ongelma on se että tukkani oli alunperin vielä torstaina harmahtavan vaalea. ei siis hopeinen eikä valkoinen vaan vähän harmahtavan kellertävä paitsi että kellertävyyttä siinä ei ollu juuri nimeksikään. vain yksinkertaisesti harmahtava vaalea joka oli saavutettu oranssista sinishampoolla.
sen päälle halusin värjätä erittäin vaalealla ruskealla, vähän jäisellä sävyllä. ongelma on se että huuhdeltuani värin pois tukkani oli TUMMANRUSKEA. en tajua alkuunkaan kuinka niin kävi... kuitenkaan en halunnut tummanruskeaa pitää koska oli työ ja tuska saada siitä vaalea kun se viimeksi oli tumma ja tukkani kärsi siitä aika kovin, erityisesti latvat, jotka katkeilivat.
yritin tätä torstaina ilmestynyttä tummanruskeaa seuraavana kahtena päivänä kevyesti vaalentaa vaaleilla hiusväreillä mutta tukkani ei vaalentunut tarpeeksi. sen on nyt vaalean ruskea mutta silti vielä liian tumma. tukkani pitäisi saada kondikseen tiistaiksi joten kysyn että onko nyt kannattavampaa ostaa värinpoisto ja sillä yrittää saavuttaa vaaleanruskeaa aika lyhyellä vaikutusajalla vaiko ostaa kolmas paketti sitä samaa vaaleaahiusväriä jolla olen nyt tänään ja eilen tukkaani vaalentanut ja toivoa että siitä tulee tarpeeksi vaalea?
mainittakoon vielä että tukka on hyväkuntoisen tuntuinen, se ei tunnu kuivalta eikä latvatkaan tunnu haurailta mutta päänahkaa kiristää lievästi.
kumpi olisi kannattavampi ratkaisu, värinpoisto vai vielä yksi laaki vaaleaa hiusväriä?
anteeksi pitkä selostus.
väri meni pilalle
1
582
Vastaukset
- akoakoakao
Siis mitähän merkkiä kyseinen vaalentava värisi on? Tuotteen pitää olla nimenomaan vaalennnusaine, tavalliset värit eivät vaalenna jo värjättyä hiusta ja värjäämätöntäkin hiusta vain 1-3 astetta. Epäilen että jos se oli tavallinen vaalea väri niin tuote ei ole vaalentanut koska syy miksi hiukset menivät liian tummiksi on juuri se sävyn kylmyys. Kylmät sävyt menevät aina tummemaksi mitä oli tarkoitus ja siksi pitää olla todella varovainen tuhkalla taittavien värien kanssa. Siksi vaaleakin hius saattaa mennä tumman harmaaksi helposti tuhkanvaalealla joka sisältää sinistä. Oranssiin ei tosin tehoa kuin sininen joten siksi on vaikeaa taitata punertavuutta helmenvaalealla joka tepsii keltaiseen hiukseen.
Ja se miksi väri on alkanut haalentua johtuu siitä että kylmät sävyt eivät kestä hiuksessa pitkään ja siksi vähitellen peseytyvät pois jolloin hiukseen jää yleensä joko lämpimämpi sävy tai juuri se sävy mitä oli alunperin ajattelut, mutta kylmyys katoaa. Siksi kannattaa kylmää sävyä pitää yllä kevytvärillä. Todennäköisesti vaaleassa värissä oleva shampoo (sen huomaa kun vaikutusjan jälkeen kun lisää hiuksiin vettä ja hieroo jolloin alkaa vaahdota) on haalentanut väriä tai sitten aine on yksinkertaisesti kamalan ytyä. Värissä on pakko olla voimakas hapete jos sillä on saanut vaalennettua värjättyä hiusta. Yleensä näitä käytetään raita-aineina koska kontaktia päänahan kanssa tulisi välttää. Palaa nahka sellaisilla aineilla helposti. Voi olla siis syynä päänahkasi lievään oireiluun. Siksi en suosittele että käytät sitä enää. Markettivärit eivät yleensä varoittele tälläisistä, niissä ei välttämättä lue edes hapetteen voimakkuutta.
Siksi kannattaa nyt odotella ihan rauhassa ja pestä vaikka syväpudistavalla shampoolla. Parhaiten väriä saa haalistettua öljyillä. Tavallinen ruoanlaittoon tarkoitettu oliiviöljy on paras jos ei halua erikoisuuksiin mennä. Luontaistuotekaupoista saatavat kookos-ja jojobaöljyt ovat ehdottomia ässiä hiusten hoidossa ja niillä saa äkkiä eloa värinpoistolla raiskattuun tukkaan. Toki rypsi-ja rapsiöljytkin jotain tekevät.
Kampaaja saattaisi saada väriä myös vaaleammaksi vaalennuspesulla ilman että koko sävy menee esimerkiksi oranssiksi, joka voi olla mahdollista värinpoiston kanssa vaikka vaikutusaika olisikin lyhyt. Sekin käsittely kuluttaa hiusta, mutta vähemmän kuin värinpoisto suoraan laitettuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh704067Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli853355Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit983148- 1003001
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412664Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise2412527Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö832432Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2152416Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.922309Kristinuskossa Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä
Jeesuksen kehoitus kastamiseksi Isän ja Pojan ja PH:n nimeen. Matt 28:19: "Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun4022208