Itella potkaisee 4000 työntekijää Postin puolelta vuoteen 2011 mennessä kunhan se ensin uusii lajittelukoneet, Helsinki, Tampere, Oulu ja Kuopio. Tuossa edellä mainitut lajittelukeskukset jäävät, muihin jää minimitoimintaa.
Itella ent.Posti
1
1940
Vastaukset
- Kiinaankaan ei voi viedä
Sinulla lienee oikeaa tietoa tästä päivästä, mutta ei taida ihan 4000 henkilöä irrota näillä toimenpiteillä, jotain kuitenkin työnantajan laariin jää jokatapauksessa.
Minulla on vanhaa tietoa ja entinen Posti, nyk.Itella on harrastellut tälläistä iät ja ajat. Ensisijaisesti vanhimmat työntekijät on savustettu ulos palkan takia ( kaikki lisät ) Edelleenkin ovat vaaravyöhykkeessä 40-luvulla syntyneet (jos heitä enää on työssä)koska heidät voidaan nakata työttymyysputkeen. Tilalle otetaan nuorempia joille voidaan maksaa pienin palkka mikä taulukosta löytyy.
Haja-alueen jakajat ovat täysin tuottamaton ryhmä ja ovat myöskin listalla (ulkoistaminen takseille) Siellä ajetaan 150 -200 km / per päivä ja firman autot seisovat loppuajan. Talouksia 100-200 reitillään. Ja Etelä-Suomessa ajaa monta autoa samoilla jäjillä.
Kiinalaiset olisivat oivallinen ryhmä Itellan töihin (vrt.kivimiehet) heille voi maksaa mitä mieleen juolahtaa, ongelma lienee tuo jonkinlainen Suomen kielen hallitseminen.
Varhaisjakelu otettiin hintoja polkemalla ja ilmeisesti se ei tule ikinä kannattamaan joten otetaan eurot muualta pois, vaikkapa lajittelukeskusten avulla. Hieman viimeistelyä ja Itella on valmis pörssiyhtiö jonka jälkeen sen omistavat Islantilaiset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521703906Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään813109Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv462143Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka232093Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?551925TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851341- 401270
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251268Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581048Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10758