Miten voi tuntea näin?

Vaarini kuoli n.5½ vuotta sitten ja yhä vaan tulee hetkittäin niin kova ikävä häntä että itku tulee.
En tiedä mistä tämä johtuu, olen aikuinen ihminen ja olen mielestäni surrut surun pois mutta joku tässä on.
Voiko se johtua siitä että hänen kuolemansa syytä ei tiedetä...
Vai onko hän vieläkin jossain lähellä vai onko minulla sisälläni surematonta surua.

Onko toisia aikuisia joilla on vieläkin pitkänkin ajan jälkeen ikävä menetettyjä läheisiä?
3655
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ei sureminen lopu "koskaan".
tarkoitan siis että voit itkeä läheistäsi(pappaasi) vaikka vielä omina eläkepäivinäsi,ei ole sanottua kuinka kauan suree omaansa.suru voi olla mukana läpi elämän,joskus se vaan tulee esille valtavana kaipuuna.

olen itse aika vasta kokenut elämäni toivottavasti pahimman menetyksen,en enää koskaan halua kokea vastaavaa.tästä surusta en selviä koskaan,tiedän,että vielä omalla kuolin vuoteellani,(jos en ole dementoitunut jo),niin ajattelen häntä.
suru vaan ei (onneksi)aina ole "läsnä".eihän tätä elämää jaksaisi jos koko ajan itkisi ja valtava tuska riistäis sydämessä..joka päivä hän on ajatuksissa,mutta ei se itku jaksa aina tulla,vain kun oikein keskittyy ja on aikaa ajatella..

Äänestä

kuoli isä 25 v sitten ja vieläkin, joskus nukkumaan mennessä itku ja ikävä tulee, kun muistelen häntä. Ja tietysti tulee mieleen mitä omat lapset ovat menettäneet, kun eivät koskaan saaneet tavata isääni. Ei se suru lopu, se tulee vain puuskittain!

Äänestä

Kiitos, lohduttavaa kuulla että en ole yksin.
Välillä tuntuu niin että olen, vaikka elän onnellisessa parisuhteessa, tuntuu että toinen ei aina jaksa jos itku tulee ja syy siihen on taas suru ja ikävä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minäpien kirjoitti:

Vaarini kuoli n.5½ vuotta sitten ja yhä vaan tulee hetkittäin niin kova ikävä häntä että itku tulee.
En tiedä mistä tämä johtuu, olen aikuinen ihminen ja olen mielestäni surrut surun pois mutta joku tässä on.
Voiko se johtua siitä että hänen kuolemansa syytä ei tiedetä...
Vai onko hän vieläkin jossain lähellä vai onko minulla sisälläni surematonta surua.

Onko toisia aikuisia joilla on vieläkin pitkänkin ajan jälkeen ikävä menetettyjä läheisiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu