väri meni pilalle

ongelma on se että tukkani oli alunperin vielä torstaina harmahtavan vaalea. ei siis hopeinen eikä valkoinen vaan vähän harmahtavan kellertävä paitsi että kellertävyyttä siinä ei ollu juuri nimeksikään. vain yksinkertaisesti harmahtava vaalea joka oli saavutettu oranssista sinishampoolla.

sen päälle halusin värjätä erittäin vaalealla ruskealla, vähän jäisellä sävyllä. ongelma on se että huuhdeltuani värin pois tukkani oli TUMMANRUSKEA. en tajua alkuunkaan kuinka niin kävi... kuitenkaan en halunnut tummanruskeaa pitää koska oli työ ja tuska saada siitä vaalea kun se viimeksi oli tumma ja tukkani kärsi siitä aika kovin, erityisesti latvat, jotka katkeilivat.

yritin tätä torstaina ilmestynyttä tummanruskeaa seuraavana kahtena päivänä kevyesti vaalentaa vaaleilla hiusväreillä mutta tukkani ei vaalentunut tarpeeksi. sen on nyt vaalean ruskea mutta silti vielä liian tumma. tukkani pitäisi saada kondikseen tiistaiksi joten kysyn että onko nyt kannattavampaa ostaa värinpoisto ja sillä yrittää saavuttaa vaaleanruskeaa aika lyhyellä vaikutusajalla vaiko ostaa kolmas paketti sitä samaa vaaleaahiusväriä jolla olen nyt tänään ja eilen tukkaani vaalentanut ja toivoa että siitä tulee tarpeeksi vaalea?
mainittakoon vielä että tukka on hyväkuntoisen tuntuinen, se ei tunnu kuivalta eikä latvatkaan tunnu haurailta mutta päänahkaa kiristää lievästi.
kumpi olisi kannattavampi ratkaisu, värinpoisto vai vielä yksi laaki vaaleaa hiusväriä?

anteeksi pitkä selostus.

1

600

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • akoakoakao

      Siis mitähän merkkiä kyseinen vaalentava värisi on? Tuotteen pitää olla nimenomaan vaalennnusaine, tavalliset värit eivät vaalenna jo värjättyä hiusta ja värjäämätöntäkin hiusta vain 1-3 astetta. Epäilen että jos se oli tavallinen vaalea väri niin tuote ei ole vaalentanut koska syy miksi hiukset menivät liian tummiksi on juuri se sävyn kylmyys. Kylmät sävyt menevät aina tummemaksi mitä oli tarkoitus ja siksi pitää olla todella varovainen tuhkalla taittavien värien kanssa. Siksi vaaleakin hius saattaa mennä tumman harmaaksi helposti tuhkanvaalealla joka sisältää sinistä. Oranssiin ei tosin tehoa kuin sininen joten siksi on vaikeaa taitata punertavuutta helmenvaalealla joka tepsii keltaiseen hiukseen.

      Ja se miksi väri on alkanut haalentua johtuu siitä että kylmät sävyt eivät kestä hiuksessa pitkään ja siksi vähitellen peseytyvät pois jolloin hiukseen jää yleensä joko lämpimämpi sävy tai juuri se sävy mitä oli alunperin ajattelut, mutta kylmyys katoaa. Siksi kannattaa kylmää sävyä pitää yllä kevytvärillä. Todennäköisesti vaaleassa värissä oleva shampoo (sen huomaa kun vaikutusjan jälkeen kun lisää hiuksiin vettä ja hieroo jolloin alkaa vaahdota) on haalentanut väriä tai sitten aine on yksinkertaisesti kamalan ytyä. Värissä on pakko olla voimakas hapete jos sillä on saanut vaalennettua värjättyä hiusta. Yleensä näitä käytetään raita-aineina koska kontaktia päänahan kanssa tulisi välttää. Palaa nahka sellaisilla aineilla helposti. Voi olla siis syynä päänahkasi lievään oireiluun. Siksi en suosittele että käytät sitä enää. Markettivärit eivät yleensä varoittele tälläisistä, niissä ei välttämättä lue edes hapetteen voimakkuutta.

      Siksi kannattaa nyt odotella ihan rauhassa ja pestä vaikka syväpudistavalla shampoolla. Parhaiten väriä saa haalistettua öljyillä. Tavallinen ruoanlaittoon tarkoitettu oliiviöljy on paras jos ei halua erikoisuuksiin mennä. Luontaistuotekaupoista saatavat kookos-ja jojobaöljyt ovat ehdottomia ässiä hiusten hoidossa ja niillä saa äkkiä eloa värinpoistolla raiskattuun tukkaan. Toki rypsi-ja rapsiöljytkin jotain tekevät.

      Kampaaja saattaisi saada väriä myös vaaleammaksi vaalennuspesulla ilman että koko sävy menee esimerkiksi oranssiksi, joka voi olla mahdollista värinpoiston kanssa vaikka vaikutusaika olisikin lyhyt. Sekin käsittely kuluttaa hiusta, mutta vähemmän kuin värinpoisto suoraan laitettuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      383
      914
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      875
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      201
      708
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      80
      670
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      70
      649
    6. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      635
    7. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      66
      634
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      36
      620
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      43
      571
    Aihe