Elipä kerran metsän siimeksessä sisukas ja viinaanmenevä laiskanpulskea kansa. Torpan tulen äärellä lämmitteli kymmenpäinen nokinaamainen lapsikatras repaleisissa vaatteissaan. Isäntä oli taas ottanut kotipolttoista kurjuuteen, myös torpan eläimet jakoivat torpan sen muiden asukkien kanssa. Eivät olleet täit ja muut syöpäläiset kovin harvinaisia otuksia näissä torpissa. Tämä täinen ja kurja kansa kiinnosti monia euroopan hovien seikkailijoita, jotka kävivät ihmettelemässä alkuasukkaiksi kutsumiaan metsäläisiä. Kun ensimmäinen kirkonmies saapui tähän syrjäiseen maaailmankolkkaan, torpan Matti ja Maija vielä uskoivat maahisiin ja metsän henkiin. Miten näistä metsäläisistä lopuksi tuli suomalaisia ?
aikojen alussa suomalaiset olivat pakanoita
nastamuumio
13580
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
tarina "menneisyydestä".Kiitos, että muistuttelet
eräitä henkilöitä suomen menneisyydestä. :)
Miten loistavasti unohdit kertoneesi olevasi itsekkin suomalainen! Mutta kiva sulle, että olet vihdoinkin löytänyt hengenheimolaisen, muumion joka on nastasta kaukana, ei se tietenkään haittaa sinua, tulihan kanssarääpijä mollaamaan suomalaisia!! Tule onnelliseksi!
muodosta kahteen pekkaan tummien hymistelukerhoa, olettehan niiden hempukoita...
miksi saat kiksejä oman kansasi
alaspainamisesta?
oletkö vähän hölmö?
etkö keksi mitään positiivista?
oletko aivan sokea?
Ja lopulta, kiitos muualta viranneiden ajatusten ja vaikutteiden, myös tämä katajainen kansa alkoi oppia tavoille. Siinä samalla myös aineellinen hyvinvointimme lisääntyi siinä määrin, että torpan Matin ja Maijan jälkeläisten oli aika muuttaa peräkyliltä nukkumalähiöihin.
Joskus meidän muistimme on niin kovin lyhyt, että jokaisen olisi hyvä välillä miettiä mitä olemme, me suomalaiset.
Kiitos kirjoituksesta!
On hyvä muistuttaa aina silloin tällöin siitä,
että suomalaisia todellakin pidettiin Euroopassa
tosimölöinä vain muutama sata vuotta sitten.
Kehittymättömiä metsäläisiä, alempaa rotua.
Nyt on suuret sanat suussa ja itse uskalletaan
pilkata tänne muualta muuttaneita. Ollaan me
kyllä tosi rohkeita ja nykyään älykkäitäkin.
Niin ne ajat muuttuu.
hän kertoi ainoastaan totuuden. Ei siitä todellakaan ole kovin kauan kun me suomalaisetkin oltiin sivistymätön ja tyhmä pakana kansa, edistyneen ja kehittyneen Euroopan silmissä.
tuo olla niin suuri ilo muuttua melko rauhallisista metsästäjä-maanviljelijä-kalastajasuomalaisista sotaisiksi, uskonkiihkoisiksi ja alati toisiaan ja muita kansoja teurastaviksi eurooppalaisiksi? Päästä osallistumaan suurvaltasotiin, kerettiläisten ja noitien polttamisiin ja viimeksi kahteen maailmansotaan?
Sitäpaitsi naisten asema oli muinaissuomalaisilla todennäköisesti huomattavasti vahvempi kuin mitä samaan aikaan etelämpänä. Naisten alistaminen oli pitkälti tuontitavaraa sivistyneemmästä maailmasta.
Ah, mutta tämä täitten syömä kansa lahtasi piispat ja nunnat. Kävi siinä välissä polttamassa Sigtunankin.
Tämä täiden riivaama kansa kulki idän jokia pitkin etelänmaihin ja toi mukanaan aarteita.
Nämä hämärän torppien asukit käyttivät luontoa apunaan hoidoissaan kun samalla muualla "sivistyneessä" Euroopassa luovuttiin näistä tavoista niiden ollessa Perkeleestä.
Tämä viinaa ryystävä kansa piti perheestään huolen täällä susirajan takana LUODEN SUOMALAISEN tyypin samalla kun hänen eteläinen serkkunsa huorasi sen minkä jaksoi.
Tämä katajainen kansa oli viikinkiajoilla hyvinkin arvostettua väkeä. Vilhelm Valloittaja ja muut mahtimiehet suorastaan ylpeilivät suomalaisilla esi-isillään.
http://victorian.fortunecity.com/christy/32/frnjtr.html#KUNKKU
tuli vaan mieleen että suomessa ei
ole IKINÄ tunnettu maaorjuutta..
toisinkuin mannereuroopassa ja venäjällä.
siinä sulle oikeata sivistystä..;)
Torpparilaitos edusti käytännön maaorjuutta.
-kaikista yleisin rasismin muoto suomessa, 'omat' eli vihamielisesti suomalaisiin suhtautuvat suomalaiset käy suomalaisten kimppuun, valloittajakansoilta opittua toimintaa jota aivottomat yhä jatkaa