Olen miettinyt tatuoinnin ottamista jo pari vuotta ja viimein kävin varaamassa ajan. Suunnittelimme tatuoijan kanssa kuvaani ja hän aikoi piirtää minulle sellaisen. Maksoin varausmaksun. Nyt minua alkoi kuitenkin mietityttää. Tuntuu aika ihmeelliseltä, että pitkän harkinnan (ja varmuuden) jälkeen alkoikin mietityttää koko homma. Mitä pitäisi nyt tehdä? Ilmottaa tatuoijalle, että enpä nyt tiedäkään? Onkohan mahdollista saada maksamaani maksua takaisin. Onko muille käynyt näin?
Mielipiteitä asiaan
minä vaan
192073
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
et saa takaisin. Tuossa tapauksessa, jättäisin ehkä kuitenkin ottamatta ja mieti vielä jonkin aikaa. Ei kannata hätiköidä jos on tuollaisia tuntemuksia.
Olen samaa mieltä shangri-lan kanssa, eli jos tosissaan mietityttää, niin kannattaa tosiaan miettiä. Se kun kuitenkin sitten loppuelämän kulkee mukana !
Varausmaksu on kuitenkin vaan rahaa, ja eipä noi varaus summat yleensä kovin isoja ole.
Voi myös puhua tatuoijan kanssa mikä asiassa mietityttää koska ei tatuoijakaan halua tehdä kuvaa ihmiseen joka ei sitä halua, he ovat yleensä hyvin vatuuntuntevia eivätkä mieti vaan sitä rahaa ja tee kuvaa puoliväkisin. Ja ovat vuosien varrella tavanneet monta erilaista ihmistä.
mutta se vaan jotenkin periaatteessa huvittaa, että vaikka olen tätä asiaa harkinnut jo kauan niin nyt sitten ajan varattua alkoikin tulla epäilyksiä. Koskaan ei siis voi olla varma, tältä minusta ainakin tuntuu.
mä otin tatuoinnin puolen vuoden miettimisen jälkeen, ja viimeisinä päivinä alkoi mietityttää koko homma. kuitenkin otin, ja tajusin, että vaikka tatuointi onkin pysyvä jne, mutta ne on nykyään niin yleisiä ja tavallisia ettei sitä kannata ottaa niin vakavasti. varsinkin jos tatuointi tulee johonkin tavalliseen ja huolettomaan paikkaan (olkapää, nilkka yms). itse ajattelin että ne "ei ehkä sittenkään" tunteet johtuivat vain siitä, että jännitin mahdollista kipua tms.
ota vain kuvasi. huomaat kyllä viimeistään vähän myöhemmin ettei se niin suuri asia elämässä ole. :)
varausmaksu on juuri sitävarten etteivät asiakkaat rupeaisi empimään, vaan että heille päästäisiin tekemään kuva. Maksu on periaatteessa laiton koska sillä pyritään vaikuttamaan päätöksentekoon.
Eli edellinen kirjoittaja ei tiedä liiketoiminnasta paskan vertaa, vaan laukoo omia mielipiteitään faktoina. Varausmaksu on sen takia, etteivät asiakkaat hetken mielijohteesta varaa aikaa, esim. humalassa, ja sitten sovittuna aikana eivät ilmestykään paikalle.
Ei ole kovinkaan kannattavaa tatuoijalle istua koko päivää odottaen asiakasta, joka ei tule. Edellisen pellekirjoittajan kannattaisi tosiaankin ottaa selvää esimerkiksi liiketoiminnasta, ennen kuin selittelee täällä teorioitaan.
Jokaisella yrittäjällä on oma tapansa pyörittää liiketointaan. Ja toisilla mahdollisuus kommentoida tyyliä. Ei pitäisi vetää hernettä nööbeliin, jollei toisen kommentti miellytä. Osoittaa vaan henkistä kypsymättömyyttä (mikä kylläkin tällä palstalla on kumman yleistä...). Jos on epävarma varausmaksun palauttamisen suhteen, niin ainahan voi asiasta kysella kuluttajavirastosta ja tarvittaessa jopa riitauttaa case kuluttajariitalautakuntaan:
http://www.kuluttajariita.fi/
Toisaalta: jos lukee seuraavan artikkelin, voi olla hyväksikin vielä vähän aikaa harkita:
http://www.av1611.org/tattoos/health.html
Tässähän henkilö on etukäteen ilmoittamassa, ettei tulisikaan varattuna päivänä paikalle-t.s. peruuttaa hyvissä ajoin varatun ajan. Eihän tatuoija edes joudu "istumaan koko päivää odottaessaan saapumatonta asiakasta". Mielestäni rahan palauttamisen jättäminen on laitonta (ellei tatuoija ole tehnyt jotakin konkreettista asian eteen). Aika sikamaista olisi pitää vastikkeeton varausmaksu! Pitäisin itse huolta, että muutkin tietäisivät k.o. firman toimintaperiaatteista...mutta kuten sanottu: riitauttamalla voi saada rahansa takaisin. Muuten btw: minkälaisesta varaussummasta oli kyse?
50 euroa ja tuohon kun kirjoitit "ellei tatuoija ole tehnyt jotakin konkreettista asian eteen" niin hän kyllä suunnittelee minulle tatuoinnin. Mutta varattu aika on vasta usean viikon päästä ja tuskin on aloittanut vielä suunnittelua. Ja tosissaan hyvissä ajoin olisin peruuttamassa aikaa ja todella peruuttamassa ajan enkä vain jättäisi ilmestymättä. Se olisi todella halpamaista.
itse olen joitain vuosia toiminut alalla ja mulla on käytäntö sellainen että aika pitää perua viimeistään 2 päivää aikaisemmin niin palautan varausmaksun... eli jos sulla on vielä muutama viikko aikaasi niin etköhän saa varausrahasi takaisin...
Kysy aluksi, onko tehnyt vielä mitään työn eteen (todistaja hyvä olla mukana). Seuraavaksi peruutat toimenpiteen ja pyydät etumaksun takaisin. Jollei onnistu, voit kertoa riitauttavasi asian. Yleensä yrittäjä ei lähde moiseen vaan palauttaa summan kiltisti ilman rähinöitä (mikäli on vähääkään älliä). Tämä siis vain siinä tapauksessa, että yrittäjälle ei vielä ole aiheutunut mitään toteennäytettäviä kuluja. Pitäisin mahdollisuuksiasi sangen hyvinä. Aloita sovittelevasti ja rakentavasti. Kerro, että tarvitset vielä lisää harkinta-aikaa ja palaat myöhemmin uudelleen asiaan. Rähiseminen vaan kärjistää tilanteen eikä ole kenenkään etu. Kerro miten kävi!
Tällaist löytyi, en tiedä voiko verrata:
"3.2 Jos kuluttaja peruuttaa osallistumisensa kurssille viimeistään neljätoista (14) vuorokautta ennen kurssin alkua, on kuluttaja oikeutettu saamaan ennakkoon maksamansa varausmaksun kokonaisuudessaan takaisin."
ja markkinaoikeudesta pätkä:
"Maksun periminen kuluttajalta ennakkoon vaatii aina tuekseen erityisiä perusteita. Tällaisia perusteita on katsottu olevan esim. valmismatka-alalla. Kuluttaja-asiakkaan turvaksi on valmismatkaliikelakiin kirjattu matkanjärjestäjälle velvollisuus asettaa ennakkomaksuille vakuus maksukyvyttömyyden varalta. Ennakkomaksun periminen kuluttajalta saattaa olla perusteltua myös hirsituotteiden kuluttajakaupassa. Näin on asia erityisesti silloin kun tavara tai jokin osa siitä valmistetaan tilaajan toivomusten mukaisesti. Vastaajayhtiön grillikodat eivät kuitenkaan ole tilauksesta valmistettavaa erikoistavaraa, vaan elementeistä koostuvia toimituksia, jotka ovat tietyn mallin mukaisia eikä niihin tehdä mitään muutoksia tilaajan toivomuksesta Ne voidaan myös sellaisenaan myydä edelleen, mikäli tilaaja peruuttaa KSL:n 9 luvun 26 §:n perusteella tilauksensa ennen elementtien luovutusta.
Pakottavan lainsäädännön (KSL:n 9 luvun 25 §) vastaisena sopimusehtokäytäntö on KSL:n 3 luvun 1 §:n perusteella kohtuuton kuluttajan kannalta. Kohtuullisuusarvioinnissa on lisäksi otettava huomioon tuotteen pitkä toimitusaika (ilmoituksen mukaan 4 kk) sekä sen hinta (2.190 euroa), joka hinta ei ole vähäinen. Edelleen tulee huomioon ottaa se, että myyjän vahinkoriski kaupan peruuttamistapauksissa on vähäinen johtuen tavaran luonteesta (malliin perustuva elementtitoimitus). Innoros Oy siirtää ennakkomaksun periessään osan elinkeinotoimintaan liittyvästä taloudellisesta riskistään kuluttajien kannettavaksi. Sopimusehtokäytäntö ilman ostajan taloudellisen turvan takaavaa vakuutta on KSL:n nimenomaisten säännösten vastainen ja muutoinkin kuluttajien kannalta kohtuuton."
eri ilmoitusta saa kyllä johtaakin varausmaksun menetykseen. Näinhän esim. terveyskeskuksen lääkärinvarauskin toimii.
Ainakin siinä tatuointiliikkeessä jossa itse kävin oli systeemi että varausmaksun saa takaisin jos ilmoitti olisko ollu päivää tai kahta aiemmin.
Varausmaksulla varmistetaan ettei tatuoinnin ottaja peräänny. Tuossa tapauksessa sen varausmaksun laillisuus on kyseenalaista. Tottakai liiketoimintaa, mutta tukeeko varausmaksua suomen laki. Tai kuluttajasuoja. Epäilempä.
Täytyy tarkistaa asia koska tatuointi on suurempi riski ottajalle kuin tekijäälle ja harkintaan ei mielestäni saa vaikutta se että on rahat sisällä. Täytyy ottaa selvää, niin katsotaan kuka on pelleja ketkä makselee varausmaksuja takaisin ja makselee poistoja jos varausmaksulla on vaikutettu päätökseen joka ei ollutkaan mieleinen. Kyse ei ole mistään lääkärin varausmaksusta koska lääkärillä käyntiä ei tarvitse harkita.
tehdä vasta sitten, kun päätös tatuoinnin otosta on jo tehty? Odotusaika ajanvarauksen ja tatuoinnin tekohetken välillä ei todellakaan ole tarkoitettu enään miksikään "harkinta-ajaksi", niinkuin tässä nyt näyttää olevan käsitetty. Joissakin puljuissa voit päästä jopa suoraan tikattavaksi, jos jonoa ei ole, jotenka tuossa vaiheessa päätös pitäisi olla jo tehty.
Itse ainakin ymmärrän tämän tatuoijien metodin täysin. Ei varmasti ole liiketoiminnan eikä asiakkaidenkaan kannalta hirveän järkevää, jos ajanvarauksessa voisi lapata "ehkä otan, ehkä en" fiiliksillä. Myös peruutetun ajan tilalle voi olla vaikeaa saada sovitettua enään uutta asiakasta, koska tekohetki määräytyy pitkälti kyseisen tatuoinnin tekoon vaaditun ajan mukaan. Myös kaikki mahdollinen asiakkaan kanssa tehty suunnittelu -ja piirtotyö yms. menee hukkaan.
Peruutettu aika voi siis tulla yrittäjälle aika kalliiksi, joten minusta varausmaksu kuulostaa varsin reilultapeliltä. Aloittajalle on kuitenkin ilmoitettu ennen mitään maksamisia, että varausmaksua ei saa enään takaisin jos ajan peruuttaa. Itseäni ainakin huomautettiin asiasta monta kertaa ajanvarauksen yhteydessä ja jopa asiakkaalle jäävässä ajanvarauskuitissa oli asiasta huomautus.
Nythän sä nojaat vaan yrityksen omaan käytäntöön. Kuluttajasuoja tai laki voi olla täysin päinvastainen (ja varmasti onkin). Missä kohti aloittaja sanoi että "varausmaksua ei saa peruutuksen vuoksi takaisin"? Ja suunnittelukin oli siirretty hamaan tulevaisuuteen. Tällaiset peruutukset (hyvissä ajoin) kuuluvat yrittäjän kannettaviksi tuleviin riskeihin. Ja yrittäjän "joutokäynti" niinikään. Ajoissa peruutettu aika ei tule millään lailla yrittäjälle kalliiksi (mitä sitten ikinä tuolla tarkoititkaan). Lopuksi: tuollaiset ajanperuutukset (edelleenkin: hyvissä ajoin) ovat yrityksessä kuin yrityksessä varsin tavallisia, eivätkä aiheuta normaalirutiineihin yhtään mitään erikoista toimenpidettä.
Muuten: miksi puolustat noin kovasti yrittäjää? Oletko kenties itse yrittäjänä? Tuli vaan mieleeni...
Oletko ikinä miettiny, että missä sinäkin olisit ilman yrittäjiä? Et sinäkään voi olla töissä kellekään muulle kuin yrittäjälle/ yritykselle. Tai sitten olet itse yrittäjä ja työllistät itsesi. Simppeli ja helppo asia, eikö?
Itelläni on ollut vähän samanlaista fiilistä sitten kun tatuointisuunnitelma on ollut konkretisoitumassa, mutta sitten kun sen tatskan on kuitenkin ottanut niin on ollut kyllä tyytyväinen... Paha tietty sanoa muiden puolesta, mutta itse oon ollut iloinen että on ollut pokkaa tehdä se mitä on pitkään halunnut, vaikka pientä epäröintiä (luultavasti jännityksestä johtuvaa) sitten olikin ilmassa ennen tatskan ottoa. Sitten kun se oli tehty niin oli taas sellanen olo, että mahtavaa, tätähän mä oikeesti halusinkin. Kuulostaa ehkä sekavalta, mutta näin siis itsellä.
Tatskan ottamisesta sen verta että mitä emmit. Pelkäätkö kipua. Epäröitkö kuvan kanssa. Vai juuri että koko tatuointi. Itelläni on selässä enkä edes muistakkaan koko tatskaa. Itse valitsin paikan tarkkaan etten siltä osin kadu että kyllästyisin kuvaan.
Uskon kyllä että kuvan otettuasi olet siitä ylpeä.
Kipu ainakin on täysin turha pelko, kaikki tatskat sattuu etkä siihen kuole.
Muista että kerran me vain eletään ja eletystä elämästä voi jättää musitoja vaikka tatskan muodossa. Jos meinaan pelkäät katuvasi joskus mummona.
Stemppiä!