Tietääkö kukaan Suomalaista firmaa euroopan maissa? Olemme lähdössä koko perheen voimin kartuttamaan elämän kokemustamme, mutta se työpaikka on ensin hankittava.
Suomalaiset firmat ulkomailla
matkustajat
31293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ihan suomalaisiinkaan firmoihin panostaa. Joka maassa kun on ihan oma työkulttuurinsa ja kielivaatimuksensa. Suomalaisia firmoja on mm. Kone, Nokia, paperin valmistajat, Outokumpu..
Kannattaa ensin listata omat tiedot ja taidot (kieli ym.), katsoa esim. Monsterin työpaikkoja,
tutkia eri maiden palkkatasoa, asuntojen vuokria, verotusta etc. ettei matkalla tule yllätyksiä. Ja tietty, jos teillä on lapsia - päiväkodit ja niiden hinnat, lapsiystävälliset asuinalueet. Kaikki maat kun eivät ole turvallisia lintukotoja, joissa perheet otetaan hyvin huomioon.
No meidän perhe muuttu Englantiin 90-lopussa, ei-suomalaiseen firmaan.
Palkkataso, verotus ja autojen hinta on aiheuttanut sen etta paluuta kotimaahan ei ole koska asumme omakotitalossa ja meilla on pari uudehkoa autoa - Suomen palkkatasolla ei tosiaan tulisi mitaan. Koska sairaanhoito jne on ilmaista, lapsilisat ja tax creditit isompia laskin etta palkkamme pitaisi nousta melkein 45% etta lahto kannattaisi.
Tama siis vain varoituksena etta useimmille paluu on sitten elakeiassa. Naapurikylassa asuu suomalainen sairaanhoitaja joka kovalla tohinalla suunnitteli paluumuuttoa mutta se tyssasi kun han rupesi laskeskelemaan kateen jaavaa palkkaa.
Meidän elinympäristössämme puolestaan tilanne on sikäli onnellinen, että yhdenkin palkalla tulee yleensä toimeen ihan kivasti. Itse asiassa meidänkin elintasomme on noussut verrattuna Suomessa olleeseen vaikka tulonsaajana on enää toinen (väljä talo ahtaan kerrostalon sijaan, iso tila-auto pikkufarmarin jälkeen, merenrantapuistot lähellä, jne).
Kun tähän ynnää mukaan ihmisten positiivisemman asenteen elämään, tulevaisuuteen ja toisiinsa (aurinkoisesta ilmastosta puhumattakaan ;-), voi sopeutuminen Suomeen olla taas kovan työn takana.