Missä on ihmisten terve suhtautuminen itseensä ja pukeutumiseen, kun nykyään ei pidetä pipoa, koska se näyttää tyhmältä ja pilaa kampauksen ja toppatakki saa näyttämään lihavalta, siis kuljetaan ohkaisessa syystakissa, että näytetään varmasti hyvältä, vaikka ulkona ois kuinkak kylmä tahansa? Hei haloo?
Mua katotaan kadulla kieroon kun olen pakkasaamuna pistänyt pipon, hanskat ja kevyen toppatakin päälleni, koska on kylmä enkä halua palella. Miksi näin? Eikö olisi paljon järkevämpää vähät välittää toppatakin "lihottavuudesta" ja pipon ulkonäöstä, kun niiden ensisijainen tarkoitus on pitää sut lämpöisenä, ei olla huippumuotia!
Mua katotaan kadulla kieroon kun olen pakkasaamuna pistänyt pipon, hanskat ja kevyen toppatakin päälleni, koska on kylmä enkä halua palella. Miksi näin? Eikö olisi paljon järkevämpää vähät välittää toppatakin "lihottavuudesta" ja pipon ulkonäöstä, kun niiden ensisijainen tarkoitus on pitää sut lämpöisenä, ei olla huippumuotia!
Vastaukset 12
Vanhimmat
Puuttumatta siihen, onko itsensä jäädyttäminen viisasta vai ei, kysyisin, kuka nyt siis on itsekäs - ne itsensä palelluttajat vai sinä, joka vaadit muita tekemään kuten itse teet? ;)
no ei vielä edes ole pipo keli ja mun mielestä monet käyttää pipoja ja hattuja nykyään koska ne on muodikkaita. ja toppatakin lihavuudesta en tiedä jos laittaa kunnollisen 100% villa paidan alle se kyllä lämmittää ja on suht ohuitakin untuvatakkeja. En tiedä mistä sä puhut mutta ehkä teinit tekee mitä sattuu mutta ei ne aina välttämättä ole muodikkaita katso yleistä katukuvaa.
Kyllä tuolla kaduilla näkee ihan monenikäsiä, jotka ei puekudu niinku keli vaatis, vaan haluaa palella väkisin. Moni kaljupäinenki hilluu ilman mitää päätä suojaavaa kovimmillaki pakkasilla.. Luulis jo aivojen tosta jäätyvän..
ettei esim. amis pojat pidä koskaan pipoa
tai hanskoja ja takki on aina auki.
Tosin on varmasti poikkeuksia. Mutta kyllä
suuri osa nuoristakin pukeutuu lämpimästi.
Itse en nuorena pitänyt pipoa, nykyisinkin
vain omia neulomiani, sillä kaupan pipot on
liian isoja.
Pipoja kyllä pidetään nykyisin kesät talvet ja
sisälläkin.
Ainakaan täällä kaupungissa ei
ole niin kylmä kuin esim. aukeella peltotontilla.
Joten täytyy olla kyllä kova pakkanen, että
tarvii paksut toppavaattteet.
Vilukissa
en ole ikinä kuullut että joku sanoisi toppatakin lihottavan :D kuka voi olla niin tyhmä!!! kyllä sen varmaan näkee vaikka olis kuinka toppavaatteita, että onko ihminen lihava vai ei.....
& kaupoista saa tosi mageita toppatakkeja(jotka OVAT huippumuotia), mutta niitä ei vaan vielä ole voinut oikein käyttää. On vielä sen verran lämmintä...........mutta laittakaa vaan vaatteita päälle, kun kylmät tulee
laittaisi toppavaatteet niin ei selviäis
millään talvesta! Tarkoitan kun tottuu
lämpimään niin sit 30 pakkasilla pitäis
pukeutua 'miselin' ukoksi, että tarkenis.
Ja luulen, että hiki tulis toppavaatteilla
tässä kelissä! Toiset tietenkin ovat enemmän
vilukissoja kuin toiset : )
Onko se itsekästä, jos pukeutuu niin kuin itse haluaa? Eli kaikkien pitäisi hillua toppatakeissa ja pipot päässä vain siksi, että sinä tuntisit olosi mukavaksi...
Näillä keleillä toppatakki voi olla vielä liian lämmin, siksi niitä ei vielä paljoa katukuvassa näy. Itse en ainakaan viitsi pienen aamupakkasen takia kiskoa toppatakkia päälleni, koska päivällä se olisi liian kuuma. En kyllä ole huomannut mtn toppatakkien dissaamista, ehkä teidän teinien keskuudessa sitä sitten harrastetaan tai sitten vika on omassa päässäsi.
Me hiphopparit päästään helpolla. On varsin katu-uskottavaa kulkea valtavassa toppatakissa ja pipossa :) Eipä silti, on kyllä jo ikääkin sen verran, että ei mua muiden mielipiteet paljon paina.
Yks puute mullakin kyllä on - ei ole talvikenkiä. Ei ole varaa ostaa jalkineita, joita voi käyttää vain osan vuodesta ja joilla ei voi edes tanssia. Toisaalta en elä missään metsässä, kuljen autolla pidemmät matkat ja villasukat lämmittää tennareissa.
Niinkuin nyt Suomessa valtaosa ihmisistä pukeutuisi muodikkaasti! No jo on väite. Kiinnostaisi tietää missä päin Suomea liikut? Itse asun Helsingin keskustassa, missä näkee todellisen läpileikkauksen suomalaisuudesta.
Väittäisin, että Suomessa päinvastoin ei juurikaan tyyliin panosteta. Joten tuntuu todella epäloogiselta tuo perustelusi. "...kuljetaan ohkaisessa syystakissa, että näytetään varmasti hyvältä..." Toistan: Suomessa harva oikeasti viitsii panostaa kunnolla siihen, että näyttäisi hyvältä.
Tämä ei tarkoita sitä, etteikö voisi käyttää pipoa ja toppatakkia: nekin voivat näyttää tyylikkäiltä, jos viitsii hieman panostaa.
On sääli, että Suomessa pukeudutaan niin tyylittömästi.
Vai Helsingin keskustassa näkee muka "todellisen läpileikkauksen suomalaisuudesta", ja vitut. Kaikki teinarit (ja vanhemmatkin) pukeutuneet samaan H&M Vero Moda-kamaan, joukossa wnb-gootit ja "hipit" ym. friikit sekä lukuisat maahanmuuttajat.
Sinä kuvittelet tietäväsi suomalaisten pukeutumistyylistä kaiken koska asut Helsingin keskustassa. Helsingissä näkee paljon erilaisia persoonia friikkejä eikä se tarkoita sitä että kaikki suomalaiset pukeutuvat yhtä tyylittömästi. Helsingin katukuvassa juuri nuo persoonallisimmin/typerimmin pukeutuvat pistävät silmään, koska ne erottuvat massasta. Helsinki ei ole sama asia kuin koko Suomi, fuckin' vatipää.
Ketjun aloittaja on varmasti joku teini ja teinien keskuudessa jonkun paksun toppatakin pipon käyttäminen saattaa olla noloa. Vielä nolompaa on se, kun joku "naikkonen82" tulee selittämään: "Suomessa pukeudutaan tyylittömästi. Minä tiedän koska asun Helsingin keskustassa". Stadin keskusta ei todellakaan ole mikään muodin mekka, vaan siellä todella näkee pellejä laidasta laitaan.
"Stadin keskusta ei todellakaan ole mikään muodin mekka, vaan siellä todella näkee pellejä laidasta laitaan."
Tarkoitin juuri tätä samaa kuin sinäkin. Mutta kerropa missä päin Suomea se muodin mekka on? Helsinkiin tulee pidemmänkin matkan takaa ihmisiä töihin päivittäin ja harva helsinkiläinen on oikeasti helsinkiläinen. Pks vetää jatkuvasti ihmisiä muualta Suomesta ja sehän tarkoittaa silloin sitä, että stadi on hyvä läpileikkaus suomalaisuudesta. 20% suomalaisista asuu pk-seudulla, joten kyseessä on aika hyvä otanta. En tiedä miten teillä siellä Kuopion torilla?
"Vielä nolompaa on se, kun joku "naikkonen82" tulee selittämään--"
Ja kerropa vielä kerran ne perustelut, miksi tämä oli niin noloa? Niin ja missä päin Suomea pukeudutaan tyylikkäästi? Kovasti alkoi nyt kiinnostamaan...
Sinä taas taidat olla niitä, jotka katsovat kieroon naisia, jotka haluavat pukea korkokengät ja hyvännäköisen takin. Siihenkin törmää - jos itse ei pukeudu fiinisti, ei kukaan muukaan saisi, ja mulkoilu alkaa. Onneksi kaltaisiasi jurottajia on harvassa; se mulkoilu ei ole mukavaa kenenkään (ei edes "naapurin siskoa" muistuttavan naisen) mielestä.
Minä puen ulos lähtiessäni naisellisen villakangastakin, korkeakorkoiset nahkasaappaat ja suloisen pikkulaukun - eikä se kuulu kenellekään muulle; itsepähän asussani palelen tai en palele.
Mistä tuo luulo tulee, että te laittautumattomat "minähän puen vaikka jätesäkin päälleni, ja hyi noita syntisiä jotka yrittävät näyttää hyvältä jopa talviaikaan"-tänttärät kuvittelette omaavanne oikeuden huomautella muiden pukeutumisesta? En minäkään sano teidän pukeutumisestanne yhtään mitään, ellette te ensin hyökkää minun kimppuuni.
Ainoat lämpimät vaatteet eivät suinkaan ole kulahtanut toppis ja pipo. Ja jos haluaa pukea toppiksen ja hatun, nekin voivat näyttää kauniilta ja naisellisilta, jos panostaa hieman!
Muita ehdotuksia lämmön pitämiseen: kaunis huivi hiuksille, pitkä villakangastakki ja hyvä aluspukeutuminen (sukkahousut, aluspaita jne), käsineet, nahkasaappaat joissa on hieman etupohjaa ja korkoa... lista jatkuu loputtomiin, ja näyttää varmasti hyvältä samalla, kun lämpö on taattu.