Riidan päätteeksi mies löi minua, ensimmäisen ja toivottavasti viimeisen kerran. aikaisemmin henkistä väkivaltaa ja uhkailua. tein väkivallasta ilmoituksen kävin lääkärissä ja hain avioeroa ja asuntoa joka on nyt vuokrasopimuksen tekoa vaille varma.
yhteinen vuokra-asuntomme jää miehelle ja kyseessä iso asunto isolla vuokralla.minulla on velkaa ja niin sitä on miehelläkin ja enemmän kuin minulla . on tehnyt omin päin kysymättä minulta ja n. pari tonnia enemmän kuin mun velka.
omaisuutemme kuten auto, vene ja kodin irtaimisto enimmäkseen hänen nimissään. tietokone ja pesukone on minun maksamaa.
onko nyt niin että joudun lähtemään ns tyhjin käsin kun mies niin väittää. lisäksi minun pitää vielä maksaa rahaa joistain asioista hänelle kuten asunnon korjauksesta ym. enkä saa edes henk kohtaisia tavaroitani viedä uuteen asuntooni
onko tämä oikein , mitä on tehtävissä. mihinkään asianajajiin mulla ei ole varaa, hyvä kun saan ruokaa hankituksi lapselleni ja mulle. rahallisesti miehellä sama tilanne ja lapsia 2
yhteen mennessä minulla oli kolmion varustus kaikki mitä yleensä kotona on ja auto, nyt kaikki mennyttä. jäikö tämä oppirahoiksi siihen että älä koskaan enää luota yhteenkään mieheen ja pysy erossa kaikista miehistä, sillä oikeesti ajattelen näin
yhteinen vuokra-asuntomme jää miehelle ja kyseessä iso asunto isolla vuokralla.minulla on velkaa ja niin sitä on miehelläkin ja enemmän kuin minulla . on tehnyt omin päin kysymättä minulta ja n. pari tonnia enemmän kuin mun velka.
omaisuutemme kuten auto, vene ja kodin irtaimisto enimmäkseen hänen nimissään. tietokone ja pesukone on minun maksamaa.
onko nyt niin että joudun lähtemään ns tyhjin käsin kun mies niin väittää. lisäksi minun pitää vielä maksaa rahaa joistain asioista hänelle kuten asunnon korjauksesta ym. enkä saa edes henk kohtaisia tavaroitani viedä uuteen asuntooni
onko tämä oikein , mitä on tehtävissä. mihinkään asianajajiin mulla ei ole varaa, hyvä kun saan ruokaa hankituksi lapselleni ja mulle. rahallisesti miehellä sama tilanne ja lapsia 2
yhteen mennessä minulla oli kolmion varustus kaikki mitä yleensä kotona on ja auto, nyt kaikki mennyttä. jäikö tämä oppirahoiksi siihen että älä koskaan enää luota yhteenkään mieheen ja pysy erossa kaikista miehistä, sillä oikeesti ajattelen näin
Vastaukset 15
Vanhimmat
Avioerossa pesän jakaminen menee periaatteessa niin, että katsotaan yhteinen varallisuus, siitä vähennetään yhteiset velat ja jäljelle jäänyt nettovarallisuus pistetään 50/50. Jos ja kun toiselle jää omaisuutta (asunto, auto tms) enemmän kuin toiselle, erotus pitää tasata tasingolla.
Yhteiseksi omaisuudeksi pääsääntöisesti katsotaan kaikki, mikä on avioliiton aikana hankittu/saatu/peritty. Avioehdolla voi tehdä rajauksia, myös perinnössä voi olla testamentissa mainittuja rajauksia avio-oikeuteen. Sillä ei ole merkitystä, kenen nimissä mikäkin vehje tai systeemi on.
Henkilökohtaiset tavarat SAA viedä mukanaan, siis korut, hammasharjat, yms tavarat, jotka on selvästi vain ao. henkilön käyttöön tarkoittettu.
Oikeusaputoimistosta saa apuja tuohon juridiikkaan. Muistaakseni maksaa sekin jotain, taisi olla luokkaa muutama kymmenen euroa maksimissaan.
Ketään ei kiinnosta eron syy. Ero tapahtuu lain mukaan tietyllä tavalla riippuen onko avioehtoja ym. juridisia rajoitteita. Että turha parkua mies löi. Minuakin löi mies, ensimmäisen ja viimeisen kerran .... kaksitoista vuotta sitten. Erottiin ja palattiin yhteen. Palattiin, koska uskoin ettei lyö toiste eikä ole sellaista tilannettakaan syntynyt. Siihen tilanteeseen saatan itsekin vaikuttaa, eli en ala aukomaan päätä asiattomasti. Ei se kai löisi vaikka alkaisin.... mutta miksi pitäisi? Oikeasti pidän miehestäni, rakastan? Ehkä, ainakin välitän, ja hän minusta. Sen hän osaa kyllä osoittaa. Joten miksi vittuilisin hänelle edes riidan yhteydessä.
Vai löikö miehesi ihan yllättäen kun töistä tultuasi halasit ja sanoit hei kulta, mitäs kivaa keksittäisi? Joo ei, riitahan teillä oli. Sinä varmaan kestät vittuilua, ja niin kestän minäkin, mutta ei ole yksi ja kaksi jotka ei kestä vaan niillä poksahtaa päässä. Ajattelitko sitä. Turha selittää ettei koskaan saa ketään lyödä. Ei kannata sellasen selittää joka pitää kuitenkin vittuilua oikeutettuna.
Trakoitako jos riidan yhteydessä ei sano mukavia asioita,m niin silloinhan saa toki lyödä?
Voi hyvänen päivä ja näin laukoo vielä itsekin väkivallan kohteeksi joutunut,uskomatonta.
jos meillä joku vittuilee se on kyllä mies
toki annan minäkin takaisin kun mittani täyttyy mutta aika pitkään olen kuunnellut ja kuuntelen vieläkin kunnes pääsen muuttamaan.
tämä riita mistä sain turpaan koski vanhaa äitiäni jota olen luvannut auttaa ettei hänen tarvi ostaa palveluja pienestä eläkkeestä.
edellisenä päivänä äiti soitti miehelleni ja pyysi apuun kun hänen happilaitteensa ei toimi ja ilma loppuu.
lähdettiin ajamaan n.30 km päähän tuhatta ja sataa miehen jupistessa että miksi sinne hänen täytyy lähteä . no äiti tiesi ettei kukaan muu ymmärrä sen laitteen päälle mitään.
no se asia hoidettiin ja seuraavana päivänä se riita sitten tuli.
äiti kysyi mieheltä että mitä hän on velkaa ja mies ei halunnut mitään joten hänet tuntien otin äidiltä kympin ja annoin miehelle bensa rahaksi koska tiesin että sanomista tulee.
minulle äiti oli muutamaa päivää aikaisemmin lykännyt kaksikymppiä leipomisista ja ruoanlaitosta, joita ei olisi tarvinnut antaa koska nyt on mun vuoro huolehtia äidistäni mutta otin kun on sen verran jäärä ettei siitä tarvi enää äidin kanssa ruveta riiteleen
riidassa oli kyse jonkinlaisesta kateudesta kun minä sain 20 ja hän vaan 10. kysyin että haluaako hän se 20 , voin antaa sen hänelle mutta se ei kelvannut. siitä väännettiin.
, kunnes sanoin että selvä hänen ei tarvi auttaa enää mitenkään mun äitiä ja silloin hän kävi minun hiuksiini kiinni istuessani tietokoneella, siis takaa päin ja riepotteli pitkin lattiaa. sain tönäistyä hänet jotenkin irti ja hän kaatui sängylle selälleen ja syöksyi sieltä uudelleen kimppuun kaataen minut sängylle ja sitten alkoikin tulla nyrkistä repi hiuksista ja kuristi kurkusta ja sen jälkeen käski poistua hänen kodistaan.
tietysti minun olisi vain pitänyt kuunnella nöyrästi ja olla sanomatta vastaan tai olla puolustamatta äitiäni.
ja kyllä kestän tietyn määrän vittuilua jos se kohdistuu minuun itseeni mutta jos sitä jatkuu ja jatkuu aina vaan niin joku raja se on minullakin. jos vittuilu kohdistuu muihin läheisiini niin raja on paljon lähempänä.
kuunteletko sinä kun läheisiäsi haukutaan ja arvostellaan aiheetta. sinä varmaan silittäisit miehesi päätää ja kehuisit voi kulta sä oot ihan oikeessa ja yhtyisit kilvan miehesi kanssa haukkumaan sinulle tärkeitä ihmisiä vai kuinka.
Jos olet vähävarainen tai -tuloinen, sinun on mahdollista saada oikeusapua. Ota mielummin yksityisiltä markkinoilta juristi, oikeusapu korvaa myös yksityisen juristin. Yksityinen hoitaa nopeammin asiasi ja voit valita perhejuridiikkaan perehtyneen juristin. Katso täältä, oletko oikeutettu oikeusapuun:
http://www.om.fi/Etusivu/Julkaisut/Esitteet/Oikeusapu/Mitaoikeusapuhakijallemaksaa
Oleellista on, onko miehesi ottanut lisälainat omiin nimiinsä ennen sinun erohakemuksen jättämistä vai sen jälkeen. Jos sen jälkeen, et joudu maksamaan tasinkoa. Olennaista on myös avioliittonne kesto.
Yhtä lailla saat tasinkoa veneestä, autosta ja kodin irtaimistosta kuin joudut hänelle maksamaan. Jos teillä ei ole avioehtoa, on aivan sama, kenen nimissä omaisuus on. Tasingon suuruuteen ei sillä ole merkitystä.
Henkilökohtaiset tavarat saat viedä omaan kotiisi.
Katkeruus ei tässä nyt auta, vaan nopea ja oikea toiminta.
avioeron syy ei ollut pääasia vaan se että mies vie kaiken minun lääkkeeni reseptini kenkäni alushousuni (uudet vielä paketissa)ja tukisukkani jota joudun käyttämään aina syntymävammaisuuteni tähden , sitä ilman en tule toimeen. kenkiä minun on tosi vaikea saada ja niihinkin pitää teettää korotus toiseen koska on eripituiset jalat. mitä mieheni tekee näillä. lisäksi käytän vessassa korotusta vc istuimessa kipeiden polvien takia ja sitäkään hän ei piruuttaan anna viedä , han ei sitä tarvi kun joutuu aina pois ottamaan että itse yltää istunnolle
toki näitä saa uusia kaupasta mutta kun ovat erikoisvalmisteisia niin arvatkaa mitä maksaa. lähes vuoden olen ollut sairaslomalla, käynyt läpi 2 leikkausta. syyskuun alusta en ole saanut penniäkään rahaa mistään paitsi tyttäreni elarit 2*129 e ja silti olen maksanut tähän saakka oman osuuteni asumis ym kuluista. enskuulle mulla täytyy löytyä rahaa kahden asunnon vuokraan ja toisen vuokratakuuseen. nykyisen asunnon mun vuokratakuu osuus toista tuhatta euroa on kiinni tässä asunnossa niin kauan kuin mies asuu tässä ja hyvä jos ei kuluta niitä omiin vuokriinsa. niin että mikäs syy mulla on olla katkera. ei kun miehelle kaikki ja aloita tyhjästä kämpästä, kyllä se siitä. ikää mulla on 53 v ja kunhan täytän 60 niin eiköhän mulla jo sitten ole uusi valmis koti pesukoneineen verhoineen mattoineen huonekaluineen ym:een astioineen.
kiitokset kaikille vastanneille, ei tämä pelkästään parista nyrkin iskusta ole kiinni , kuten sanoin paljon muitakin kauheuksia on taustalla kaikesta en vaan kerro. mutta minä selviän tästä, jää ainakin tytölle valmis koti.
Siis jos tuo mies nyt tosiaan vie lääkkeet yms henkilökohtaiseen terveydenhoitoon liittyvät välttämättömät asiat, niin eihän sitä pidä sallia! Eikä hänellä ole minkään valtakunnan oikeutta siihen.
Mutta mitä tilanteessa voi tehdä? Itse lähtisin moisessa todella ikävässä tilanteessa ottamaan yhteyttä eri viranomaisiin. Oikeusaputoimisto ja poliisi tulisi ensimmäisenä mieleen. Äkkipäätä tulee mieleen, että moinen lääkkeiden yms vieminen menee jo pahoinpitelyn tms puolelle. Taikka poliisin tehtävähän se on keksiä oikea rikosnimike. Anyway tilanne voi ratketa sillä, että poliisi soittaa miehelle ja kertoo että moinen peli ei vetele.
Jos olet näitä invalidiapuvälineitä itse itsellesi hankkinut, ovat ne sinun omaisuuttasi. Samoin pesukoneen ja tietokoneen hankinnasta sinulla lienee kuitit tallella, joilla pystyt osoittamaan niiden olevan sinun omaisuuttasi. Saat ottaa poismuuttaessasi kaiken sinun nimissäsi olevan ja omistamasi omaisuuden, pesukoneen sekä tietokoneen. Eikä mies todellakaan voi kieltää sinua ottamasta vessankoroketta, kenkiäsi ja tukisukkiasi... pidähän puolesi, ystävä hyvä!
tuossa kun kerroin taloudellisesta puolesta pienen seikan niin tunne puoli onkin jos sitten toinen juttu mutta ne työnnetään tässä vaiheessa aivan sivuun. niitä ehtii suremaan sitten jälkeen päinkin .
mies yrittää kiristämällä ja lupaamalla vaikka kuun taivaalta kunhan en vaan lähtisi ...lupaa että hän muuttuu ja kaikki muuttuu hyväksi. on tilaillut aikoja sinne sun tänne että hän menee hoitoon ja hakee apua mutta mielestäni väärin perustein. mitä sellainen auttaa jos menee vain sen takia että sais minut jäämään.
sinne minun käsittääkseni pitäisi mennä ainoastaan niin että itse tahtoo muutosta ja apua , ei niin että kun joku toinen sanoo niin aha joo mä meen ja käyn siellä sen toisen mieliksi. se ei auta mitään.
käy vähän aikaa ja se on siinä sitten, kaikki palaa ennalleen. hänessä kun ei ole mitään vikaa.
mieheni on toisaalta kunnollinen ei ryyppää ja tekee ja osaa kaikenlaista, olenkin sanonut ja sanon vieläkin että jos on jotain mitä mieheni ei osaa sitä ei tarvi osatakaan. häneltä ihmiset kyselee asioista koska tunnetaan että hän tietää ja jos ei tiedä hän etsii vastauksen vaikka kiven alta.
mutta... jotain on vialla...en tiedä mitä.. se ilmenee syksyisin ja keväisin eritoten.
hänen käytöksensä minua kohtaan on mielestäni aivan alaarvoista. minä kun en osaa , enkä tiedä ja muista mitään. minä olen puhunut ja tehnyt kaiken laista josta minulla itsellä ei ole tietoa.mutta minähän en muista..siinä syy.
kaikesta mitä teen on jotain huomauttamista, kaikki on päin v....a.
mulla on muka täys vapaus mennä esim työkavereitten kanssa rientoihin, viimeeksi risteilylle ja kas kummaa mitenkäs se passi sattuikaan häviämään sopivasti (ei ole tapana hukkailla tärkeitä papereita)no minä olin kuulemma itse pistänyt sen häneltä piiloon ettei hän vie sitä kun viimeeksi olin ollut siiderissä. siitä on muutamia viikkoja, olin kuitenkin nähnyt sen passin muutamaa päivää aikaisemmin laatikossa jossa säilytän sitä.
turpaantulo päivänä hän käski minun painua hevon vittuun ja helvettiin asunnosta , otti avaimet ja sim kortin kännykästä.kännykkä on tyttäreni vanha joten jostain syystä hän ei tälläkertaa vienyt koko kännykkää. aikaisemmin on paiskonut lattiaan muutamat kännykät jotka on hajonnut tietenkin palasiksi ja monet sim-kortit olen joutunut uusimaan.
toista viikkoa olen nyt oleskellut vähän siellä sun täällä ja yrittänyt saada jotenkin noita asioita kuntoon. asunto on kuun vaihteessa tulossa kunhan nyt saisin jostain rahaa voidakseni maksaa vuokraennakot ja vuokrat mutta eiköhän asiolla ole tapana jotenkin järjestyä.
tämän jupakan aikana olen ollut yhteydessä eri virastoihin ja poliisiinkin mm noiden tavaroiden saamisen vuoksi mutta kukaan ei ole pystynyt auttamaan tai neuvomaan mitä minun pitäisi niiden saamiseksi tehdä .
enenpää pahaa en myöskään haluaisi miehelle, hänelläkin on selviämistä taloudellisesti tästä paskasta, oli hän ollut kuinka ilkeä tahansa minulle, minä en vaan jaksa tätä elämää enää vaan haluan pois omaan rauhaan tyttäreni kanssa.
kiitos jos jaksoit lukea tänne asti, paljon paljon asioita olisi kerrottavana näistä vuosista jos vaan jaksaisin . mutta tuskin kukaan tätä jaksaisi lukea.
en kaipaa tähän enää vittuilua siitä että mitäs läksit sen kelkkaan vielä uudestaan (muutin jo yhden kerran erilleen mutta palasin).suku pitää siitä huolen ja ne muutamat ns. ystävät jotka ovat kaikonneet tämän helvetin aikana. ketään ei ole jäljellä, on vain miehen kaverit ja suku.
kyllä tässä kaikenlaista on käynyt mielessä mutta on minulla vielä tyttäreni , maailman paras asia ja on täysikäinen poikakin joka asuu jo omillaan ja pärjäilee.
Jos menisit vaikka jonkun ystävän/tutun kanssa kahdestaan hakemaan noita henk.koht. tavaroitasi. Olisi ainakin sitten joku paikalla todistamassa jos et pääse yhteiseen kotiin tai et saa niitä tavaroita.
Lisäksi pahimmilta ylilyönneiltä yleensä vältytään, kun tilanteessa on muitakin kuin eroavat puolisot.
Voimia jokatapauksessa!
Ei kai se mies vuorokaudet ympäri kotona ole, kun kerroit hänen työssäkin käyvän. Mikset vie tavaroitasi pois asunnosta miehen ollessa töissä? Ja jos haluat heti pois, voit mennä turvakotiin siksi ajaksi kunnes saat vuokra-asunnon. Älä nyt hyvä ihminen siellä miehen hakattavana viivy!
ainakin niiden henk kohtaisten tavaroiden kanssa.
mutta nuo tärkeimmät ja uusimmat onkin viety pois kotoa joten niihin en pääse käsiksi.
tärkeimmät paperit ja osa vaatteista on siellä missä olen oleskellut eli siellä sun täällä ympäri maakuntaa.
nyt olen ollut täällä kotona muutaman päivän miehen pyynnöstä järjestelemässä asioita ja on luvannut olla kunnolla koska jos vähänkin ärhentelee lähden enkä enää palaa , se tietää sen. jos kerrankaan vielä käy kimppuun niin se on lähestymiskiellon paikka, sen olen luvannut
yrittää käyttää ajan mun käännyttämiseen etten lähde mutta se ei auta enää
nyt on asunto ja sinne muutan.
helvetin moinen taloudellinen katastrofi tosin on kai joku pahempaakin nähnyt
mielialani vaihtelee päivän mittaan ylös ja alas
olen kuin joku sekopää mutta kai tää tästä joskus rauhoittuu. ei ole ketään jolle voisin puhua näistä kun kukaan ei enää jaksa kuunnella. siksi kai tännekin kirjoitan mietteistäni ja kysyn jos joku voisi sanoa mitä voin tehdä
tämä sun neuvosi taitaa jäädä ainoaksi vaihtoehdoksi , pelastan sen minkä voin ja jääköön loput. kaupasta ajan kanssa uutta.
"mutta nuo tärkeimmät ja uusimmat onkin viety pois kotoa joten niihin en pääse käsiksi."
Eikös tuo ole jo varkaus tai ainakin anastus? Minusta voisi olla jo aineksia rikosilmoitukseen.
Tuohon voi vastata
uusi osoite