Itella potkaisee 4000 työntekijää Postin puolelta vuoteen 2011 mennessä kunhan se ensin uusii lajittelukoneet, Helsinki, Tampere, Oulu ja Kuopio. Tuossa edellä mainitut lajittelukeskukset jäävät, muihin jää minimitoimintaa.
Itella ent.Posti
1
1931
Vastaukset
- Kiinaankaan ei voi viedä
Sinulla lienee oikeaa tietoa tästä päivästä, mutta ei taida ihan 4000 henkilöä irrota näillä toimenpiteillä, jotain kuitenkin työnantajan laariin jää jokatapauksessa.
Minulla on vanhaa tietoa ja entinen Posti, nyk.Itella on harrastellut tälläistä iät ja ajat. Ensisijaisesti vanhimmat työntekijät on savustettu ulos palkan takia ( kaikki lisät ) Edelleenkin ovat vaaravyöhykkeessä 40-luvulla syntyneet (jos heitä enää on työssä)koska heidät voidaan nakata työttymyysputkeen. Tilalle otetaan nuorempia joille voidaan maksaa pienin palkka mikä taulukosta löytyy.
Haja-alueen jakajat ovat täysin tuottamaton ryhmä ja ovat myöskin listalla (ulkoistaminen takseille) Siellä ajetaan 150 -200 km / per päivä ja firman autot seisovat loppuajan. Talouksia 100-200 reitillään. Ja Etelä-Suomessa ajaa monta autoa samoilla jäjillä.
Kiinalaiset olisivat oivallinen ryhmä Itellan töihin (vrt.kivimiehet) heille voi maksaa mitä mieleen juolahtaa, ongelma lienee tuo jonkinlainen Suomen kielen hallitseminen.
Varhaisjakelu otettiin hintoja polkemalla ja ilmeisesti se ei tule ikinä kannattamaan joten otetaan eurot muualta pois, vaikkapa lajittelukeskusten avulla. Hieman viimeistelyä ja Itella on valmis pörssiyhtiö jonka jälkeen sen omistavat Islantilaiset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1429437Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26735384Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras273749- 472573
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan322215- 711973
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1431952Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2311720Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1391454- 391270