauha hänen sielulleen.


    • koko juttua

      Tämän täytyy olla provo. Eihän tuollaisia ole aikuisten maailmassa, vai oliko kyse teineistä?

      Minkä ikäisiä olette?????

      • ---

        Kyseisestä tapauksesta en tiedä, mutta niillä seuduilla, joilla luetaan Maaseudun Tulevaisuutta, on melko tavallista, että poika saa aloittaa seurustelun suunnilleen siinä iässä kun äiti kuolee. Henkilöiden ikä voi olla mitä tahansa 17-70 välillä.


      • provotus

        No en kyllä usko tätä juttua. Eihän me mitään 1700 lukua enää eletä.


    • äidin takia

      hyvää alkavaa suhdetta lopettaa.Ehdota seuraavan kerran pojalle että ottaa äidin mukaan.Saat tutustua tulevaan anoppiin samalla.Onhan pojallakin mukavampi kun on lähiomainen mukana.

    • Yritä sieltä

      Luulisi, että enempi olisi tosimiehiä puutyökursilla.
      Kokeile sitä.

    • hgkddy

      "Mitä teen jne....tai ei siis vielä anoppi" Voi herran jestas. Minkä ikäinen olet 14-16 vai. Odota nyt kun kasvat aikuiseksi ja osaat ajatella omilla aivoilla. Katsele vaikka joitakin muitakin vaihtoehtoja. Ei elämä ala anoppi ongelmasta.

      Kyllä on uusavutonta. Ihan tekemällä tehtyjä murheita.

      • aloittaja...

        nelissäkymmenissä molemmat


    • ...

      Olin itse vastaavanlaisen tapauksen kanssa naimisissa kymmeniä vuosia. Lopulta tajusin, ettei vika ole anopin vaan puolisoni. Hän ei koskaan päästänyt irti äidistään. Siihen ei lopunperin auttanut edes äitinsä kuolema, muisto jäi kummittelemaan.

      Älä ota itsellesi helvettiä tähän elämään...

      • vei pojan

        Olen ollut 3 vuotta naimisissa mieheni kanssa joka on samaa kaliberia, n. 40 ja äidinsä määräiltävissä. Minä olen se paha ja hän näyttää vihansa jopa minulle. Tilanne on nyt pahempi kuin alussa. Anoppi yrittää määrätä kaiken, ennen en välittänyt, mutta nyt mieheni jopa puolustaa häntä.
        Mietin sitä mitä jatkuva manipulointi voi tulla jatkossa tullessaan. Ymmärrän, että tämä oli virhe tikki, mutta tunteita on vielä, vähän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      27
      19517
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      75
      6502
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      28
      6146
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      98
      5945
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      43
      5799
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      100
      5678
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      5113
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4797
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      62
      4156
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3765
    Aihe