VIELÄ KOLME

aikaa perua irtisanoutuminen. Ei se rikkuruutta ole, jos töitä tekee ja perheelle leivän hankkii.
2255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Parempi, kun pitävät nimet listalla. Helpompi näin vähentää. Joudutaan antamaan lopareita vähemän ja maksaa pitkiä irtisanomisaikoja.

Äänestä

"Moi, pistä säkin nimes tähän listaan, niin säikäytetään KT:lle paskat housuihn ja saadaan korotukset ilman taisteluita, kato eihän me kumminkaan irtisanouduta, uhataan kato ja sit meillä on kivaa"

Näinkö sen piti mennä, Sinä hoitoalan ammattilainen, heitätkö nyt kaikki menemään? Taloudellisesti turvattua elämää viettävän puheenjohtajanne lupaus siitä että takaisin mennään samoin ehdoin ja eduin kuin ennenkin on vielä täysin neuvottelematta, se on nimittäin tällä hetkellä vain yksi neuvottelun alainen asia palkkavaatimuksienne seassa. Tilallenne tuleville omilla aivoillaan ajatteliville hoitajille ei välttämättä kirjoitetakaan lyhköstä määräyskirjaa - ei se muuten töihin tulis, nyt on tulossa vapaiden hoitajien markkinat työnhaussa.

Ensi kesänäkin on lapsillasi lomaa - uskotko että olis sinulla joka saat loma-ajan palkan kätees. Uskotko ehkä saavasi virkavapaata, mahtaa työntantajasi olla vähän nihkeempi siinä suhteessa... Eli pitkää ja työntäyteistä kesää töihin palaaville, niille jotka töihin palaavat.

Vilkuta lähtiessäs potilaille hyvästiksi, liiton järjestämissä ryyppyjuhlissa on helppo uhota, mutta mitä sanot potilaallesi - Sori, mää irtisanon nyt itteni, kyllä valtio sut hoitaa.

tik-tak-tik-tak...vielä on aikaa vähän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


VUOROKAUTTA kirjoitti:

aikaa perua irtisanoutuminen. Ei se rikkuruutta ole, jos töitä tekee ja perheelle leivän hankkii.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu