Vaatimuksia?

Ootteko te ihmiset ihan pöllähteineitä vaatiessanne mieheltä/naiselta sitä sun tätä? Itse en ole koskaan vaatinut mitään ja silti saanut kaiken. Ja vähän päälle.

Ihminen on sellainen kuin on, vaikka mitä muuta vaadittaisiin. Tutustukaan toisiinne kunnolla ennen parisuhdetta!
4289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Semmosta se on.. Etenkin nettideittisysteemit (ja varmaankin myös lehtien henkilökohtaista -palstat ja vastaavat?) ovat lähempänä K-kaupan lihatiskiä kun mitään ihmismäistä. Mutta niin se vaan menee. Kai sen aiheuttaa yhteiskunta ja media ja ja ja..

Äänestä

Tosi kauniisti sanottu puolisostasi "saanut kaiken ja vähän päälle", mutta kyllä sinäkin olet jotakin tiedostamatta /tiedosten "vaatinut". Et kai voi ottaa ketä tahansa kuin sikaa säkissä. Vaatimius- sanana ei vastaa suomenkielisessä ilmaisuus tarkoitustaan. Englannin kielessa EXPECTING on sana jota käyttäisin.

Tuo lause jota käytit, jos kuulisin edes kerran mieheni suusta saman, olisin Happy Ever After.
Sano se hänelle!

Äänestä
  • Vaatia -sana on väärä, koska se on ehdoton. Mitä ehdottomampia parisuhteessa ollaan sitä varmemmin menee päin prinkkalaa.

    Ei kai mikään ihmissuhde ala niin, että molemmat tai jompikumpi on säkissä ;D? Vaikkei edes puhuisi toiselle vaan tarkkailisi hänen käytöstään, ilmeitään ja eleitään niin siitä voi päätellä paljon.

    Äänestä

Joo meni 21 vuotta ennenkuin opin tuntemaan puolisoni. Itse viihdyin ja viihdyn paremmin kotona, tai miksei kapakassa yhdessä puolison kanssa. Hän ei taas halunnut minun kanssa vaan halusi mennä yksin tai porukan kanssa. Näin sain olla kotona ja eräänä iltapäivänä hän tuli kotia hyvin vihaisena reissultaan ja kertoi kapakoissa ja tansseissa miehiä metsästämässä ja uskottomuutta harrastamassa. Siinä syy miksi en mahtunut mukaan. Ja vasta tuolloin opin minkälainen parisuhde minulla on, olisko minun pitänyt vaatia häneltä uskollisuutta, rehellisyyttä ja avoimmuutta enemmän. Ne lupaukset olivat kuitenkin liian vaikeita pitää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sharon kirjoitti:

Ootteko te ihmiset ihan pöllähteineitä vaatiessanne mieheltä/naiselta sitä sun tätä? Itse en ole koskaan vaatinut mitään ja silti saanut kaiken. Ja vähän päälle.

Ihminen on sellainen kuin on, vaikka mitä muuta vaadittaisiin. Tutustukaan toisiinne kunnolla ennen parisuhdetta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu