loppetus tälle erää. Jos ottaisi hieman hengähysaikaa ja miettisi tätä nettideittailua.
Olen yrittänyt kirjoitella miehille, kriteerit sopii molemmin puolin. Kuitenkin miehet katoaa kuvioista parin viestin jälkeen. Kuvaa ei ole, tai ei haluta lähettää. Tapaaminenkin aiheuttaa ahdistusta. Ilmeisesti täällä ollaan vain aikaa kuluttamassa, ei sitoutumassa ja loppuelämän kumppania hakemassa. Kyse on nyt viisikymppisistä, nuoremmista en osaa sanoa.
Kovasti halutaan profiilien perusteella kumppania, mutta hän ei saisi kai sitten olla mitenkään sitova, pitäisi saada edelleen deittailla ja muutenkin jatkaa vain omaa normaalia elämää. SE ei minun käsityksiin seurustelusta sovi. Joten... mukavaa jatkoa kaikille sinne deittipuolelle, minä en nyt jaksa enää. Lueskelen näitä palstoja sen sijaan :).
Olen yrittänyt kirjoitella miehille, kriteerit sopii molemmin puolin. Kuitenkin miehet katoaa kuvioista parin viestin jälkeen. Kuvaa ei ole, tai ei haluta lähettää. Tapaaminenkin aiheuttaa ahdistusta. Ilmeisesti täällä ollaan vain aikaa kuluttamassa, ei sitoutumassa ja loppuelämän kumppania hakemassa. Kyse on nyt viisikymppisistä, nuoremmista en osaa sanoa.
Kovasti halutaan profiilien perusteella kumppania, mutta hän ei saisi kai sitten olla mitenkään sitova, pitäisi saada edelleen deittailla ja muutenkin jatkaa vain omaa normaalia elämää. SE ei minun käsityksiin seurustelusta sovi. Joten... mukavaa jatkoa kaikille sinne deittipuolelle, minä en nyt jaksa enää. Lueskelen näitä palstoja sen sijaan :).
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kirjoituksesi olisi voinut olla omani. Olen kokenut saman 40 - 50 vuotiaiden miesten suhteen.
En tiedä mikä on tai mitä kriisiä nämä miehet elävät, kuitenkaan heistä ei ole seurusteluun, ei vakiintumaan vaikka profiili kertoo päinvastaista. Lisäksi monet heistä ovat ulkonäöllisesti jo niin "lässähtäneitä", vaikka harrastuksina on monenmoinen "liikunta ja urheilu", joten KIITOS EI, hoidetulle, huolitellulle, itsestään huoltapitävälle naiselle.
Saman olen huomannut. Miehet hakevat ns. tositarkoituksella, mutta taustalla on pelkkä seksisuhteen hakeminen. Tietävät, etteivät saa naista kirjoittamaan, jos hakevat vain seksiä. Sen vuoksi suurin osa hakee ns. vakavasti. Ja sitten kun nainen ilmoittaa, että pelkkä seksi ei käy, miehet jatkavat seuraavaan uhriin.Että näin!
Taidat olla aika oikeassa erittäin monen miehen suhteen. Joitakin poikkeuksiakin tietysti on. Itselleni esim. jonkin aikaa sitten kirjoitti viestin 3 vuotta ilmoittamani ikähaarukan ylittävä mies, jonka profiilissa ei kerrota paljon mitään. Pyysi minua kertomaan lisää itsestäni. - Ja minun profiilini on melko laajasti itsestäni ja toiveistani kertova. Hohhoijaa! Enpä viitsinyt vaivautua vastaamaan moiselle tollolle. Kertoisi nyt itsestään edes jotakin, niin voisin jopa kuvitella valaisevani omaa elämääni vielä lisääkin.
Todella, moni "sivistynyt", akateeminen ja niin mahdottoman täydellisen oloinen mies jättää vastaamatta muutaman viestin jälkeen. Niin, eihän ketään voi pakottaa tutustumista jatkamaan, mutta kun omaa fiksuuttaan niin kovasti kehutaan profiilisa, odottaisi jonkinlaisia käytöstapojakin...
Mutta niinhän se on, että 40 miehet KUVITTELEVAT täältä tai muualta löytävänsä jonkun prinsessan, jolle kaikki käy ja joka tyytyy ihan mihin tahansa.
Huvittavia ovat myös ne tämän ikäluokan miehet, jotka hakukriteereissään ilmoittavat ihannenaisekseen: "hetero / biseksuaali". Taitaa olla joillakin tehnyt porno tehtävänsä. "....Kuinka jänskää olisikaan kolmen kimppa...hihii". Sitä eletään joissakin kuvitelmissa, jotka eivät vastaa todellista elämää millään tavalla.
On tämä aika hauskaa, mitään todellista hyvää ei taida täältä löytyä.
Mutta laitapa www.ilmoitukset.com -sivuille ilmosi. Jo alkaa tapahtua. Siellä liikkeellä ollaan muunkin kuin seksin perässä! Omaan ilmooni olen saanut oikein mielenkiintoisia vatauksia.
Itsellänikin lukee ihannenaisen kohdalla "hetero/bityttö" mutta tämä EI tarkoita, että haluaisin 3:nkimppaa.
Tarkoittaa enemmänkin sitä, että alas yhdynnän ylivalta ja esileikit kunniaan. Bitytöt tajuaa tämän keskimääräistä heterotyttöä paremmin (lesboparithan ei pane jossei sit 2-päisellä dildolla... ;-).
Ei kannattais naisten lukea rivien välistä asioita, joita eivät ymmärrä, ainakaan oikein !
Hihii. Kirjoitat tuolla helluntailaiskeskustelun alla, että "homoseksuaalisuus on syntiä". Mites nyt noin, että hyväksyt homoseksuaalisuuden täysin rinnoin, kunhan kyseessä ovat lesbot! Mutta auta armias, jos kyseessä ovat MIEHET keskenään puuhastelemassa... Haa, aika mielenkiintoista monimielisyyttä!!
Voi suakin ressukkaa :///
- viiskymppiset miehet, miten niillä voikaan todellisuus olla niin hakusessa. Ne luulevat itsestään ihan mahdottomia ja itsetuntemus on ihan nolla. He selittävät ja selittävät millainen naisen pitäisi olla, mutta eivät huomaa katsoa lainkaan peiliin tai eivät varmaan uskalla, kun peilistä kurkkaa heidän mielestään aivan joku muu: kaljamahainen, vekkinaamainen hirvitys, eivätkä he tunnista, että oma kuva se siellä kurkkii. Ja seksiä ollaan vonkaamassa heti ens treffeillä ja kun eivät saa, niin olettavat, että nainen on pelokas, arka, liian herkkä jne... huh, huh, pitää kai vain antaa periksi ja siirtyä nuoriin miehiin. Et silleen viiskymppiset miehet.
Haukutte miehiä mutta hyvät siskot omat kokemukseni naisten suheteen menee aivan yksiin kertomuksienne kanssa.
En ymmärrä mikä mättää kun ei tavalliset hyvät tavat näköjään nettipuolella ole tarpeen. Ilmoitukseen vastaa ehkä 10 naista näistä 2 kirjoittaa vastausvietin lisäksi 1-5 päivää ja katoavat sitten johonkin cyberavaruuteen.
Väittävät mielenkiitoiseksi ja kivannäköiseksi ja haluavat tavata kun kerron taustoja sekä strateegisia mittoja jne.
Mutta mutta - olen niin kyrp..ntynyt koko hommaan että suljen profiilini ja haistatan teille arvon naiset pitkän pppppp
Olen myös tällä hetkellä käymässä läpi vaihetta, että ei oikein enää jaksaisi. Taas kerran. Vaikka ikäni onkin tuolla 30 hujakoilla, niin kokemukseni ovat pitkälti samanlaiset. Lähestyn naisia, joiden kriteerit täytän ja yritän tehdä sen persoonallisesti mahdollisimman usein. Tästä seuraa lähes aina se, että nainen käy katsomassa profiiliani ja jättää vastaamatta. Sivullani myös käy paljon kriteerieni sisään mahtuvia naisia, mutta kukaan ei lähesty. Tästä voinen vetää sen johtopäätöksen, että olen yksi näistä yllämainituista lässähtäneistä miehistä.
Noh, ehkä pieni tauko tekisi hyvää.
ja siellähän rajat hämärtyvät.
Minäkään en ymmärrä mihin hyvät tavat, jo alkuvaiheessa osoitettu luottamus, kunnioitus toista kohtaan on kadonnut nettitreffailussa.
Minäkin olen kirjoittanut mielenkiintoiseksi kokemilleni miehelle vastausviestejä.
Minäkin olen kadonnut cyberavaruuteen, kun olen huomanut, kuinka mies surffaa treffipalstoilla onlinetilassa, vaikka on kirjoittanut olevansa kiinnostunut tutustumaan minuun.
Miksi aikaani ja energiaani tuhlaisin tuonlaisiin miehiin, jotka mahdollisesti etsivät mielenkiintoisempia, mukavampia jne. jätten minut yksi kas ihmettelemään, edes ilmoittamatta miksi mielenkiinto loppui. Suurella osalla "nettimiehistä" ei ole kokemukseni mukaan ollut ymmärrystä tai halua katsoa milelenkiintoiseksi kokemaansa deittikaveria loppuun tai edes lopettaa deittailua hyvien tapojen mukaisesti.
Jep.Miehiä vaivaa joku mistä ei pirukaan ota selvää.Just nytkin pistin kivan viestin miehelle jonka kriteereihin kaikkinensa olin napakymppi mutta ei sitten minkäänlaista vastausta!
Jos ei kolahda niin ei mutta kyllä mä itse pistän kaikille JONKUN vastuksen jos on asiallinen yhteydenotto.
Hyvät tavat kunniaan!!
Niin ja ei, en todella ole katkera vaan huvittunut...nettireffailussa olisi paljon mukavia mahdollisuuksia mutta ne pilataan typerällä käytöksellä.
jotka tänne kirjoitamme. Pitäisi deitata toisiamme kun meitä näin kaltoin kohdellaan.
Tuore todella ihmeellinen tapaus on naiselta saatu viesti jossa alla pari poimintaa - mitään en ole hänestä sen koommin kuulut vaikka todella asiallisesti vastasin ja en ole mikään kalju möhömaha vaan ikään nuoremman näköinen urheliullinen kaveri.
"Hei!
Laitan nyt vaan lyhyen vastauksen, ...olisi kiva kuulla ensin lisätietoja sinustakin. Tämä on oikeasti aika pelottavaa touhua meikäläiselle!
Tässä joitakin perustietoja. Olen voisiko sanoa tyttömäinen nainen, ...
...ja hankkia elämään jo
muutakin sisältöä, tässä tapauksessa perheen.
Lisää faktaa saatavissa, jos susta jotain kuuluu. Kovasti kutkuttaisi myös tietää, mitä tarkoitat kun sanot...
JA tälläisen avauksen jälkeen NIENTE!!!
Arvon naiset kiitos mielenkiinosta mutta tämä vapaa mies otta nyt aikalisän kaikesta virtuaalisesta eikä enää tyrkytä itseään teidän pilkattavaksi.
Mistä minä sinut fiksun löydän, niin heti aloitan asiallisen deittailun!
roikun kun ei ole muutakaan tekemistä
"Täällähän minä roikun kun ei ole muutakaan tekemistä".
Kaiken kuvaava, miksi minä tai joku toinen olisi sinusta kiinnostunut, kun nautit vain olemassaolostasi roikkumalla treffipalstalla.
Täälläkö sinun elämä on? Jos jonkun täältä löytäisit, niin olisiko elämäsi hänen varassaan?
Heikot ovat evääsi, jos noin on!
Missä sinun ystävät ovat, missä harrastukset, nehän tuovat sisältöä hyvin monipuolisesti elämään, ehkä sinulla työ kuitenkin on.
Näitä omasta olemassaolostaan "nauttivia", "sisällöttömiä" haahuilijoita on paljon 40 miehissä. Profiili kuvaa mennyttä aikaa, on illuusiota tässä päivässä, jos harrastuslistalla on paljon asioita, mutta online tila loistaa - jatkuvasti!
En siis aionastaan roiku täällä, vaan kun ei ole seuraa huomaan roikkuvani.
Elämääni kuuluu työtä aika paljon kaksi lasta, urheilua musiikkia ja elokuvia.
Tämä ei siis ole mikään historiikki siitä mitä tein 10 vuotta sitten, vaan tätä päivää. Mutta kuitenkin lisään tuohon vielä että ne sosiaaliset kontaktit joita minulla on eivät anna tilaisuutta tavata naismerkkisiä henkilöitä romanttisissa merkeissä.
Nyt lähden juokulenkille - pyydän anteeksi että annoin väärän kuvan tuolla edellisellä postilla.
Sillä meidän hieman alta kolmekymppisten tapauksessa taitaa asia olla juuri toisin päin. Eli miehet kirjoittelee kriteereihin sopiville, mutta vastaukset jää tulematta tai sitten vaan hävitään. :)