Tuomesta

Voiko tuomea käyttää soitinrakennuksessa?
2266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

vetistä puuta, kuivuessaan halkeilee kovin ja sitten pillipuuksi siinä on vahva karvasmantelimyrkyn maku. Eipä järsi hiiri sitä puuta.

Äänestä
  • Jaa. Mutta miten voisi kuivattaa, niin että ei halkeilisi? Sisällä, ulkona? Pitäisikö sahata osiin tai onko jotain muuta kikkaa?
    Minulla oli nimittäin tuomi tuossa pihalla ja sahasin sen poikki. Kyllä siitä jotain voisi tehdä varmaan. Talvella voisi näperrellä jotain. Jossain luki, että tuomea käytetään hienompiin veistoksiin. En aikonut tehdä mitään pilliä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


soittimeksi? kirjoitti:

Voiko tuomea käyttää soitinrakennuksessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu