Purple Rain on paras soundtrack

Princen Purple Rain on parasta leffamusaa kautta aikojen, mikäli amerikkalaisen aikakauslehden Vanity Fairin toimittajia on uskominen. The Beatleskin kaatui kriitikkoäänestyksessä saappaaat jalassa: A Hard Day's Night jäi toiseksi. Kärkikymmenikköön ylsivät myös The Harder they come, Saturday Night Fever ja Miehuuskoe-elokuvan musiikki. Mielipiteitä?
10463
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ikimuistoinen klassikko, ansaitsi voiton! Oli ensimmäinen albumi, joka ostin! Timantti.

Äänestä

on varsinainen helmi. Uskomattoman upea kappale, jos joku ei sitä vielä ole kuullut niin kannattaa tutustua. Purple Rain -levyä lukuun ottamatta en Princen musiikista välitä.

Äänestä
  • eli Music from Under the cherry moon on myös hyvä levy, joskin se paikoitellen myös kuulostaa soundtrackiltä, toisin kuin Purple Rain. Sama pätee myös levyihin Batman, Graffiti Bridge (tsekkaa vaikkapa hitti Thieves in the Temple) ja Girl 6. Prince on tehnyt aika paljon mahtavaa leffamusaa. Muusta Princen tuotannosta mainittakoon törkeän hyvä Dirty Mind (voi kyllä olla joillekin liian suorasukainen), Sign of the Times ja uusin Planet Earth.

    Äänestä

  • Daddy Pop kirjoitti:

    eli Music from Under the cherry moon on myös hyvä levy, joskin se paikoitellen myös kuulostaa soundtrackiltä, toisin kuin Purple Rain. Sama pätee myös levyihin Batman, Graffiti Bridge (tsekkaa vaikkapa hitti Thieves in the Temple) ja Girl 6. Prince on tehnyt aika paljon mahtavaa leffamusaa. Muusta Princen tuotannosta mainittakoon törkeän hyvä Dirty Mind (voi kyllä olla joillekin liian suorasukainen), Sign of the Times ja uusin Planet Earth.

    Eikös 1999-levy kuulu kans Princen parhaimpiin?

    Äänestä

  • ookkoo kirjoitti:

    Eikös 1999-levy kuulu kans Princen parhaimpiin?

    ilman muuta

    Äänestä

  • mutta kuuteleppas Etta Jamesin versio tuosta kappaleesta. Siinä on jo oikeeta lauluääntä eikä mitään piipitystä

    Äänestä

  • urkur pete kirjoitti:

    mutta kuuteleppas Etta Jamesin versio tuosta kappaleesta. Siinä on jo oikeeta lauluääntä eikä mitään piipitystä

    en kyllä kuule Princenkään versiossa mitään piipitystä.

    Äänestä

Princen voitto kertoo vain siitä, että hän on suosittu artisti ja että hänellä on runsaasti lojaaleja faneja. Arvostan sitä, kuinka soundtrackeihin suuntautuneet säveltäjät räätälöivät musiikkinsa elokuvaan kuvanauhan pyöriessä heidän silmiensä edessä. En olisi itse äänestänyt Princeä nimenomaan soundtrack-artistina.

Äänestä
  • eikä fanien. Purple rain on kyllä sikäli erikoistapaus, että Prince on tehnyt musiikin itse, ohjannut elokuvan ja näyttelee pääosaa siinä - muusikkia ei siis ole sävelletty valmiiseen elokuvaan vaan tarina ja biisit ovat syntyneet ilmeisesti yhtä aikaa. Purple rain ei oikeastaan edes kuulosta soundtrackilta, mikä minusta on pelkästään hyvä asia. Parade (music from Under the cherry moon) kuulostaa paikoitellen soundtrackiltä.

    Äänestä

  • Daddy Pop kirjoitti:

    eikä fanien. Purple rain on kyllä sikäli erikoistapaus, että Prince on tehnyt musiikin itse, ohjannut elokuvan ja näyttelee pääosaa siinä - muusikkia ei siis ole sävelletty valmiiseen elokuvaan vaan tarina ja biisit ovat syntyneet ilmeisesti yhtä aikaa. Purple rain ei oikeastaan edes kuulosta soundtrackilta, mikä minusta on pelkästään hyvä asia. Parade (music from Under the cherry moon) kuulostaa paikoitellen soundtrackiltä.

    Purple Rain -albumihan on tehty ennen Purple Rain -leffaa. Albumi on loistava kokonaisuus, jonka biiseistä on sitten kehitetty Purple Rain -leffan tarina. Suurin osa soundtrackeista kuulostaa leffaan tehdyltä musalta, mutta Purple Rain poikkeus. Se on aivan omanlainen sekoituksensa rock, pop ja funk-musaa ja soundaa tuoreelta edelleen. Ja mitä tulee Etta Jamesin versioon albumin nimibiisistä, niin hienohan se on, muttei todellakaan pärjää alkuperäiselle. Sama pätee lukuisiin levytettyihin versioihin When Doves Cry'sta: monet hyviä, mutta Prince versio on kevyesti paras!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Daddy Pop kirjoitti:

Princen Purple Rain on parasta leffamusaa kautta aikojen, mikäli amerikkalaisen aikakauslehden Vanity Fairin toimittajia on uskominen. The Beatleskin kaatui kriitikkoäänestyksessä saappaaat jalassa: A Hard Day's Night jäi toiseksi. Kärkikymmenikköön ylsivät myös The Harder they come, Saturday Night Fever ja Miehuuskoe-elokuvan musiikki. Mielipiteitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu