putkiasentajan työ

.........

-Tossa näky olevan netis putkiasentajan koulutus alkamas ja pisti silmään et 8 ja puolen kuukauden koulutus..noin 3.5 kuukautta teoriaa ja sitten työharjoittelua esim YIT jne. Voiko siis mitenkään tuossa koulutus ajassa saada opiskelijan vähänkin ymmmärtämään/osaamaan lvi asennus hommia.Kummiskin lvi asennus hommat on aika vaikeita.

-Minkälaisia eri työtehtäviä on putkiasentajilla esim.huoltoasentaja jne.

-Palkkauksestakin olisin kiinnostunut...mitä ns. helpoimmassa hommassa putkiasentaja tienaa keskinmäärin kuukaudessa/vaikeissa töissä.

3

2013

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hakea, jos

      haluaa hyvin palkatun työn. aika lyhyeltä toi koulutus kuulostaa, mutta työharjoittelun avulla luo suhteita ja pääsee sitä kautta työhön käsiks.
      työtehtävät vaihtelee saneerauksesta uudiskohteisiin ja huoltopuolen hommiin-joista muuten pienimmät palkat maksetaan. pääkaupunkiseudulla palkat lähtee siitä 15€ tunti plus kaikki etuudet päälle=päiväraha ja ateriakorvaus, jotka ovat sitten verottomia. täyspäiväraha ja ateriakorvaus jo itellään ovat yli 700€ verotonta kuussa.

      • tienaa

        tällä hetkellä noin 3300e käteen/kk. Työkokemusta reilu kymmenen vuotta.


    • Putkimiestre

      !8-Vuotta putkiasentajana talotekniikkapuolella ja noin 4300e/kk brottona. Takuupalkkana tietenkin, urakkapohjat tietysti pelkkää plussaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      3247
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      16
      1121
    3. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      56
      919
    4. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      913
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      52
      839
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      741
    7. 60
      703
    8. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      82
      682
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      636
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      37
      630
    Aihe