Itella ent.Posti

Walking stick

Itella potkaisee 4000 työntekijää Postin puolelta vuoteen 2011 mennessä kunhan se ensin uusii lajittelukoneet, Helsinki, Tampere, Oulu ja Kuopio. Tuossa edellä mainitut lajittelukeskukset jäävät, muihin jää minimitoimintaa.

1

1903

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiinaankaan ei voi viedä

      Sinulla lienee oikeaa tietoa tästä päivästä, mutta ei taida ihan 4000 henkilöä irrota näillä toimenpiteillä, jotain kuitenkin työnantajan laariin jää jokatapauksessa.
      Minulla on vanhaa tietoa ja entinen Posti, nyk.Itella on harrastellut tälläistä iät ja ajat. Ensisijaisesti vanhimmat työntekijät on savustettu ulos palkan takia ( kaikki lisät ) Edelleenkin ovat vaaravyöhykkeessä 40-luvulla syntyneet (jos heitä enää on työssä)koska heidät voidaan nakata työttymyysputkeen. Tilalle otetaan nuorempia joille voidaan maksaa pienin palkka mikä taulukosta löytyy.
      Haja-alueen jakajat ovat täysin tuottamaton ryhmä ja ovat myöskin listalla (ulkoistaminen takseille) Siellä ajetaan 150 -200 km / per päivä ja firman autot seisovat loppuajan. Talouksia 100-200 reitillään. Ja Etelä-Suomessa ajaa monta autoa samoilla jäjillä.

      Kiinalaiset olisivat oivallinen ryhmä Itellan töihin (vrt.kivimiehet) heille voi maksaa mitä mieleen juolahtaa, ongelma lienee tuo jonkinlainen Suomen kielen hallitseminen.

      Varhaisjakelu otettiin hintoja polkemalla ja ilmeisesti se ei tule ikinä kannattamaan joten otetaan eurot muualta pois, vaikkapa lajittelukeskusten avulla. Hieman viimeistelyä ja Itella on valmis pörssiyhtiö jonka jälkeen sen omistavat Islantilaiset

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1777
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1588
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1109
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      44
      1000
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      822
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      790
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe