Okei, katsoin äsken mittatikkua, joka näytti että öljymäärä olisi laskenut minimin tasolle eli öljyä saisi lisätä.
Kysymykseni kuuluu (voipi olla jonkun mielestä itsestäänselvyys, mutta kysyn kuitenkin): paljonko se on litroissa/desilitroissa, kun mittatikku on noin 0,5-1 cm alle maksimin? Siis paljonko minun tulee lisätä sitä öljyä?
Kiitos avusta.
Kysymykseni kuuluu (voipi olla jonkun mielestä itsestäänselvyys, mutta kysyn kuitenkin): paljonko se on litroissa/desilitroissa, kun mittatikku on noin 0,5-1 cm alle maksimin? Siis paljonko minun tulee lisätä sitä öljyä?
Kiitos avusta.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kun et edes kerro mistä autosta on kyse, on vähän vaikea antaa tietoa. Henkilöautoissa viivojen väli on jotakin litran luokkaa. Lisää ensin puoli litraa ja katso sitten tikkua uudelleen.
Sori, ei tullut mieleen, että se olisi tärkeää. Tietenkin se on, eihän ole olemassa mitään standardikokoa autojen öljytankeille (tai mikä se sana onkaan)?
Niin, auto on yli kymmenen vuotta vanha VW Vento.
Puoli litraa? Kuulostaapa paljolta. Tosin, edellisestä öljyn lisäämisestä (joka oli samalla myös öljynvaihto) onkin jo kulunut yli 6000 km. Kaipa tuollainen määrä öljyä kuluukin tuollaisella matkalla, vai?
ae111 voisi poistaa sekä edellisen viestin että sen lähettäjän.
Muutamissa uusissa autoissa (mm. mersussa) on jätetty öljykorkki kokonaan pois koska yleisin tapa jolla tee-se-itse mies voi enää nykyään aiheuttaa pahaa tuhoa moottorille on öljyn ylitäyttö.
Edellisen kirjoittajan viesti oli siis oikea. Kaada muutama desi kerrallaan ja tarkista aina öljyn korkeus. Jos öljyn pinta on sentään mittatikun alareunassa 1,5l on taatusti liikaa.
Auton pitää olla tasaisella pinnalla, mielellään suht lämpimäksi ajettu JA auton pysäyttämisestä pitää olla kulunut ainakin viisi minuuttia jotta kaikki öljy todella on ehtinyt valua öljypohjaan.
Myös lisäämisen jälkeen kannattaa odotella hetki ennenkuin tarkistat tikusta öljymäärän uudestaan.
Niin, muuten olen kyllä kanssasi samaa mieltä, mutta miksi moottori pitäisi ajaa lämpimäksi ennen öljyntarkistusta?
Seistyään yön yli kaikki öljy on varmasti valunut öljypohjaan, joten itse tarkistan öljyt yleensä aamulla. Yleensä mittatikun ylä- ja alarajan välinen öljymäärä on litran luokkaa, myös Volkkarissa.
Olet ihan oikeassa siinä että yön yli seisseen koneen kaikki öljypohjaan kuuluvat öljyt ovat taatusti siellä.
Tuo koneen lämmitys on vain hyvä varsinkin pakksilla öljyä lisättäessä koska takakontissa pyörinyt öljypullo on aika kylmä sekin eikä jäisen koneen kanteen kaadettu öljy kovin äkkiä valu niitä kanavia öljypohjaan.
että kyse oli auton moottorista.
ensikertalainen, en idiootti. Kiitos silti hyvästä tsoukista.
Lisää puoli litraa ja tarkista vähän ajan kuluttua tikusta. Jos vielä reilusti alle maksimirajan, niin voit lisätä vielä toisenkin puolikkaan.
Mielestäni sinulla ei ole mitään syytä huoleen autosi öljynkulutuksen suhteen. Jokainen auto kuluttaa öljyä ja tuollaisella matkalla kuuluukin mennä ainakin tuon verran..
"Mielestäni sinulla ei ole mitään syytä huoleen autosi öljynkulutuksen suhteen. Jokainen auto kuluttaa öljyä ja tuollaisella matkalla kuuluukin mennä ainakin tuon verran.."
Joo huoleen ei vielä ole syytä, sitten kun kulutus alkaa olla luokkaa 0,5 litraa/1000km kannattaa jo vähän huolestuakin. Toisaalta, kyllä litra kuudella tuhannella jo melko paljon on. itse ajelen parikymppisellä ranskalaisella ja öljyä kuluu n. 1-2 dl/10 000km. Että ei kaikki autot öljyä syö noinkaan paljoa...
jos suomi24:n keskustelupalstan kirjoitus on johtanut kunnianloukkaussyytteeseen, voi tahallaan tuhoisia autonhuoltoneuvoja jakanutkin joutua vastaamaan pilastaan, ties vaikka maksattaavat moottorivaurion pilailijalla...
se oli vaan mun mielipide. sähän vitun uuno oot jos noudatat kaikki neuvoja mitä täältä luet.
sää varmaan tunget kulliskin pakoputkeen jos joku sanoo että se tekee hyvää
kautta suorittaa moottorin rasvauksen
ps. toivottavasti tosikko ei lukenut tätä
Jos ja kun et näytä tietävän autoista mitään, niin älä jakele täällä mitään ohjeita.
Keskustelun avaus oli aivan asiallinen, joten älytöntä lykätä tollasta paskaa tietoa tarvitsevalle. Jos luulet olevasi vitsikäs, niin erehdyt todella pahasti..
satsin sisään niin se menis mäntiin asti
autossa on neljä pyörää ja pakoputki ainakin.
jäteöljyä . siis sitä mitä on jäänyt edellisestä öljyn vaihdosta ja hyvin on pelittäny.
joskus nuorempana en vaihtanut öljyä laisinkaan lisäilin vaan
Taidat olla varsinainen öljysheikki..
Totta, ei nuorempana kannattanut haaskata aikaa öljynvaihtoon, olihan sitä paljon mukavampaakin tekemistä..
joskus on käynyt niinkin kone on leikannut kiinni ,koska edellinen omistaja oli vaihtanut liian lyhyen öljynmittatikun.
VITTU kaikkee sitä on
Vai liian pitkän? Eikä öljynpaineen varoitusvalokaan sitten vissiin toiminut...
jos pää on noin sekaisin asentajalla niin joutaisi saada potkut jos on tosiaan jossain asentajana...
on autonasentjia ,puhelinasentajia,sähköasentajia, putkiasentajia kaikkee löytyy
Kysymykseesi selviää vastaus vain kokeilemalla.
Lisää piruuttasi vaika 3...5 dl ja testaa hetken kuluttua tulos. Öljypohjan muotoilu ja tikun "skaalaus" vaikuttavat tarvittavaan määrään.
Yleensä tikun ylä- ja alarajan väli on noin litra.
Vältä ylitäyttöä.
emmä vaan tierä ja se on varma
nu ton tierän