Työkkäri antoi mulle naisena työharjoittelupaikoiksi sähköromun purkamista ja myyjän hommia kirppiksellä vaikka pyysin toimistotyöpaikkoja. Aika kummallista että toimistotyöhön ja tietokoneen naputtamiseen tarvitaan korkea koulutus mutta sähkölaitteita mitkä voi olla vielä toimivia, voi purkaa ilman sähköalan koulutusta. Luoja sentäs joistakin sähkölaitteista voi saada kunnon sähköiskun vaikka ei olis päälläkään. Ennenaikaiseen hautaanko työkkäri mut haluaa. En ole edes kiinnostunut moisesta.
Työkkärin toiminta
että näin
6834
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Varo kaikkia induktoreita ja muuntaja! Niissä saattaa olla kymmenien tunahsien volttien jännite vuosikausia vaikka laitetta ei ole verkkoon kytketykään eikä käytetty.
Esim tietokoneiden muutajista voi saada kulettavan sähköiskun.
Missään ei mikään jännite säily vuosikausia. Ja eiköhän ne laitteet ole olleet irti seinästä päiviä tai vähintään tunteja, jolloin vaaraa ei enää ole.
romut viedään romutukseen.
Olet ilmeissti niin toivoton tapaus, että joudut itsekin kaatikselle dyykkaamaan sähköromua !
eikö ole masentavaa ja julmaa !!
helppoo pölyst vasaralla kun hakkaa ja netissä pillun kuvat esillä
ja ruuvarilla ruuvit auki rauda rauta ämpäriin yms
laitetta silloin kun se on verkkoon kytketty!
älä mene niitä hommia tekemään