Henkilöstökonsultin palkka

palkkakuopassako??

Olen ollut kolmisen vuotta töissä hr-tehtävissä 2000€/kk palkkakuopassa. Paljonko palkat on vuokratyövälitys firmoissa (esim. manpower, adecco tai varamiespalvelu). Että kannattaako vaihtaa palkan perässä...

6

9294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .........

      Itselleni maksettiin muutama vuosi sitten Adeccolla henkilöstökonsulttina työskennellessäni 1500 €/kk. Älä vaihda työnantajaa, vaihda alaa, kuten minä tein: liksa on nyt 3300 €/kk.

      • Kilpaileva konsultti

        Onko Adeccolla muka noin huonot palkat? Itse olen kilpailijalla ja 2800e/kk bonus palkalla. Vuosipalkka on siinä 35-40t riippuen tuloksesta.


      • rekryytteri
        Kilpaileva konsultti kirjoitti:

        Onko Adeccolla muka noin huonot palkat? Itse olen kilpailijalla ja 2800e/kk bonus palkalla. Vuosipalkka on siinä 35-40t riippuen tuloksesta.

        Henkilöstökonsulttina isossa vuokrafirmassa, palkka 2300€/kk. Vaikuttaa siltä, että mitä suurempi lafka kyseessä sitä pienemmät palkat toimihenkilöillä.


      • .................
        Kilpaileva konsultti kirjoitti:

        Onko Adeccolla muka noin huonot palkat? Itse olen kilpailijalla ja 2800e/kk bonus palkalla. Vuosipalkka on siinä 35-40t riippuen tuloksesta.

        Viimeinen niitti oli kauan odotetut bonukset: juuri ennen bonusten maksamista bonusten perusteita muutettiin ja koko vuoden bonukseksi sain 300 euroa käteen (vaikka alkuperäisen bonusohjelman mukaan bonuksen piti olla suurinpiirtein nelinkertainen maksettuun verrattuna)!

        Ja meikä otti silloin jalat alleen. Ja olen äärettömän tyytyväinen ratkaisuuni!


    • .t.

      Ihan mielenkiinnosta, mihin TESsiin kuuluu esim. palvelukoordinaattori/ henkilöstökonsultti? Itse olen hakemassa ko nimmikkeen alla olevaa työpaikkaa, jossa palkkaus TESsin mukaan (eikä siis käryäkään paljonko se käytännössä on).
      Itse olen ollut saman firman palveluksessa joskus aikoja aikoja sitten ja vuokra-ala olisi muutenkin tuttu (mm. työkokemus ja useampi tutkinto).

      • ............

        Että TESillä viitatan ERTOn Vuokratyöalan tesiin: http://www.erto.fi/edunvalvonta/tyoehtosopimukset/

        Uutta tesiä ei näy olevan, mutta vanhassa on palkat pkl 1 seuraavasti (toimistotehtävät):

        avustava, rutiininomainen työ 1.298,70
        suorittava taso 1.355,04
        ammattitehtävät 1.495,91
        asiantuntijatehtävät 1.580,37

        Aika saletisti tarkoittaa ylläolevia palkkoja. Adeccolla minulle maksettiin konsultin työstä se 1500 (tästä muutamia vuosia), muistelisin että liksa oli juuri tesin vaatima minimi (asiantuntijatehtävät).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      101
      3781
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      48
      2701
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2529
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      2028
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      30
      1797
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      22
      1581
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1552
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1348
    9. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      70
      1305
    10. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1281
    Aihe