Sinä se jaksat valittaa Suomen autoverotuksesta ja hokea sitä kuinka autoverotulee pimeillä kujilla vastaan ja tappaa. Voisitko kiltti pieni ystävällisesti lopettaa tuon valittamisen ja jollet sitten ole riittävän korkeassa asemassa tekemään asialle jotain niin korjaisit tuon epäkohdan muussa tapauksessa osoita pahoittelusi vaikka meidän pääministerille.
Vaikka autoverotus muuttuisikin niin ei se muuttaisi minun elämää mitenkää. Olisin edelleen aikuisopiskelija joka tekee pätkätöitä ja on edelleen kusessa opintolainojen takaisinmaksun kanssa. Ajan itse 80-luvun biilillä ja pari kertaa on ollu hengenlähtö lähellä tukkirekan kanssa talviliukkailla. Vaikka toi autovero poistuisikin niin ei minulla silti ainakaan ole varaa ostaa
Vaikka autoverotus muuttuisikin niin ei se muuttaisi minun elämää mitenkää. Olisin edelleen aikuisopiskelija joka tekee pätkätöitä ja on edelleen kusessa opintolainojen takaisinmaksun kanssa. Ajan itse 80-luvun biilillä ja pari kertaa on ollu hengenlähtö lähellä tukkirekan kanssa talviliukkailla. Vaikka toi autovero poistuisikin niin ei minulla silti ainakaan ole varaa ostaa
Vastaukset 7
Vanhimmat
Surupuseron väitehän pitää täysin paikkansa ja jos muistan oikein niin turhia kuolonuhreja oli luokkaa 40 vuodessa. Mielenkiintoiseksi asian tekkee kuitenkin tuo sinun ja muiden (valtion virkamiesten?) hyvin järjestelmällinen vastakampania, jota täällä käydään. Joku hermostui ihan oikeasti, kun levitetään liikaa oikeaa tietoa :-)
Ja palsta on 'autoverot' joten miksi Surupusero ei saisi kirjoittaa? Asia on sitäpaitsi nolo ja kiireellinen joten korjattavaa on Suomella.
Niin mutta pointti tässä onkin se että vaikka autovero poistuisikin niin alle 30v kuolonuhrien määrä tuskin laskisi. Nuoret joilla on vielä kenties opintolainoja takaisin maksettava, ensiasunto vasta harkinnan alla ja työsuhteet muotoa pätkä erittäin osa-aikainen. Ei tuolla ryhmällä johon itsekkin lukeudun ole muuta vaihtoehtoa kuin ajaa >20v vanhalla hengenvaarallisella ritsalla. Tilastollinen todennäköisyys että kaltaiseni ikäryhmä ajaisi hengenvaarallisia kolareita jatkossakin on suuri oli verotus mikä tahansa.
Tämä on taas niitä asioita joilla kaivetaan kuilua kahden eri ihmiskuntaluokan väliin lisää ja saadaan aikaiseksi enemmän eriarvoisuutta. Joten miksi minun pitäisi kannattaa autoveron poistumista? Vaikka autovero poistuisikin niin ei se minun elämää muuttaisi mitenkään, ajaisin edelleen vuosia vanhalla ritsalla. Jotku on varmaan kuullut sanonnan "ennemmin vaikka maahan kuin kaverille".
Loppuyhteenvetona sanottakoon että minä ainakin kannatan autoveron pitämistä ennallaan. Tällä tavoin vältetään eriarvoistumisen kasvaminen, saadaan lisää rahaa vaikka tehyn palkkoihin. Pääministerimme Mattikin on sanonut että valtion pitää pitää huoli ettei yksityisautoilu tule missään vaiheessa kannattavammaksi kuin julkinenliikenne.
Rikkaita ei autovero haittaa, menevät kauppaan ja ostavat, minkä haluavat.
Köyhiä autovero rassaa.
Saksassa kukaan ei aja samalaisilla vanhoilla tekohengitetyillä ritsoilla kuin täällä, sen tekee autoverotus.
Jo nyt useat voivat nauttia vähemmän verotetusta pääomatulosta, joihin palkkatyöläisillä ei ole mahdollisuutta.
Koska verot on kuitenkin kerättävä, maksakoot hyvätuloiset sitten osuutensa yhteiseen verokassaan autoveron muodossa.
Mikäli autovero poistuisi, tulisi huima käyttömaksu tilalle. Ja se kohdistuisi myös pienituloisiin, pätkätyöläisiin, opiskelijoihin jne. EI KÄY!
Ja vielä: ihan sama minulle, ajanko 20 vuoden ikäisellä vanhalla paskalla, vai peräti 10 vuotta nuoremmalla vanhalla paskalla.
"Saksassa kukaan ei aja samalaisilla vanhoilla tekohengitetyillä ritsoilla kuin täällä, sen tekee autoverotus."
Voi ***vetti, siinä on taas meillä juippi joka on nähnyt Saksaa korkeintaan tv-sarjoissa. Tai sitten kokemus perustuu taksimatkasta lentokentältä hotellille. Käyppäs kääntymässä vähän pidemmällä kuin paremmilla alueilla. Itä-Berliinin aluekkin riittää. Kyllä siinä maassa vielä 80-luvun katiskoja on riittämiin.
Aijaa, siis Saksassa köyhät ajaa huonommilla autoilla kuin Suomessa. No kyllä meirän sitten kelpaa.
Voidaan kohta myydä ne katiskamme Saksaan...
Eiköhän Saksalaiselle tule halvemmaksi vaihtaa se parempaan, kuin tekohengittää, niinkuin Suomessa tehdään.
Ostovoiman ehtyessä hyvätuloiset hyötyy hankintaveron poistuessa eniten. Kuitekin pitemmän päälle kaikki hyötyy.
Yksikin kuollut vähemmän hankintaveron takia oikeuttaa poiston.
Koska et näy tajuavan kärsiväsi akuutista turvallisuusvajeesta kieltäydyn kustantamasta hoitokulujasi eli vaadin hankintaveron poistoa.