Hukassa...

Miten ja mitä minun kannattaa syödä että saan puolikiloa-kilon viikossa pois? Pituus 170 ja paino 102... Jotenkin en vain osaa hahmottaa miten tämä tapahtuisi.
1154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kannattaisi ihan ensiksi marssia lähimpään kirjastoon ja etsiä sieltä perustietoa aiheesta. Esimerkiksi seuraavissa kirjoissa on hyvää asiaa helpossa muodossa:

Pertti Mustajoki - Ulla Leino: Laihdu pysyvästi, hallitse painoasi
Mikael Fogelholm: Syö ja liiku mielelläsi (ei varsinaisia dieettiohjeita)
Patrik Borg: Rentoa painonhallintaa (ei varsinaisia dieettiohjeita)

Syy siihen, että suosittelen sinulle kirjoja, joissa ei ole suoranaisia yksityiskohtaisia dieettiohjeita, on, että minusta on tärkeämpää hahmottaa ruokavalion kokonaisuus ja se, mikä nykyisessä on vialla kuin yrittää millintarkkaa mittausta ja punnitusta ihan ensi alkuun.

Netissä on hirveä määrä erilaisia laskureita avuksi sen arviointiin, kuinka paljon syöt nyt ja kuinka paljon sinun pitäisi syödä ja liikkua, että laihtuisit. Niihin vain ei kannata tuijottaa liian yksioikoisesti, koska varsinkin kulutetun energiamäärän arviointi tarkasti on tosi vaikeaa.

Periaatehan on se, että jos haluat laihtua puoli kiloa viikossa, sinun pitää syödä viikossa 3500 kcal vähemmän kuin kulutat. Silti pitäisi pitää huolta siitä, että saa ruuasta kaikki tarvittavat ravintoaineet. Helpoin tapa vähentää ruuasta saatavaa energiaa on lisätä kasvisten (ja marjojen ja hedelmien) syöntiä. Puoli kiloa viikossa on suositeltu turvallinen laihtumisvauhti, kilo viikossa vaatii jo aikamoista energiamäärän rajoittamista (7000 kcal viikossa eli tuhannen kalorin verran joka päivä).

Lautasmalli on ihan älyttömän hyvä keksintö: puolet lautasesta täytetään kasviksilla (raakoja tai kypsennettyjä, ei väliä), neljännes jollakin proteiinipitoisella (lihaa, kalaa, munia, juustoa, palkokasveja tms.) ja loppu neljännes perunalla, pastalla tai riisillä.

Kansanterveyslaitoksen Fineli on mainio lähde ruokien ravintoarvojen selvittämiseen. Kaupassa kannattaa myös kiinnittää huomiota siihen, että ostamissasi valmiissa ruuissa on mahdollisimman paljon kuituja ja proteiinia, ja mahdollisimman vähän rasvaa.

http://www.fineli.fi/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua.... kirjoitti:

Miten ja mitä minun kannattaa syödä että saan puolikiloa-kilon viikossa pois? Pituus 170 ja paino 102... Jotenkin en vain osaa hahmottaa miten tämä tapahtuisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu