juu eli kaivelin dvd arkistoja ja käsiin löyty pearl harbour leffa..ilmeisesti muijan ostama. noh kattelin leffan ja alko mietityttään...historiallisessa mielessä tosi mielenkiintoinen mutta se ns. "love story" siinä lähinnä häiritsee ja huvittaa...
2 miestä rakastuu samaan naiseen...nainen valkkaa toisen..nämä vannovat ikuista rakkauttaan. mies lähtee sotaan ja katoaa ja kaikki luulevat et mies saa surmansa.
noh..nainen vaihtaa heti tämän kadonneen soturin kaveriin ja tulee tälle raskaaksi mutta myöhemmin isästä ei olekkaan selvyyttä.
sitte "kuollut" palaa takaisin ja tappelu pystössä....
tämäkö on naisten mielestä romanttista?
nainen kunnon horo..siinä tosirakkaudet unohtu nopeeta heti kamuun vaihdettiin....NAURETTAVA LEFFA!!!!!!!!!!!!!!!!
2 miestä rakastuu samaan naiseen...nainen valkkaa toisen..nämä vannovat ikuista rakkauttaan. mies lähtee sotaan ja katoaa ja kaikki luulevat et mies saa surmansa.
noh..nainen vaihtaa heti tämän kadonneen soturin kaveriin ja tulee tälle raskaaksi mutta myöhemmin isästä ei olekkaan selvyyttä.
sitte "kuollut" palaa takaisin ja tappelu pystössä....
tämäkö on naisten mielestä romanttista?
nainen kunnon horo..siinä tosirakkaudet unohtu nopeeta heti kamuun vaihdettiin....NAURETTAVA LEFFA!!!!!!!!!!!!!!!!
Vastaukset 13
Vanhimmat
En tykännyt. Tylsä ja pitkäveteinen. Epätarkka. Mutta älä usko kaikkea mitä sanon,koska se edustaa vain minun mielipidettä.
Yritin sitä minäkin katsoa saadakseni tapahtumista ja tulimyrskystä vähän elävämmän kuvan, mutta yritykseksi jäi. Katsoin pitkän aikaa pikakelauksellakin, mutta se lällätys ja siirapinvalutus alkoi ketuttaa niin paljon, että oli lopetettava.
Oletko huomannut, että mitä lupaavampi vanha länkkäri, sen varmemmin sipsuttaa jostain pimennoista hollywoodkaunotar pitsimyssynsä kanssa ja sotkee koko karjanajon?
Moni sarja on jäänyt ensimmäiseen jaksoon juuri tästä syystä, yöök. Ostin kyllä Titanicin, koska se uppoaminen on tehty niin mahtavan hienosti. Muut kohdat mennäänkin sitten kelaten.
Ei Pearl Harbour. Jenkkiläiset paikannimet kirjoitetaan kuten jenkit kirjoittavat.
kirjotettiin vähän väärin tai oikein eiköhän kaikki tajua mitä tarkoitetaan vitun idiootti!
viestistä mitään muuta kommentoimisen arvoista.
Mä oon luullut et se on joku tyypillinen sotaleffa, joka mua ei kiinnostaisi yhtään, enkä oo sentakia ees halunnu nähdä sitä, mut jos siinä kerran oikein joku juonikin on niin kaippa sen sit joskus vois katsoa.
on tatuoitu aivolohkoon. Saat käännettyä ja väännettyä naisten teot aina siihen samaan. Kyseisessä filmissä nainen oli varma että hänen sulhasensa oli menehtynyt taistelussa koska hänelle näin ilmoitettiin viralliselta taholta. Ja siinä meni aika pitkän aikaa ennen kuin hän rakastui tähän toiseen mieheen. Meinaatkos tosiaankin että ei saisi rakastua kun kerran elämässään ja jos tämä rakkaus jostain syystä lopppuu niin naisella ei ole oikeutta uuteen rakkaussuhteeseen, muuten hän on automaattisesti horo. Jos kysymys olisi ollut miehestä hänellä olisi ilman muuta ollut oikeus kaataa seuraava nainen jo siitä syystä että oma morsian joutui lähtemään kommennukselle. Voi pyhä yksinkertaisuus. Muuta jonnekin arabimaahan. Siellä eletään vielä 1400-luvulla niin kun itsekin tunnut tekevän.
Kaivas nyt sieltä miesten käsikirjasta tarkka määritelmä (aika) sille kuinka kauan naisen pitää surra entisen perään, ennen kuin saa jatkaa elämää muuttumatta horoksi?
Eniten leffassa tosin hatutti se että se on tyypillinen pakko miellyttää kaikkia eli sotaa miehille ja siirappia naisille, lopputulos lähes aina haiseva läjä sontaa. Koskahan saippausarjojen kirjoittajat alkavat kosiskelemaan mieskatsojia lisäämällä HC pornoa ja jotain Chuck Norris äksöniä sekaan... Lisäksi PH leffaa ei osattu lopettaa ajoissa vaan piti jatkaa Doolitlle raidiin asti että saadaan isänmaallinen "me voitettiin se pöörl harpor matsi" fiilarit päälle. Talvisota leffaakin olisi voitu jatkaa vaikka siihen asti kun Suomi voittaa itänaapurin jääkiekko kaukalossa. Ugh!
..koskaan tajunnu mitä hienoa on Pelastakaa sotamies Ryan -elokuvassa ku sitä aikoinaan joka paikassa hehkutettiin.
Siis koko komppania lähtee yhtä mammanpoikaa hakemaan takasi äitisä helmoihin. Ja sillä reissulla vähintäänki puolet porukasta kuolee. Nii entäs niitten äidit sitte?
En usko että ainakaan 99% elokuvasta pitäneistä miehistä sen kummemin välittää miksi äijät olivat siellä mesoamassa, eli se tarina ei ole siinä niin tärkeä. Elokuvan suurin meriitti on teknisen toteutuksen puolella. Taistelukohtausten kuvaus, suolenpätkät jne. nostivat sotelokuvien standardeja näiltä osilta uudelle tasolle Ryanin ansiosta. Elokuvan menestyksen syyn voi aikahyvin kiteyttää alun maihinnousukohtaukseen mielestäni. Pitkä, armoton ja verinen, todellakin teki ensi kertaa "pahaa" katsoessa, vaikka aiemmin nähty ties mitä verikekkereitä muissa formaateissa valkokankaalla.
Itseasiassa mietityttää ovatko naiset vapaaehtoisesti katsoneet ylipäätänsä tätä elokuvaa, tai millä teidät "huijattiin" katsomaan tuo :-)? Tai tiedättekö yhtään naista joka (oikeasti) pitäisi tuota elokuvaa hyvänä ja mistä syystä.
"Siis koko komppania lähtee yhtä mammanpoikaa hakemaan takasi äitisä helmoihin."
Eikös siinä ole vain yksi ryhmä? En muista kyllä kunnolla.
Ryhmässä on alta 10 ukkoa, joukkueessa muutama ryhmä, komppaniassa muutama joukkue, yhteensä 100-200 ukkoa.
En kyllä ymmärtänyt minäkään sitä hehkutusta.
Komppania, porukka, mikälie kasa ukkoja...
Enkä ole elokuvaa kokonaan nähnyt vieläkään, ei nuo sotaelokuvat vaan nappaa.
Mur
Musiikkia Team America World Police -leffasta.
http://www.youtube.com/watch?v=wJuAQzg6BC4