Vaikea ymmärtää työpaikan ihmisiä (miehiä), jotka jatkuvasti juoruilevat keskenään ja vihjailevat minulle eräästä henkilöstä. Juttuja kiertää, mutta eipä kukaan edes suoraan kysyessä kerro, mitä. Kaipa nämä miehet sitten saavat kihertelystään jotain nautintoa. Minusta aika outoa käytöstä työtoveria kohtaan.
Juoruilun syy?
Tietämätön.
8323
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eikö kukaan ole muistanut kertoa sinulle, ettei juoruilu ole mitenkään sukupuolisidonnaista? Haluan kuitenkin esittää kiitokseni, että vaikka piditkin juoruilua vain miesten paheena, pidät meitä kuitenkin ihmisinä.
hommaa.
Kaikki juoruajat on akkoja. Oli niillä munat tai ei.
Missä sanoin, että yleisesti ottaen vain miehet juoruilevat? Nämä työkaverini nyt vaan sattuvat olemaan miehiä, tässä tapauksessa naiset eivät ole sitä tehneet. Mainitsin sen, koska juoruileminen yleensä yhdistetään vain naisiin. Kummatkin sitä tekevät, enkä muuta ole väittänyt. Miksi noin hermostuit?
Sellaisen kuvan aloituksestasi sai. Vähän kuin joku kysyisi, miksi kaikki naiset aina pettävät? Kysymys ei poissulje sitä, että miehetkin pettävät, mutta on silti asenteellinen. Eikö?
Ei ollut tarkoitus, pelkkä vahinko.
Muistaakseni Hesarissa oli vasta uutinen, kun joku oli väitellyt tohtoriksi juoruilusta. Siihen innokkaasti osallistuvat tunsivat, että se luo johonkin ryhmään yhteenkuuluvuudentunnetta.
Saman olen huomannut omassa kaveripiirissänikin. Vanha vitsihän on, että poissaolijasta aina puhutaan selän takana. Ei sillä mitään pahaa tarkoiteta, kunhan sosiaalipornoillaan. Jotkut osaavat jättää sen omaan arvoonsa, jotkut herkkähipiäiset loukkaantuvat verisesti.
Tuossa on varmaan perää. Tässä ei niinkään ihmetytä selän takana puhuminen, vaan heitot minulle. Kuitenkaan ei kerrota, mitä juttuja liikkuu, vaikka suoraan kysyn. Ei se minua loukkaa, ihmetyttää lähinnä. Ja olisihan kieltämättä kiva tietää...
meinasin vastata edelliseen viestiisi, että taidat olla aika herkkähipiäinen. Sen verran outo tulkinta oli aloituksesta.